Životna priča Nadie Nadim liči na najlepšu bajku koju samo život može da napiše, a može da posluži kao inspiracija devojkama širom sveta, jer pokazuje da se snovi zaista mogu ostvariti uz veliki trud i zalaganje.
Dok je odrastala u Avganistanu, verovatno nije ni pomišljala da će jednog dana postati jedna od najuspešnijih fudbalerki na svetu, a još manje da će istovremeno uz sportsku karijeru uspeti da završi medicinski fakultet!
Talibani joj ubili oca kad je imala 11 godina
Iako je detinstvo provela u zemlji koja je poznata po teškim životnim uslovima i siromaštvu, Nadia je ipak živela relativno spokojan život, zajedno sa svoje 4 sestre, pošto je rođena kao ćerka generala avganistanske vojske, pa su živeli u naselju namenjenom za najviše državnike.
Međutim, sudbonosni trenutak, koji joj je život promenio iz korena, desio se 2000. godine, kada su na vlast došli talibani i ubili joj oca. Nadia je imala samo 11 godina.
Kada je njena majka saznala šta se desilo, odlučila je da proda imovinu i sa porodicom napusti zemlju.
– Moja majka je nekako uspela da dođe u kontakt sa ljudima koji mogu da nas prevedu preko granice. Sve smo bile male kako bi išta razumele, tako da smo samo ćutale i pratile majku.
Uz pomoć kombija smo ušli u Pakistan i sačekale smo dva meseca u Karačiju kako bi nam sredili neophodne papire – pričala je Nadia, a prenosi Noizz.
Travnati teren joj promenio život
Iako su planirali da stignu do Engleske, gde su imali rođake, krijumčarski kombi koji ih je prevozio iz Italije ostavio ih je u izbegličkom kampu u Danskoj, pa je ova skandinavska država postala njen novi dom.
– Kada smo stigli tamo mogla sam opet da se osećam kao dete. Bilo je bezbedno i mogla sam da idem gde god poželim, a da se majka ne zabrine – priseća se Nadia.
U tom lutanju usledio je trenutak koji joj je promenio život.
– Naišla sam teren gde su devojčice igrale fudbal. Želela sam da igram, ali nisam znala da li smem pa sam stajala iza ograde. Vremenom sam skupila hrabrost i pitala sam trenera da im se pridružim, nisam pričala engleski ali sam mu pokazala šta hoću.
Bio je divan i sledeća scena koje se sećam je kako radim vežbe za zagrevanje – rekla je Nadia.
Od tada je otpočeo njen put do zvezda. Kad su konačno sredili papire i dobili azil, zaigrala je za B52 Alborg.
Rešetanje protivničkih mreža na putu do zvezda
Talenat, ljubav i predan rad nisu prošli nezapaženo kod trenera, pa je i njena karijera munjevito krenula uzlaznom putanjom.
Promenila je čak 5 klubova u Danskoj, a zatim joj je ljubav za loptom odvela “preko bare”, pa je u Americi zaigrala za dva kluba – Skaj Blu i Portland Torns.
Nakon sjajnih partija u SAD, usledio je poziv iz Mančester Sitija, gde je odigrala jednu sezonu, a zatim i iz PSŽ-a, da bi se 2021. godine vratila u Ameriku gde je nastavila da rešeta protivničke mreže.
– Ono kroz šta sam prošla kao dete me je iskovalo u osobu kakva sada jesam. Zaista uživam u pobeđivanju i želim da uspem bez obzira na sve, jer ne želim da se vratim tamo gde sam kao mala bila siromašna – istakla je Nadim kada je bila u Parizu na potpisivanju ugovora.
Od 2009. godine ponosno nosi dres danske reprezentacije, a najveći reprezentativni uspeh postigla je na Evropskom prvenstvu 2017. godine, kada je u finalu bila strelac, ali je njena reprezentacija izgubila sa 4:2 od Holandije, piše Nova.
Strast prema medicini i želja da pomogne ljudima
Međutim, fudbal je za nju oduvek bio strast, a vredna Nadia je istovremeno odlučila da se posveti nauci, tačnije medicini, pošto je oduvek maštala da pomaže drugim ljudima.
Završila je studije rekonstruktivne hirurgije nakon samo 5 godina, te je sredinom januara 2022. godine i zvanično postala lekar – Dr Nadia Nadim.
Thanks to everyone who has been supporting me from day 1, and all new friends I made along the road. I could not have done it without you, and I will forever be grateful for your support ❤️
For the haters, I did it again. Kicked a** and there’s nothing you can do about it! pic.twitter.com/zqdy3kay0b
— Dr Nadia Nadim (@nadia_nadim) January 14, 2022
Kada ugrabi malo slobodnog vremena, posećuje izbegličke kampove širom sveta, da ispriča svoju priču deci koja su zarobljena i vrati im nadu u život.
Poznati magazin “Forbs” proglasio ju je za jednu od najuticajnijih žena na svetu, a ova izuzetno uspešna i obrazovana mlada žena je pravi poliglota, pošto priča čak 11 svetskih jezika!
Snagu crpela iz religije
Svoju životnu priču pretočila je u knjigu koju je nazvala “Moja istorija”, u kojoj je opisala teško odrastanje i strogo vaspitanje pored oca generala.
L'histoire inspirante d'une femme qui s'est battue pour être qui elle voulait être ! 🙏🏼 @nadia_nadim pic.twitter.com/EYLRu1F1u8
— Cédrine (@Cdrine14) December 27, 2021
„Bile smo kao vojnici, koji su uvek morali da ustanu i da se vrate u bitku, bez obzira ko su nam bili protivnici“, napisala je ona.
Nadia se zalaže za slobodu veroispovesti, ali joj je važno da bude prepoznata kao muslimanka, iako nikad ne nosi veo.
Pisala je i koliko je teško biti musliman u Evropi, kao i da je iz religije crpela snagu.
– Religija me je održala prizemnom i sposobnom da se nosim sa stvarima koje se dešavaju oko mene – kaže ona.
Životna priče doktorke Nadim i fudbalskog virtuoza na terenu zaista može da predstavlja inspiraciju ljudima širom sveta, posebno onima koji se nalaze u naizgled bezizlaznoj situaciji i dokaz je da svi snovi mogu da se ostvare uz uporan rad, trud i zalaganje.
Bivšem fudbaleru Mančester Junajteda dojadile žene i novac, postaje sveštenik (VIDEO)
Dodaj komentar