Magazin Putovanja

Srpsko selo na 200 km od Beograda proglašeno za najbolje na svetu

mokra gora
Foto: Printscreen YT

Ako vas put do sada nije odveo do mesta na brdu Mećavnik, ovo je zasigurno dovoljan razlog da se upustite u avanturu daleku samo 200 kilometara od Beograda: Mokra Gora proglašena je za najbolje turističko selo na svetu.

Na zasedanju Generalne skupštine Svetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija u Madridu (UNWTO), Mokra Gora je izabrana među više od 170 konkurenata iz 75 zemalja sveta. Šarganska osmica i etnoselo Drvengrad učinili su Mokru Goru vrhunskom turističkom destinacijom.

Šarganska osmica je jedna od najatraktivnijih turističkih železnica u Evropi jer pruga vijuga kroz stenovite terene i pravi putanju koja, gledana iz vazduha, ima oblik broja osam. Popularnosti sela doprineo je reditelj Emir Kusturica, izgradnjom etno sela Drvengrad, koje ima status grada-hotela sa četiri zvezdice.

Mokra Gora je živopisno planinsko selo koje se nalazi u zapadnim predelima Srbije. Slavu je stekla zbog toga što je okružena nezaboravnim krajolicima dve najlepše srpske planine, smeštena na pola puta između Tare i Zlatibora. Sem čari idilične prirode, Mokra Gora postala je jedna od omiljenih destinacija za odmor u Srbiji zbog raznovrsnog izbora neponovljivih sadržaja.

O Mokroj Gori

Sama po sebi, Mokra Gora je veoma malo naseljeno mesto, sa nešto manje od 600 stalnih stanovnika. To ne umanjuje ni lepotu ni značaj te lokacije, smeštene nadomak nekih od najtraženijih turističkih destinacija Srbije, poput Tare, Zlatibora i Perućačkog jezera. Bujno zelenilo ukrstilo se na tom mestu sa dugim kulturnim nasleđem, stvorivši po mnogo čemu jedinstveno selo.

Područje oko sela je, zahvaljujući lepotama predela i bogatom prirodnom i životinjskom svetu, proglašeno za Park prirode Šargan. Autentično etnološko nasleđe, tradicionalni proizvodi koji su očuvali duh minulih vremena i raskošna priroda delić su zanimljivosti koje ćete zateći ukoliko se uputite ka ovom delu Srbije. Jedinstvene atrakcije, kao što su čuvena pruga Šarganska osmica i etno-selo Drvengrad, uvek su dobro posećene od strane turista sa svih strana Srbije.

Mokra Gora nalazi se u Zlatiborskom okrugu i administrativno pripada gradu Užicu. Predstavlja granično mesto smešteno na samoj liniji koja razdvaja Taru i Zlatibor, ali i na granici Republike Srbije i Bosne i Hercegovine. Nalazi se 210 kilometara od Beograda i 290 kilometara od Niša. Najbliži veći gradovi su Višegrad u Bosni i Hercegovini (25 kilometara), Bajina Bašta (37 kilometara) i Užice (45 kilometara). Zlatibor je od Mokre Gore udaljen 40 kilometara, Sirogojno 56 kilometara, Zlatarsko jezero 73 kilometra, a Specijalni rezervat prirode „Uvac“ 115 kilometara.

Mokra gora je magistralnim putem dobro povezana sa Beogradom i mnogim većim gradovima u Srbiji. Lokalnim putevima se brzo dolazi do glavnih turističkih centara Tare, Mitrovca i Kaluđerskih bara, kao i do Zaovina, obala Drine i jezera Perućac. Blizina traženih destinacija čini Mokru Goru sjajnim mestom za izlet i tokom letnje i tokom zimske sezone. Magistralni put Beograd-Sarajevo prolazi kroz samo selo, što je omogućilo laku pristupačnost i dobru saobraćajnu povezanost Mokre Gore kao turističke destinacije.

Šta videti na Mokroj Gori

Ono što je Mokru Goru i njenu okolinu učinilo turistički atraktivnom destinacijom su jedinstveni sadržaji koje nudi. Veliku popularnost Mokra Gora je stekla zahvaljujući etno-selu Drvengrad, jednom od najvećih kompleksa ovog tipa u zemlji. Jednako je posećena i pruga Šarganska osmica koju je prenamena u turističku atrakciju udahnula novi život. Sem ove dve nadaleko poznate zanimljivosti, Mokra Gora skriva još nekoliko mesta kojima vredi posvetiti malo pažnje.

Drvengrad

Uzburkana brda koja okružuju Mokru Goru postala su dom jednog od najinteresantnijih etno-kompleksa u Srbiji. Drvengrad se uzdiže visoko na brdu Mećavnik i uvodi svoje posetioce u jedan sasvim drugačiji svet gde vreme drugačije teče. Idejni tvorac ovog neobičnog gradića je poznati režiser Emir Kusturica, a ideja o naselju na ovom mestu rođena je u pauzi za vreme snimanja filma Život je čudo. Kao što već sam naziv kompleksa sugeriše, čitav je gradić do detalja sačinjen od borovih stabala. Stare brvnare prenete iz okolnih sela dobile su nove, raznovrsne funkcije i dale celom kompleksu idilični izgled.

Istraživanje ulica Drvengrada pravo je uživanje bez obzira na godišnje doba. Sve ulice u kompleksu nose imena poznatih ličnosti kojima je Kusturica želeo da oda posebnu počast. Centralno mesto zadobio je jedini srpski nobelovac Ivo Andrić, čije ime nosi glavna ulica, dok su restoran i suvenirnica takođe dobili nazive po likovima iz njegovih dela.

Šarganska osmica

Put kroz vreme možete nastaviti ako se zaputite čuvenom prugom Šarganskom osmicom. Kada je dvadesetih godina prošlog veka izgrađena predstavljala je jedinstveno remek-delo graditeljstva, sačinjeno od velikog spleta tunela i mostova. Zbog ubrzanog razvoja tehnologije ta železnička ruta pada u zaborav, ali je njena najimpresivnija deonica koja prolazi kraj Mokre Gore ponovo zaživela, ovog puta upotrebljena u turističke svrhe. Nostalgično putovanje čuvenim vozom Ćirom vodi putnike na putovanje od Mokre Gore do stanice Šargan Vitasi, kroz 22 tunela i preko pet mostova.

šarganska osmica
Foto: Printscreen YT

Za vreme vožnje putnici imaju priliku da sa nekog od pet vidikovaca sagledaju uživaju u pogledu na prelepe krajolike zapadne Srbije. Taj jedinstveni muzej na otvorenom sačinjen je tako da vas povede na pravi put kroz vreme.

Bele Vode

Mokru Goru posebnom čini još jedan kuriozitet: pojava retkih lekovitih visokolakalnih voda. Mnogobrojni izvori krase ovu regiju, a turistima je posebno zanimljiv izvor Bele Vode, odnosno izvor Svetog Jovana Krstitelja. Izvor čudne beličaste boje otkriven je potpuno slučajno kraj temelja davno razrušene crkve. Lokacija i neuobičajen izgled vode odmah su podstakli čitav splet legeni koje su objašnjavale poreklo izvora. Nastala je priča o dubrovačkom trgovcu, koji je u znak zahvalnosti što mu je žena nerotkinja dobila blizance podigao crkvu zahvlanicu.

bele vode
Foto: Printscreen YT

Temelji stare crkve obnovljeni i danas ovde možete posetiti divnu crkvu posvećenu Svetom Jovanu Krstitelju. Odmah kraj lekovitog izvora od skora se nalazi još jedna zanimljiva atrakcija, ponovo vezana za vozove. Pod vedrim nebom leži Muzej dobara tehničke kulture koji otkriva zbirku starih železničkih vozila, ali i čitav niz građevinskih mašina na parni pogon kakve su nekad korišćene.

Izvor: Blic žena

Fruška gora ima 16 jezera, 40 vodopada i 17 manastira, ali je nagriza 6 tipova kancera

 

Ekipa Luftike

komentar

Klikni da objaviš komentar

  • Železnica i Kusturica su od Mokre gore napravili top turističku destinaciju međutim nije fer prema drugim selima da se ona zove selo. Vecina stanovništva ae ne bavi piljoprivredom vec radi u železnici, carini, hotelimai i restoranima.

51 Shares
Share via
Copy link