Fruška gora je prvi Nacionalni park u Srbiji, a taj status je dobila 1960. godine. Ona predstavlja pravi dragulj Vojvodine, bogata je prirodnim i kulturnim nasleđem.
Posebnom je čine brojni manastiri koji se nalaze na njenoj teritoriji, pa je zbog toga nazvana i srpskom Svetom Gorom, a osim toga, može da se pohvali i sa čak 16 jezera.
Jezera na Fruškoj gori su uglavnom mala i veštačka, ali se nalaze u čistoj netaknutoj prirodi.
Nastala su u nekadašnjim kopovima ili pregrađivanjem planinskih potoka zarad potreba vodosnabdevanja obradivih površina. Svako je posebno na svoj način i čini idealno mesto za izlet u prirodi.
View this post on Instagram
Ledinačko jezero
Ovo jezero je nastalo 1999. godine prestankom rada pumpi kamenoloma Srebro. Na tom mestu se eksploatisala retka ruda vulkanskog porekla trahit koja služi za asfaltne mešavine i betone visokog kvaliteta.
Jezero se punilo podzemnim vodama, kao i potocima Lukin svetac i Srebrni potok.
Strme litice, bogate fruškogorske šume i presečeni potoci koji obrazuju slapove čine ovo jezero čarobnim.
Voda je bila bogata mineralima i zbog svoje gustine osećaj plivanja je bio kao u moru. Jezero je oživelo Ledince kao nagrada za sve nelagodnosti koje su meštani trpeli tokom rada kamenoloma.
View this post on Instagram
Ova lokacija poznata je i po tome što su se na ovom jezeru snimanli filmovi „Čarlston za Ognjenku“, „Mi nismo anđeli 3“, kao i spot Zdravka Čolića „Ao nono bijela“.
Iznad jezera postoji vidikovac koji pruža savršeni pogled na samo jezero, šumski putevi su dobro obeleženi, a glavni put je u vlasništvu kamenoloma, tako da nije dozvoljen pristup.
A ako rešite da posetite Ledinačko jezero, obiđite i neke druge znamenitosti Fruške gore koje su u blizini, kao što je manastir Savinac.
View this post on Instagram
Manastir Savinac
Manastir Savinac su ostaci tajanstvene građevine, ušuškane na kraju sela Ledinci, na severnim padinama Fruške Gore.
U pitanju je crkva Sv. Đorđa, mada postoje nepotvrđene indikacije da je nekada tu bio manastir Savinac, posvećen Svetom Savi.
Ostaci srednjevekovne crkve se nalaze pod zaštitom države i predstavljaju kulturno dobro od velikog značaja.
View this post on Instagram
Izvor: Žena Blic
Dodaj komentar