Novi Sad decenijama čeka bolnicu jer opštu gradsku bolnicu nema. Tema gradske bolnice u gradu od pola miliona stanovnika jedna je od najvažnijih društvenih tema koja nije rešena i nikada zapravo ništa po tom pitanju nije urađeno. Nikada, sve dok jednog dana to nije postala tema na kojoj se može ozbiljno profitirati rejtingom.
Kao grom iz vedra neba, ono o čemu se godinama govorkalo kao neophodnom rešenju problema zdravstva u Novom Sadu, Vučić je najavio gradnju kovid bolnice u blizini Novog Sada koja bi kasnije dobila namenu opšte gradske bolnice, ustanove sekundarne zdravstvene zaštite koja Novosađanima nikada nije bila omogućena.
Ova iznebuha najava zatekla i je gradonačelnika Novog Sada i bliskog Vučićevog saradnika, Miloša Vučevića.
Za lokaciju odabran je Mišeluk, a kamen temeljac postavljen je pre nešto više od mesec dana. Radovi napreduju brzinom svetlosti, a prema najavama, bolnica će gotovo izvesno biti završena i otvorena u roku, i pacijente će primati već od 1. septembra.
– Ohrabruje da će ova bolnica koja će imati gotovo 20.000 kvadratnih metara biti spremna 1. septembra da primi pacijente. Moramo da budemo spremni za potencijalni novi talas ili za neku novu mutaciju virusa. Ova bolnica u Novom Sadu, kada sve bude gotovo i kada konačno pobedimo koronu, biće gradska bolnica i moći će da prima pacijente koji nisu kovid i da dobije svoju punu funkciju – rekao je ministar odbrane Nebojša Stefanović prilikom obilaska radova.
Bolnica će imati 220 kreveta intenzivne nege i preko 400 kreveta poluintenzivne. Koliko su ovo veliki brojevi govori podatak da trenutno u celoj Vojvodini ima ukupno 170 kreveta intenzivne nege.
Moderna kovid bolnica u Novom Sadu imaće 19.500 kvadratnih metara, više od 600 kreveta, a završetak radova planiran je za 1. septembar 2021.
Gradnja bolnice bi trebalo da košta 4,15 milijardi dinara, koji su izdvojeni iz republičkog budžeta, dok će Novi Sad dati 250 miliona dinara iz gradskog budžeta za komunalno opremanje.
Kada posle epidemije bude pretvorena u Gradsku bolnicu, ona će raditi kao deo KCV-a, a naknadno će biti donete odluke kojima će ovaj objekat postati zasebna zdravstvena ustanova.
Bolnica košta oko 4,15 milijardi dinara koje će vlast izvući iz republičkog budžeta. Komunalno opremanje finansira Novi Sad sa 250 miliona dinara.
Bolnica na Mišeluku
Kovid bolnica se gradi na Mišeluku, sa sremske strane grada, na mestu na kom ne postoji gotovo ništa, na putu tranzita, okupljalištu poštovalaca automobilizma. Biće to jedna ogromna bolnička hala tačno u sred ničega.
„Potpuno odsustvo saobraćajnih veza kako za pacijente tako i za buduće radnike, montiranje bolnice po tipu fabričke hale za četiri meseca, velika udaljenost od KCV koja će veoma otežati zajednički rad različitih specijalista, kao i ogroman nedostatak medicinskih kadrova za broj od 600 kreveta su samo neki od najvažnijih razloga zašto su građani Novog Sada veoma oštećeni planom naprednjačke vlasti da potroše najmanje 30 miliona evra, a ne reše problem gradske bolnice“, navela je Stranka slobode i pravde.
Godinama
Dodaj komentar