Ukoliko se ni malo ne razumete u savremenu tehnologiju, saveti pri kupovini laptopa ili kompjutera su vam više nego potrebni.
Laptopovi
Prodavci računara kažu da bake i deke kada žele da iznenade unuke obično traže pristupačan laptop, dok studenti već traže nešto ozbiljnije, brže procesore i više radne memorije.
Procesor i količina radne memorije određuje cenu, ali su obično važni i drugi faktori; veličina hard diska, posebna grafika, rezolucija ekrana, kvalitet kućišta, a često i estetski izgled proizvoda. Osnovni model sa Celeron procesorom sa dva jezgra se može naći već za 29.900 dinara, dok oni savremeniji sa četiri jezgra i Pentium procesorom koštaju oko 40.000 dinara. Skuplje laptopove sa jačim procesorima Pentium i3 ili i5 obično kupuju studenti tehničkih fakulteta i mogu koštati i do 70.000 dinara. Za arhitektonsko ili građevinsko projetovanje, animacije ili dizajn kupuju se laptopovi sa i7 procesorima, 8 do 16 GB radne memorije čija cena počinje od 100.000 dinara.
Kompjuteri
Kako kažu u BUS Computersa situacija je slična kao kod Laptopova, a njihovi prodavci se trude da daju savet u skladu sa budžetom i vašim potrebama. Već za 16.990 dinara možete kupiti računar sa kojim će te se pojaviti na društvenim mrežama, a za 21.990 dinara dobijate pristojan računar za svakodnevno korišćenje, gledanje filmova koji se može koristiti i za neki mali biznis. Računar sa Intel Pentium procesorom koji će vaše zadovoljstvo podići na viši nivo možete kupiti već za 33.000 dinara, ali ako poželite da se igrate potrebna Vam je veća brzina procesora, brža memorija i oko 55.000 dinara. Cene pravih gejmerskih računara počinju od oko 70.000 dinara, a mogu biti i duplo skuplji. Slični računari se koriste i u projektovanju, modelovanju i raznim grafičkim obradama.
Spomenućemo još i večitu dilemu: AMD ili Intel processor, različiti proizvodjači, slične performance – neki su bolji za gejmere, neki za projektovanje. U svakom slučaju potražite savet kod vašeg prodavca.
Servisiranje i čišćenje računara
Koliko često je potrebno čistiti računar? Preporučuje se da to uradite svake dve godine, ali ukoliko ga držite u prostoriji u kojoj ima dosta prašine i češće. Mnogi pogrešno misle da je dovoljno računar prebrisati ili usisati prašinu usisivačem, a prašina se zapravo uvlači u najsitnije kanale, blokira okretanje ventilatora i odvod vazduha, što dovodi do pregrevanja elektronike, a to dalje usporava rad računara i može dovesti do ozbiljnog kvara.
Potrebno je potpuno rasklopiti računar ili laptop, izduvati prašinu, podmazati ventilator i promeniti termalnu pastu na procesoru. BUS Computers se osim prodajom računara bavi i servisiranjem, održavanjem i čišćenjem od virusa i prašine. Cena čišćnja od prašine ili virusa je 1.800 dinara.
Dodaj komentar