Koronavirus Svet

Kako je Grčka izbegla katastrofu? 6 razloga zbog kojih Grci mogu da izađu iz kuće

Grčka se za sada dobro nosi sa epidemijom koronavirusa. Iako ima klimu i mentalitet kao Italija i Španija, uspela je da izbegne scenario koji se u tim zemljama desio kada je reč o Covidu-19.

Atina je ovih dana neverovatno tiha, a uskim ulicama oko Partenona, koje su uvek prepune turista, sada prolaze samo vlasnici pasa sa svojim ljubimcima.

Tako je od kada je Grčka uvela karantin 23. marta, što je učinila pre većine svojih evropskih komšija, podseća „Independent”.

Zbog mera koje su preduzete Grčka je zabeležila oko 2.000 zaraženih i 90 preminulih od koronavirusa.

To je mnogo manje od Italije, Španije i Francuske, mediteranskih zemalja slične klime i opuštenog mentaliteta koji je za mnoge bio glavni krivac kada se situacija na jugu Evrope otrgla kontroli.

Grčka je, na primer, sve prodavnice osim prehrambenih zatvorila odmah nakon prvog prijavljenog smrtnog slučaja, prenosi Tanjug.

Čini se da je pokretačka snaga oštrih mera bio krhki zdravstveni sistem zemlje, jer su ekonomskom krizom iscrpljeni Grci bili svesni da njihove institucije, pre svega zdravstvene, neće podneti katastrofu nalik onoj u Italiji i Španiji.

Sredinom marta grčki Nacionalni zdravstveni sistem mogao je da računa samo na 605 odeljenja intenzivne nege, od kojih je zbog nedostatka osoblja samo 557 bilo u funkciji.

Ali iako se čini da je Grčka, za sada, uspela da obuzda širenje virusa, ostaje zabrinutost zbog velike izbegličke populacije, u kojoj su već prijavljeni prvi slučajevi, navodi britanski list.

Šest razloga koje Grci mogu da navedu za izlazak iz kuće

U Grčkoj je uveden 24-časovni karantin, napolje se može izaći samo sa posebnim dozvolama. Ivana Simić Apostolu iz Atine kaže za RTS da Grcima izolacija teško pada zbog lepog vremena.

Ivana Simić Apostolu objašnjava da dozvole imaju svi, a pre svakog izlaska napolje moraju ispuniti papir na kom pišu lični podaci, razlog zbog kog se izlazi i vreme izlaska.

Šest je razloga za izlazak – odlazak u nabavku, odlazak u apoteku ili lekaru, bankomat, odlazak na svadbu, sahranu ili krštenje, odlazak na rekreaciju ili šetnju ljubimca i pomoć drugoj osobi.

Taj papir, objašnjava Ivana Simić Apostolu, mora da se nosi sa sobom, kao i lična dokumenta u slučaju da vas zaustavi policija.

“Ako nemamo ili papir ili lični dokument, kazna je 150 evra. Takođe, može dozvola da se dobije i SMS-om, u tom slučaju nosimo telefon sa sobom kao dokaz da smo dobili povratnu poruku da možemo da izađemo napolje”, ukazuje Ivana Simić Apostolu.

Može se izaći u bilo koje doba dana, neograničen broj puta, ali ne treba da se ide dalje od kilometar i po od kuće.

“Dobro i lepo vreme ovde pogoduje da stanje kod kuće teško pada, pa je na ulicama juče bilo dosta ljudi, nadamo se da neće neke teže mere da budu za Uskrs”, ističe Ivana Simić Apostolu.

Pooštreni uslovi za izlazak iz gradova

Od ponedeljka su u Grčkoj na snazi stroži uslovi za izlazak iz gradova, na svakom izlazu su punktovi i policija proverava svakog pojedinačno i pita zašto se napušta grad.

“Ako imate prebivalište na drugoj adresi, recimo ako iz Soluna idete u Hanioti, to možete uraditi ako vam je prebivalište u Haniotiju, ali ne možete da se vratite u Solun do 27. aprila, kada će mere biti revidirane i uzeće se u obzir na koji način se virus razvija kako bi se te mere dalje produžile. Ukoliko policajac utvrdi da iz Soluna idete u Hanioti, a nemate prebivalište u Haniotiju, vratiće vas nazad, naplatiće vam kaznu od 300 evra, uzeće vam tablice na 60 dana i tako vas sprečiti da izađete iz grada”, objašnjava Ivana Simić Apostolu.

Neki hoteli biće otvoreni od juna

Prema rečima Ivane Simić Apostolu, turistički zvaničnici polako počinju da računaju kako će se mere odraziti na ovogodišnju turističku sezonu.

“Naravno, nema govora o tome da će sezona biti kao prethodnih godina. Vlada priprema da se u maju polako i postepeno smanji karantin i da se pojedeni regioni i ljudi puštaju iz karantina u normalno funcionisanje. Zvaničnici najavljuju da će se u junu neki od hotela otvarati”, napominje Ivana Simić Apostolu.

I državljani Srbije će, prema prvim najavama, moći da putuju na letovanje u Grčku jer tamošnji zvaničnici smatraju da je Srbija dobro reagovala za vreme epidemije.

“Očekuje se da će neki hoteli biti zatvoreni tokom cele sezone, ali su ipak optimistični”, navodi Ivana Simić Apostolu.

Još se razmatra kako će se testirati tursti koji ulaze u Grčku.

“Dosta će zavisiti od zemalja iz kojih turisti dolaze. Pretpostavlja se da će postojati punktovi na kojima će se proveravati da li su turisti zdravi. Još nije definisano. Kažu da će biti kontrola na aerodromima, verovatno će konkretnije odluke biti donete u narednim danima i nedeljama”, ističe sagovornica.

Proslava Uskrsa 26/27. maja

Ivana Simić Apostolu objašnjava da se Grci dosta raduju Uskrsu i postoji mnogo običaja tokom cele ove nedelje.

“I dalje je u opticaju 26/27. maj, kad će cela proslava da se održi, to neće biti moguće sad u subotu-nedelju, ali će kad svi budemo mogli da izađemo”, dodaje naša sagovornica.

U Nemačkoj popušta strah od koronavirusa, pobuna građana ili privikavanje?

Čitajte Luftiku na Google vestima

Dragana Vidić

Čeka poslednji voz za Nedođiju. I to uspešno radi jako dugo. U međuvremenu piše.

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

169 Shares
169 Shares
Share via
Copy link