Tema frilensa je postala vrlo aktuelna poslednjih godina. Status frilensera je godinama bio zakonski neuređen, te su po zakonu frilenseri spadali u grupu nedefisnisanih radnika. Dakle, frilenser je praktično bio nevidljiv, ali se znalo da će ta priča morati da se promeni. Danas je status frilensera nešto jasniji i zakonski uređen, bar kada je reč o porezima i doprinosima.
Međutim, brojni frilenseri se i dalje susreću s nejasnoćama, koje im onemogućavaju da bez brige obavljaju svoj posao.
Ko su frilenseri?
Frilenseri su osobe koje obavljaju određene poslove za neku kompaniju po ugovoru, ali nisu zaposlene u toj kompaniji. U mogućnosti su da svoje specifične usluge ponude na više mesta istovremeno, što im u određenoj meri daje kontrolu nad zaradom i mogućnost izbora saradnika. Poslove najčešće pronalaze samostalno i to putem internet plarformi kreiranih upravo u tu svrhu. Frilenseri najčešće posluju u oblastima kao što su: programiranje, grafički dizajn, marketing, pisanje, prevođenje, video produkcija, obrada fotografija, onlajn časovi, konsultantske usluge… Frilenseri uglavnom sami određuju cenu usluge (uz dejstvo konkurencije), te imaju slobodu da odluče kada i odakle će da rade. Radno vreme je fleksibilno, što znači da u većini slučajeva imaju samo rokove do kada određeni zadatak mora biti završen. Upravo je zato frilensovanje danas toliko popularno i privlačno.
Koje zakonske obaveze imaju frilenseri?
Frilenseri imaju značajnu slobodu po pitanju poslovanja, ali postoje i određene obaveze prema državi koje se ne mogu izbeći. Obaveze koje terete svakog frilensera su: odabir načina poslovanja, redovno plaćanje poreza, socijalni doprinosi i godišnje poresko prijavljivanje.
Frilenseri mogu poslovati kao fizička lica i nemaju obavezu prijavljivanja i registracije u APR-u. Ako imaju stalna primanja, frilenserima je najisplativije da se registruju kao preduzetnici paušalci, s tim da moraju proći propisani test samostalnosti.
Porezi i doprinosi frilensera
Frilenseri su dužni da plaćaju porez na prihode koje ostvaruju, kao i doprinose za penziono i invalidsko osiguranje, zdravstveno osiguranje i osiguranje za slučaj nezaposlenosti.
U skladu sa dogovorom frilensera i Vlade, od 2023. godine, frilenserima je omogućen izbor između dva modela oporezivanja. Kod oba modela porez se plaća na svaka tri meseca, odnosno obračunava se kvartalno. Dodatna pogodnost je što se na svaka tri meseca može i menjati odabrani model.
Prema modelu A, neoporezivi deo iznosi 32000 dinara mesečno (96000 kvartalno). Frilenseri koji imaju manju zaradu su oslobođeni plaćanja poreza u tom kvartalu. Osnovica za doprinose je jednaka osnovici za plaćanje poreza, a minimalni iznos za plaćanje doprinosa iznosi 1402 dinara mesečno (4206 kvartalno). Stope za plaćanje poreza su 10.3% za zdravstvo i 24% za PIO.
Prema modelu B, neoporezivi deo iznosi 19300 dinara mesečno (57900 kvartalno). Normirani troškovi iznose 34% prihoda koji su ostvareni u kvartalu. Osnovica za oporezivanje se izračunava tako što se od ostvarenih prihoda oduzme 57900 dinara i 34%. Po ovom modelu, porez iznosi 10%, a doprinosi se isplaćuju na istu osnovicu. Stope za zdravstvo su 10.3%, a za PIO 24%.
Kako frileneseri podnose poresku prijavu?
Rok za podnošenje poreske prijave je 15 dana po isteku kvartala i predaje se za ukupan prihod u oporezovanom kvartalu.
Država je kreirala i poseban portal preko kojeg bi frilenseri trebalo da podnesu poresku prijavu: https://frilenseri.purs.gov.rs/. Frilenseri su se u nekoliko navrata bunili u vezi funkcionalnosti datog portala. Druga opcija poreska prijava preda PP OPO na portalu E-porezi.
Frilenseri navode da na papiru sve deluje uređeno i zakonom regulisano, ali da u praksi često nailaze na nedoumice koje i dalje nisu rešene. Kako bi se izbegli propusti, problemi i neželjene i neočekivane kazne, frilenserima se savetuje da uz sebe uvek imaju stručnjake za povremene konsultacije. Knjigovodstvena agencija će biti vaš partner od poverenja i omogućiće vam da brzo i lako rešite sva knjigovodstvena pitanja, te da uvek budete pravovremeno obavešteni o mogućim promenama. S tim u vezi, frilenseri se mogu posvetiti svom poslu i ne moraju gubiti vreme na kontinuirano istraživanje propisa i mogućih odgovora na nedoumice koje ih muče.
Ako ste na samom početku i planirate da zaplivate frilenserskim vodama, preporuka je da već sada porpičate sa knjigovođom – najbolje bi bilo da to bude stručnjak koji već ima iskustva u radu s frilenserima. Iskusan knjigovođa će vam sve potanko objasniti i dati značajne informacije, koje će možda na kraju i prevagnuti u vašoj odluci da se okrenete frilensu. Uspešni frilenseri navode da su za uspeh u takvom načinu poslovanja veoma važni istrajnost i upornost, a ključno je i prepoznati sopstvenu vrednost i znati kako se promovisati i prodati svoju uslugu.
Ukoliko ste na početku frilens karijere želimo vam mnogo sreće i poslovanje bez knjigovodstvenih zavrzlama!
Dodaj komentar