Preduzeće „Aptiv Contract Servies“, koje u široj javnosti predstavlja oličenje beskrupulozne eksploatacije radnika, dobitnik je Oktobarske nagrade Leskovca “zbog velikog doprinosa poboljšanju poslovne i privredne klime, solidarnosti, društvene odgovornosti i promocije grada”.
Ovo preduzeće u žižu javnosti prvo je dospelo nakon što je objavljena priča o tome da je radnicima dato da potpišu izjavu da „dobrovoljno žele da rade po 12 sati dnevno u periodu dužem od mesec dana“.
U javnosti je najpre buknula priča zaposlenih koji su bili primorani da potpisuju izjavu u kojoj se odriču prava na ograničeno radno vreme kod poslodavca. Ne samo to, lokalni lekar je uvideo nešto što je okarakterisao „sindromom Aptiv“, a koji je primetio kod izmorenih radnica te firme.
Zaposleni te kompanije se u toj izjavi, faktički odriču prava na naknadu štete za konsekvence koje proističu iz takve postavke radnog vremena. Takođe i posledicama, u vidu potencijalnog povređivanja radnika usled premora i neodgovarajuće zaštite u sistemu rada.
Rukovodioci su pronašli najoriginalniji mogući način da pokažu svoju humanu stranu. Rasporedili su dovoljan broj nosila za radnike koji kolabiraju.
Posle toga se saznalo i za „sindrom Aptiva“. Lokalni ortoped, Aleksandar Rangelov, tako je nazvao stanje kod „nove sorte“ bolesnika, a njih čine većinom mlade žene koje pate od išijasa, lumbaga, upale tetiva i tetivnih ovojnica i tako dalje.
Ovaj sindrom radnice Aptiva dobile su od iscrpljujućeg rada, procena je lokalnog ortopeda, a iznemogle radnice opisao ovako:
– Ulaze tiho, nastupaju skromno, uzdržani su i govore malo. Imaju podočnjake, nemaju osmeh – rekao je on.
Brzo nakon dospeća priče u javnost i medijskog pritiska poslodavac je prestao sa takvom radnom metodologijom i vratio radno vreme na osam sati.
Kompanija Aptiv je 2019. godine iz budžeta Srbije dobila 7,5 miliona evra subvencija za zapošljavanje 2.000 radnika – a 2020. ponovo dobija subvencije u istom iznosu, s tim da tada zapošljava 700 radnika.
Odmah početkom 2021. broj zaposlenih smanjen je za 1.000 “u skladu sa trenutnim poslovnim potrebama.” U Aptivu je za samo 2 meseca bez posla ostalo ili poslato na prinudni odmor oko hiljadu ljudi, a radnici tvrde da su o tome, da više ne dolaze na posao, uglavnom obaveštavani putem SMS poruka ili mejlom.
Smesno,a na rubu zalosti