Direktor Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Niš Dragan Milić u najnovijem intervjuu za nedeljnik NIN govorio je o izvenrednom gestu svojih kolega koji su radili vikendom bez novčane nadoknade kako bi elimisali liste čekanja za operacije, kao i o njihovim apelima i molbama da im se ne dodeljuje nikakvo ordenje, već da im je potrebna oprema.
Ta oprema, prema njegovim rečima, nije ništa što neke druge medicinske ustanove već nemaju na teritoriji Srbije. On je istakao da im je neophodno osobolje, ali i drugačiji organizacioni sistem.
– Mi smo ‘poklonili’ 24 dana našim pacijentima i spasili brojne živote onih koji bi umrli čekajući operaciju. Da je to i samo jedan spasen život, a uradili smo 287 operacija za ova naša 24 dana, bilo je vredno truda jer ljudski život nema cenu – rekao je Milić za novi broj nedeljnika NIN.
Doktor Milić je posebno podvukao da „vi možete novcem da merite štošta, kilo paradajza, flašu soka ili kutiju cigareta, ali da merite novcem ljudski život, to ne možete“.
– I tu je osnovna razlika. To što smo mi poklonili neko vreme našim pacijentima nije nikakva žrtva. Da je bilo naporno, jeste, imali smo dodatni fizički napor, dodatnu koncentraciju da ne bismo napravili grešku. Spasavali smo živote, to je naš posao i sad pominju nagradu, odlikovanje. Molimo državu da nam ne daje nikakvo ordenje, ali nam treba osoblje, medicinske sestre, lekari… – kazao je Milić.
“Ne treba nama ordenje, a ako već postoji ideja da ih dobijemo neka naš orden budu monitori za invazioni monitoring, EKK mašine, respiratori, još jedna operativna sala…” – poruka je tima doktora Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog centra u Nišu.
👉https://t.co/T2McfkqCMa pic.twitter.com/JrBNiaYKuz
— Insajder TV (@Insajder_net) April 16, 2023
Milić: Izopačili smo sistem vrednosti
Govoreći o društvu i zdravstvu u Srbiji, doktor Milić je rekao da u našoj zemlji ima i te kako obrazovanih, vrednih i odgovornih građana.
– Problem je što smo sistem vrednosti izopačili, partokratija. Bez namere da pravim distinkciju među bilo kojom partijom, sada kada neko dobije vlast smatra to kao plen. Kako je moguće da određujete direktore kliničkih centara, bolnica, javnih preduzeća na osnovu partijske pripadnosti – glasno je upitao dr Milić.
On je naveo da, „ako tu logiku promenimo, onog trenutka kada dovedete najbolje da rukovode sistemom, a ne pripadnike jedne, druge ili treće političke opcije, mi smo na ispravnom putu“.
– Dajte da postavimo na vrh najbolje i najkvalitetnije, dajte njima šansu. Zašto dajemo šansu ljudima za koje kažemo – ovi su naši, a ovi su njihovi. Onog trenutka kada prestane to njihovi i naši, možda ćemo imati bolju budućnost – smatra dr Milić.
U toku ovog vikenda, na klinici za kardiohirurgiju UKC Nis operisano je 22 bolesnika koji su bili na listi cekanja za operaciju,ovo je 5-ti vikend zaredom kako se radi vanredno, bez naknade, u cilju eliminisanja listi cekanja…ponosan na ove mlade plemenite ljude sa kojima radim! pic.twitter.com/9PO2AaaCxy
— Dragan Milic (@drdraganmilic) February 19, 2023
Kostić: Gest lekara iz Niša ima smisla samo ako ostane na nivou presedana
Doskorašnji predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) Vladimir Kostić prokomentarisao je podvig niških lekara i njihov gest rečima da se „ne sme očekivati da postane univerzalni recept za rešavanje problema u vremenu u kojem živimo“.
– Verujem da on ima smisla samo ako ostane na nivou presedana, koji nam je valjda svima otvorio oči. Problemi poput lista čekanja i dostupnosti napredne medicinske tehnologije dugoročno se mogu samo sistemski i institucionalno rešavati – naveo je Kostić za novi broj nedeljnika Vreme.
Kako je rekao, „viškom empatije i brige za bolesnike zdravstveni radnici treba samo dopunski da boje vreme posvećeno bolesnim sugrađanima u rutinskom radu, uz pravo da vikendom, ukoliko nemaju dežurstvo, predahnu“.
– A ono što je važno jeste da su nam kolege iz Niša postojanje takvog viška ubedljivo ilustrovale. Sa tim saznanjem ‘lakše se diše’ – zaključio je Kostić.
Dodaj komentar