Koronavirus Srbija

Treba li Juru zatvoriti i proterati iz Srbije? Sindikati kažu DA

Južnokorejska kompanija Jura namerava da nakon Uskrsa, 24. aprila, uspostavi pun kapacitet proizvodnje, uprkos vanrednom stanju i preporukama Kriznog štaba.

To bi značilo da će se svih 2.500 radnika vratiti na posao, izlažući se opasnosti od zaraze.

Sindikat Sloga: Zabraniti im rad i proterati ih

Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ saopštili su danas da bi kompaniji „Jura“ trebalo zabraniti rad i „proterati“ je iz Srbije, jer namerava da njenih 2.500 zaposlenih u fabrici u Nišu počne da radi 24. aprila, uprkos odlukama niškog Štaba za vanredne situacije i preporukama epidemiologa Vladinog kriznog štaba.

Krizni štab je pre desetak dana preporučio redukciju rada – 50 radnika na 5.000 kvadrata il prekid proizvodnje kako bi se sačuvalo zdravlje zaposlenih i sprečilo širenje pandemije.

Jura je to delimično ispoštovala i uz stimulanse i bonuse pozvala da rade samo oni koji žele. Međutim, sada radnicima stižu pozivi da se vrate na posao 24. aprila. U dokumentu koji kruži Internetom pozivaju se svi radnici jer kompanija Hjundai, za koju se u Nišu proizvode kablovi, koči svoj proces zbog pauze u Juri.

Podanička politika vrha države prema stranim investitorima

– Smatramo da je vrh države svojom podaničkom politikom prema stranim investitorima, kao takozvanim ‘spasiocima srpske privrede’, isključivo odgovoran za katastrofalno stanje koje se danas dešava sa radništvom Srbije –  navedeno je u saopštenju sindikata „Sloga“.

U daljem izlaganju sindikat „Sloga“ je naveo da zaposleni u Srbiji zaradjuju u teškim uslovima za rad „od donošenja antiradničkog zakona o radu iz 2014. godine, ozakonjenja agencijskog zapošljavanja, niskih i mizernih minimalaca koje prima većina zaposlenih u privatnom sektoru, pa do zdravstvenog genocida nad sopstvenim narodom od kompanija, poput južnokorejske ‘Jure’, koje ne poštuju naše radnike, naše zakone, zdravstvene propise, naš Ustav“.

Kapital važniji od života

– Radnicima ‘Jure’ i svim drugim radnicima širom Srbije sa sličnim problemima, poručujemo da su poslednja dogadjanja sa epidemijom korona virusa pokazala koliko je ljudski život u Srbiji jeftin i koliko je kapital važniji od života jednog radnika i njihovih porodica –  poručio je ovaj sindikat.

Iz fabrike Jura do sada nisu zvanično odgovorili ni na jedno novinarsko pitanje.

Hronologija događaja u Juri

Podsetimo, niški pogon Jure nakon uvođenja pandemije stao je na desetak dana, a onda su radnici pozvani na posao 6. aprila.

Zbog toga su negodovali, a u međuveremnu je u leskovačkoj fabrici evidentirano nekoliko zaraženih.

Pre kontrole i odluke epidemiologa niška Jura je za dolazak na posao ponudila bonuse i stimulans, a onda je ispoštovala preporuke stručnjaka i Kriznog štaba i redukovala proizvodni proces.

Izvori: Beta/Južne vesti

Ana Marković

Štreber i boem. Bosanka i Banaćanka. Novinar. Hodajući detektor laži i emiter istine. Omiljenost - miris uštipaka u 9 ujutru, selo, leto i grlati petao, crk'o dabogda.

komentar

Klikni da objaviš komentar

  • Poštovana Ana , bez obzira sto ste u pravu i bez obzira sto uslovi rada nišu idealni dole, nije fer da tako pišete. U Juri rade siromašni ljudi srednjih godina mahom iz ruralnih delova opštine. Njima je plata u Juri spas iako je bedna. Ako izgube Juri oni drugu priliku u Leskovcu neće dobiti, jer prosto izbora poslova – nema. Šta mislite da oni biraju izmedju jednog života i bedne plate? Mladi ste, možda još niste roditelj, pa vam je nepoznat strah od neizvesnosti šta ako ostanete bez prihoda a deca su tu i zavise od Vas.

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
1.1K Share
1.1K Share
Share via
Copy link