Srbija Vesti Vojvodina

U Vojvodini večeras udari vetra orkanske jačine do 140 km/h, trajaće više dana

Pod uticajem snažnog ciklona u oblasti Velike Britanije, odnosno sekundarne ciklogeneze u Đenovskom zalivu, koja je bila u fazi jačanja tokom prethodne noći, kao i uz premeštanje hladnog fronta, duž Jadrana u Hrvatskoj, Crnoj Gori, ali i Albaniji, očekuju se olujni udari juga, uz (lokalno) obilne padavine. Kod nas kasno poslepodne i uveče vetar u jačanju, a najjači udari vetra očekuju se u noći ka ponedeljku i sutra ujutru, javlja Vojvodina meteo.

Centar niskog pritiska nalaziće se danas negde na krajnjem severu Jadrana, dok se premeštanje hladnog područja iznad severnog i središnjeg Jadrana očekuje danas u drugom delu dana (što se uveliko i događa).

Tako je danas duž obale Jadrana duvao jak jugo, uz udare olujne, a ponegde i orkanske jačine, naročito ispred samog fronta. Nailaskom hladnog fronta, doći će do naglog slabljenja juga, te promene smera vetra na zapadni i severozapadni, uz advekciju hladnije vazdušne mase, i lokalno obilne padavine. Lokalno se očekuju i izraženi konvektivni procesi, uz pljuskove sa grmljavinom, koji će mestimično duž obale donositi obilnu količinu kiše.

Uglavnom se očekuje 30 do 60mm vodenog taloga za samo 12 sati, međutim u planinskim predelima nedaleko od obale Jadrana može pasti i dosta više.

Šta se očekuje kod nas danas i sutra?

Danas do kraja dana kod nas se zadržava malo do umereno oblačno vreme, a jače naoblačenje očekuje se u noći ka ponedeljku.

Tokom popodneva jugoistočni vetar je u postepenom jačanju, te će najjači biti tokom večeri i naredne noći ka ponedeljku. U većem delu Vojvodine očekuje se srednja brzina vetra između 9 i 12m/s (32-43km/h), sa udarima vetra između 20 i 25m/s (73-90km/h). Ovakvi udari vetra su olujne jačine, te mogu naneti (malu do umerenu) štetu drveću, ali i na objektima, kao što je recimo šteta na krovovima.

Međutim, glavni problem očekuje se na jugu Banata. U ovom delu Vojvodine večeras i tokom predstojeće noći udari vetra će povremeno dostizati i 40m/s (140km/h), što su udari vetra orkanske jačine. Ovakva snaga vetra može naneti značajniju štetu na objektima, pa značajna šteta može da se dogodi i na fasadama, uz odnošenje kompletnih krovova, i obaranje stabala drveća.

Najjači udari vetra u Vršcu zabeleženi su u januaru 1987.godine – 173km/h, a u novije vreme u februaru 2014. kada su iznosili 160km/h.

Sutra sa odmicanjem dana vetar će biti u postepenom slabljenju, ali i dalje će imati jake i olujne udare. Udari vetra sutra u drugom delu dana uglavnom neće prelaziti 15m/s (55km/h), a na jugu Banata 25m/s (90km/h).

Sutra u drugom delu dana, poslepodne i uveče, očekuje se kiša mestimično, ali ne očekuju se značajnije padavine – uglavnom do 5mm, samo ponegde i do 10mm, vodenog taloga za 12 sati.

Kao i obično u košavskim situacijama, na krajnjem istoku zemlje zadržava se jezgro hladnijeg vazduha. Uz dodatnu advekciju hladnog vazduha sutrašnjim prelaskom hladnog fronta, u ovom delu zemlje će biti još malo hladnije, pa će se tako visina snežne granice (nulte izoterme) sutra u drugom delu dana spustiti dosta nisko, na oko 200m nadmorske visine.

Tako niži predeli ovog dela zemlje mogu očekivati formiranje manjeg snežnog pokrivača visine do 5cm, dok će već u brdsko-planinskim predelima, snega biti dosta više, uglavnom između 10 i 15cm, a lokalno i do 30cm.

U utorak i sredu i dalje će duvati umeren do jak jugoistočni vetar, koji će nakon kratkog predaha u utorak u sredu imati ponovo udare olujne jačine. Prestanak košave treba očekivati u četvrtak, 10. decembra.

Čitajte Luftiku na Google vestima

Redakcija

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

17 Shares
Share via
Copy link