Vetar i Ruška dočekali su svoje bebe. Pilići su se izlegli u gnezdu kraj Šapca u kom njihovi roditelji redovno borave.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) omogućilo je svim posetiocima njihovog web sajta pticesrbije.rs da uživo posmatraju gnezdo vetruški i prate njihovo razmnožavanje, od polaganja jaja do izletanja mladunaca.
Junaci ovog šoua, Vetar i Ruška, petu godinu zaredom gnezde se u domu Zorana i Jasmine u selu Tabanović kod Šapca.
Vetruška (Falco tinnunculus) je vrsta malog sokola koja naseljava vrlo različita otvorena i mozaična staništa od nizija do planinskih predela. Redovno se gnezdi i u naseljima, uglavnom na kućama i zgradama. Rasprostranjena je u celoj Evropi, delovima Azije i Afrike. Ptice sa severa Evroazije u jesen se pomeraju u srednju i južnu Evropu, dok vetruške iz Srbije zimu provode u Sredozemlju, prenosi Telegraf.
Ugrožena je gubitkom staništa usled intenziviranja poljoprivrede, prekomernom upotrebom pesticida, stradanjem na električnim vodovima i neposrednim ubijanjem.
Evropska populacija umereno opada, a u Srbiji se gnezdi stabilna populacija od 4.300–5.500 parova, navodi se na sajtu Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Veoma je korisna ptica, jer gradove, kao i sova, oslobađa velike količine glodara. Procenjuje se da samo beogradske vetruške godišnje grad oslobode od oko desetak tona miševa i sitnih glodara.
Kako su u vrhu lanca ishrane, prisustvo vetruške znak je da je životna sredina i dalje koliko toliko zdrava, jer su ove grabljivice prve na udaru preteranog zagađenja, zbog specifičnosti njihove ishrane, prenosi Tanjug.
Ptica se gnezdi u periodu od polovine aprila do avgusta. Ženka vetruške snese pet – šest jaja, i samo ona leži na njima dok mužjak lovi i donosi hranu. Ukoliko se ženki nešto dogodi, nema nade ni za mladunce, jer samo ona ume da ih pravilno hrani sitnim komadima plena.
Izgleda kao med, miriše kao med, a med nije: Gotovo svaka druga teglica koju kupite je falsifikat
Dodaj komentar