Na mreži „Telegram“ pojavile su se dve grupe u kojima su se na prodaju nudili narkotici u Beogradu i Novom Sadu.
Kako su preneli beogradski mediji, reklama za jednu od grupa našla se i na autobuskoj stanici.
Kako je preneo Blic, reklama za jednu od grupa našla se i na autobuskoj stanici.
U oglasu je pisalo da se nude (žargonski): unk (u prevodu-skank), potom, brid (marihuana), ko (kokain), curke (pečurke)…
Admini ove grupe su gotovo svakodnevno obaveštavali potencijalne klijente o njihovoj ponudi.
Tako su internet dileri tri grama skanka prodavali za 30 evra, a sudeći po cenama i količinama, pravili su i „akcije i popuste“.
Svoje usluge naplaćivali su u evrima, ali i kriptovalutama.
Takođe, svoje kupce obaveštavali su na kojim lokacijama je droga spremna, odnosno gde njihovi dostavljači mogu odneti poručenu drogu.
Dostave koje ne spadaju u rejon koji su objavili, kako se navodilo u objavama, naplaćuju, a cena zavisi od lokacije.
Tako su za delove Beograda kupci narkotika morali da izdvoje 4,2 evra, dok su za gradove poput Novog Sada i Niša morali izdvojiti 20 evra i to za narudžbine koje su veće od 20 grama.
Uz ovakve vrste objava, ovi dileri objavljivali su i fotografije narkotika.
U međuvremenu, kako piše Blic, Telegram grupa je ugašena, ali ni više dana od njenog otkrića nadležne institucije ne saopštavaju da li su pokrenule istragu protiv njenih administratora.
Iz MUP-a se nisu oglašavali ovim povodom, a u Tužilaštvu za organizovani kriminal su rekli za Euronews Srbija da ne žele da izlaze u javnost povodom ovog slučaja.
Navodno, prilikom ulaska u jednu od grupa na Telegramu pisalo je da je to „prava darknet prodavnica“ i da funkcioniše po „ded drop metodu“ koji je inače specifičan za „darkveb prodaje“.
U jednom od oglasa se navodilo kakav je tačno postupak preuzimanja narkotika kao i plaćanja, a bile su precizirane i cene koje su ili u evrima ili u kriptovalutama.
Kriminolog Dobrivoje Radovanović kaže za Euronews Srbija da je ovakav način prodaje narkotika svojstven mladima, i da ne veruje da se time bave narkodileri koji, kaže, „trguju na veliko“ i tajno.
– Toliko javno i otvoreno ne može da bude da su u pitanju neki ozbiljni igrači. Veći dileri koji prodaju na veliko ovde se još uvek time ne bave. Bar meni nije poznato. Suština njihovog delovanja i prodaje je da bude tajna i da javno ne komuniciraju sa klijentima. Često i nemaju direktnu komunikaciju već sve ide preko nekih posrednika. Ovakav način trgovine, pre svega tako transparentan, oni ne bi sebi ovde dozvolili jer bi policija lako došla do njih – smatra Radovanović.
Komenarišući ovaj vid prodaje, on kaže da veruje da je reč o mlađoj populaciji, koja na ovaj način želi i da se za njih pročuje i veruje da sve to na neki način rade i svesno. Veruje da je potrebno ispitati slučaj.
– Koliko to na prvu ruku ne deluje ozbiljno, sa druge strane ne treba baš shvatiti ni olako jer se nikada ne zna koliko će to da eskalira – dodaje on.
– To što oni pored novca svoju robu naplaćuju kritopvalutama je još jedan dokaz zbog kojeg mogu da naslutim da nisu u pitanju stariji dileri. U svakom slučaju kazne za ovo delo su preko dve godine zatvora – objasnio je on.
Dodaj komentar