Danas se obeležava Svetski dan zdravlja, a mi smo istraživali kojim navikama na Internetu narušavamo svoje zdravlje. Kažu da je navika da „pogledam šta ima novo“ na društvenim mrežama slična zavisnosti od pušenja.
Svaki put kada uzmemo telefon u ruke rizikujemo da bespotrebno izgubimo nekoliko minuta ili sati života. Da li ste ikada probali da se odreknete ove gadne navike i da umesto u telefon gledate u prizore oko sebe?
Lekari bi rekli da svaki put kada konsultujete Internet umesto doktora rizikujete da sebi „pronađete“ hiljadu i jednu bolest, a prema „doktoru Internetu“ dobro je da ste još uvek živi. To stanje kada želimo da sami odredimo bolest od koje možda bolujemo uz pomoć Interneta stručnjaci nazivaju “sindromom studenta medicine”. Ovaj naziv označava pojavu simptoma neke bolesti kod osobe koja je to oboljenje previše proučavala uz pomoć Interenta ili na neki drugi način. Sindrom je prvi put zabeležen kod studenata medicine i stažista, ali utvrđeno je da može da se pojavi i kod osoba koje stalno informacije o bolestima. To je ono kada vam neko priča o vaškama, a vi već počinjete da se češete po glavi.
Preko Interneta možete da se „zarazite“ i dobijete “sindromom studenta medicine” na dva načina. Prvi je da sami „kopate“ i pretražujete bolesti, a drugi način je da vam bolesti serviraju mediji koji putem društvenih mreža svakodnevno šire vesti o različitim bolestima i simptomima. Dnevno se „razbolimo“ od tolikih informacija o bolestima, do juče nismo ni znali za njih i živeli smo bez brige, a danas nas briga o tome dovodi do rizika.
Svetski dan zdravlja se obeležava 7. aprila širom sveta pod pokroviteljstvom Svetske zdravstvene organizacije (SZO). Ovaj dan se slavi kao godišnjica osnivanja SZO, ali se na ovaj dan skreće pažnja svetske javnosti na najznačajnije probleme u vezi sa zdravljem ljudi na globalnom nivou.
Dodaj komentar