Verovatno ste primetili da ceh u restoran u poslednje vreme, ima još jednu stavku, kuver?
Da li je ovo samo još jedan od načina da se povećaju cene, pokušaj da se odredi cena usuge koja ne spada u pripremanje hrane ili samo još jedan pokušaj da se kopiraju restorani u inostranstvu?
Reč kuver dolazi od francuske reči le couvert koja podrazumeva pribor za jelo- nož, viljušku i kašiku.
Upravo Francuzi su bili prvi koji su uveli dodatnu naplatu za ovu uslugu tj. održavanje inventara, a kuverom se podrazumevala čitava postavka stola- salvete, stolnjak, tanjiri i čaše. Naplata se pravdala održavanjem stolnjaka i salveta, tj njihovim pranjem i peglanjem.
Još kada je počeo da se naplaćuje, kuver je bio predmet kontraverzi jer ga gosti ni tada nisu olako prihvatili kao stavku na računu.
Kao izraz tog nezadovoljstva nastala je praksa da se uz kuver služe hleb i maslac, mešavina začina i maslinovog ulja ili nešto slično, kako bi se smanjilo nezadovoljstvo gostiju.
Najčešće zamerke restoranima upućene su na to što naplata kuvera neretko nije jasno naznačena ili je jednostavno sakrivena u fusnoti, pa se često pojavljuje kao neprijatno iznenađenje na računu.
U novosadskim restoranima, ne postoji jasna praksa kako se ova usluga vrednuje i naplaćuje, pa su tako i cene i sama usluga različiti od restorana do restorana.
Na primer u Alaskoj barci, kuver podrazumeva pecivo i košta 40 dinara, u Fontani lepinju i košta 60, u Plavoj frajli, kuver je samo pribor za ručavanje i cena je 40 dinara, dok se u Modeni i Sokačetu ova usluga ne naplaćuje.
U Sokačetu su nam rekli da ne planiraju da počnu da naplaćuju kuver, jer misle da je to nešto što treba da bude uračunato u cenu, dok u ostalim restoranima kažu da sa domaćim gostima nisu imali problem zbog ove stavke na računu.
S druge strane, konobari kažu da se najviše bune stranci, jer kuver najčešće podrazumeva pecivo, a većina stranaca nije navikla da konzumira peciva uz obrok. „Onda to najčešće mi platimo iz svog džepa“- navode ugostitelji.
Bonton kaže, da ukoliko gost plaća ovu uslugu nije dužan da ostavlja napojnicu, osim ako je, naravno izuzetno zadovoljan uslugom- napojnica, kao i uvek treba da bude deset posto računa.
Šta vi mislite, da li kuver treba da se naplaćuje i kolika je za vas prihvatljiva cena?
Kuver placam koliko i kompjutersku dijagnostiku kod automehanicara. Dakle moze da mi naplati jednom i nikad vise da se ne vidimo.
Inace na salasu 137 su nam naplatili neki dan i kuver po osobi od 100 dinara uz inace los i paprreno skup rucak. Dakle videli su nas jednom i nikada vise, uz velike negativne preporuke
Vidikovac- 95rsd/osoba. Nas šestoro-570rsd