Lifestyle Magazin

Šta je Bartolinijeva žlezda?

 

Bartolinijeva žlezda, poznata i kao Bartholinova žlezda, smeštena je sa obe strane vaginalnog otvora kod žena. Ove male žlezde veličine graška odgovorne su za lučenje tečnosti koja vlaži vaginalno područje, posebno tokom seksualnog uzbuđenja. Nalaze se duboko u tkivu oko vaginalnog otvora i obično nisu vidljive ili opipljive dok ne dođe do određenog poremećaja, kao što su začepljenje ili upala. Njihova funkcija je suptilna, ali ključna, jer doprinosi komforu i prevenciji iritacije tokom odnosa. Bartolinijeve žlezde predstavljaju jedan od prirodnih mehanizama tela za održavanje zdravlja genitalnog područja i smanjenje trenja koje može izazvati nelagodnost ili povrede.

Značaj i funkcija Bartolinijeve žlezde

Bartolinijeva žlezda ima značajnu ulogu u održavanju prirodne vlažnosti vagine. Ona pomaže u stvaranju tečnosti koja podmazuje vaginu, što je posebno važno tokom seksualne aktivnosti. Lučenje tečnosti iz ovih žlezda počinje tokom seksualnog uzbuđenja, kada je protok krvi u genitalnom području povećan. Tečnost koju proizvode Bartolinijeve žlezde obezbeđuje udobnost i štiti vaginalnu sluzokožu od trenja i povreda. Zbog toga, one su često neprimećene sve dok ne dođe do disfunkcije, kada se žene prvi put susreću s pojmom Bartolinijeve žlezde i shvataju važnost njenog normalnog rada.

Problemi sa Bartolinijevom žlezdom

Najčešći problemi sa Bartolinijevom žlezdom uključuju začepljenje izvodnog kanala, infekciju, formiranje cista i apscesa. Kada je kanal kojim žlezda izbacuje tečnost začepljen, nakupljena tečnost stvara cistu, koja se obično ne izaziva bol osim ako se ne upali. Upaljena cista, ili apsces, izaziva otok, bol i crvenilo u području genitalija. Može biti izrazito neprijatno, pa čak i ometati svakodnevne aktivnosti kao što su sedenje ili hodanje. Infekcija može nastati kada bakterije, poput Escherichia coli ili bakterija koje uzrokuju polno prenosive bolesti, dođu u kontakt s cistom, pogoršavajući simptome. U težim slučajevima može se razviti visoka temperatura, što ukazuje na ozbiljnu infekciju.

Medicinske intervencije i lečenje cista i apscesa

Lečenje cista i apscesa Bartolinijeve žlezde zavisi od težine simptoma i nelagodnosti. U ranim fazama, tople obloge mogu pomoći u smanjenju bola i olakšavanju drenaže tečnosti iz ciste. Kod manjih infekcija često se koriste antibiotici kako bi se eliminisale bakterije i sprečilo širenje infekcije. Kada je cista velika ili bolna, lekar može preporučiti drenažu, što se obično radi u lokalnoj anesteziji. U ovoj proceduri, lekar pravi mali rez na cisti kako bi omogućio drenažu nakupljene tečnosti. U nekim slučajevima, koristi se tehnika marsupijalizacije, gde se otvori izvodni kanal, što smanjuje mogućnost ponovnog začepljenja. Kod teških i ponavljajućih problema može se razmotriti trajno uklanjanje žlezde.

Savetovanje i prevencija ponovljenih problema

Žene koje imaju ponavljajuće probleme sa Bartolinijevom žlezdom često se upućuju na savetovanje o zdravim navikama i preventivnim merama. Redovna higijena i izbegavanje iritansa mogu pomoći u smanjenju rizika od infekcija. Takođe, upotreba kondoma može biti korisna, jer smanjuje rizik od polno prenosivih bolesti koje mogu izazvati upalu žlezde. Za žene koje imaju sklonost ka ponovljenim apscesima, redovne kontrole kod ginekologa su od ključnog značaja kako bi se pratile promene i na vreme reagovalo. Kroz medicinsku edukaciju, žene mogu bolje razumeti kako funkcionišu Bartolinijeve žlezde i kako mogu sprečiti komplikacije u vezi s njima.

Čitajte Luftiku na Google vestima

Bartolinijeve žlezde imaju važnu, ali često neprimećenu ulogu u zdravlju žena. Iako su relativno male i često neprimetne, njihova funkcija podmazivanja doprinosi udobnosti i zdravlju vaginalnog područja. Problemi sa žlezdom, kao što su ciste i apscesi, mogu izazvati ozbiljnu nelagodnost i zahtevati medicinsku intervenciju. Razumevanje funkcionisanja Bartolinijevih žlezda, kao i načina za prevenciju i tretiranje problema, može pomoći ženama da održe svoje reproduktivno zdravlje i izbegnu ozbiljne komplikacije.

Ivan Novović

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link