Magazin

Srpska porodica iznajmila jedrilicu sa oštećenjima i preživela nezapamćenu dramu

srbi-brod-grcka-tinos-nasukani-5-830x0
Foto: Privatna arhiva

Krstarenje Grčkom zvuči kao idilično letovanje, a prilikom zamišljanja i planiranja putovanja malo ko razmišlja o nepredviđenim situacijama i potencijalnim opasnostima.

Otac i sin iz Srbije, koji su iznajmili jedrilicu od agencije u Atini, kako bi otišli na porodično krstarenje sa rođacima iz Skoplja, danima se nalaze u agoniji nakon što su, kako tvrde, dobili brod pun oštećenja.

Tokom plovidbe uhvatila ih je oluja, a trenutno su zarobljeni kod ostrva Tinos jer su dobili zabranu plovidbe.

Redakciji Telegrafa obratio se V. G. iz Beograda, koji se na brodu nalazi sa ocem skiperom i još petoro članova posade.

Kako objašnjava, brod su iznajmili od agencije u Atini, a na putovanje krenuli iz mesta Lavrion na jugu zemlje. Kada su krenuli ka Tinosu, uhvatila ih je oluja, a talasi su, kako kaže, bili visoki 10 metara.

Tada je počela agonija koja traje već nedelju dana.

– Jedro je puklo, GPS i svetionik nisu radili. Ne mogu da vam opišem koliko je strašno kada vidiš svetlo na kopnu, a ne možeš do njega. Neki su bili prvi put na brodu, povraćali su, iznad nas su leteli helikopteri, stizali su signali za pomoć. Vetar je bio jačine od devet do 10 bofora – kaže V.G. na početku razgovora.

On kaže da su se 12 sati borili da dođu do Tinosa po oluji, a kada su ušli u malu marinu, navigacija je crkla.

– Nasukali smo brod, jedino to smo mogli da uradimo. Zvali smo policiju, obavestili nadležne. Agencija od koje smo iznajmili jedrilicu tražila je od 3.000 do 10.000 evra da izvuku brod. Na sreću, pomogli su nam stanovnici Agios Romanousa – ističe.

Objašnjava i da je vinč, motor koji navlači i spušta sidro, izleteo, a on je zamalo ostao bez noge, a drug bez ruke.

– Po rečima očevidaca i drugih kapetana, koji su bili u šoku, da je bilo ispravno montiran, ovo se ne bi desilo. On mora da izdrži mnogo veće otpore – priča.

srbi1-brod-grcka-tinos-nasukani-6-830x0
Foto: Privatna arhiva

Oni su kivni na agenciju koja im je, kako tvrdi, iznajmila brod sa brojnim oštećenjima.

– Mi smo imali iskusnog skipera, ali je brod koji smo dobili već bio oštećen, nismo ga mi oštetili. Pošto nam je jedro puklo, dobili smo zabranu plovidbe dva puta po 24 sata. GPS je apdejtovan poslednji put pre osam godina, možete samo da zamislite šta to znači. Svaki put kada bi nas udario talas, ona se restartovala, palila, gasila – govori on.

Ovaj Beograđanin ističe da su agenciju obavestili o svemu što se desilo, ali da ih je ona ostavila na cedilu i, kako tvrdi, svakog dana im traži sve više novca.

– Brod smo platili 2.800 evra za šest dana, dali smo i depozit od 2.000 evra. Jedro smo platili 200 evra, vađenje sidra 300 evra, a za vađenje broda iz peska su nam tražili između 3.000 i 10.000 evra – ističe on.

srbi-brod-grcka-tinos-nasukani-9-830x0
Foto: Privatna arhiva

On je zahvalan što niko od posade na brodu nije povređen, ali ističe da ova agonija traje danima i ne nazire se kraj.

– Obavestili smo policiju, našu ambasadu, ovo još nije gotovo. Agencija samo gleda kako da nam uzme novac, ostali smo bez para. Sutra napuštamo brod, a agencija će poslati čoveka da ga preuzme. Verovatno će nam i to naplatiti – priča on.

Sagovornik srpskog portala zaključuje da je hteo da podeli svoje iskustvo kako se drugima, koji žele da se upuste u sličnu avanturu, ne dogodi što i njima.

Agencija u Atini, od koje su naši državljani iznajmili brod, do objavljivanja teksta nije odgovorila na postavljena pitanja.

Izvor: Telegraf

Top 5 božanstvenih grčkih ostrva za one koji vole da budu sami na plaži

Čitajte Luftiku na Google vestima

Redakcija Luftika.rs

komentar

Klikni da objaviš komentar

57 Shares
Share via
Copy link