Magazin

Vazduh koji dišemo naprasno se pročistio i od „zagađenog“ postao „prihvatljiv“

Problem zagađenja vazduha u Srbiji Agencija za zaštitu životne sredine (SEPA) “rešila” je tako što je ublažila kriterijume za klasifikaciju zagađenja suspendovanim PM česticama, koje su najopasnije za ljudsko zdravlje i koje su ključni paramater zagađenja!

Tako sada umesto da je vazduh „zagađen“, prema aktuelnoj klasifikaciji, on je „prihvatljiv“.

To se jasno vidi kada se uporedi tabela iz godišnjeg izveštaja o stanju kvaliteta vazduha u Srbiji za 2019. godinu i ona aktuelna koja se sada nalazi na sajtu ove Agencije, piše Blic.

U prvoj tabeli, korišćenoj za izvešaj za 2019. godinu, a koja pokazuje indeks kvaliteta vazduha za period osrednjavanja od jednog sata, kvalitet vazduha na prisustvo PM2,5 čestica (mikrograma po kubnom metru) izgleda ovako:

  • “Dobar” 15,01-30
  • “Prihvatljiv” 30,01-40
  • “Zagađen” 40,01-90
  • “Jako zagađen” preko 90 (mikrograma po kubnom metru)

U tabeli koja sada postoji na sajtu Agencije, a u kojoj su navedeni kriterijumi za ocenjivanje, takođe za period osrednjavanja od jednog sata, sve je daleko blaže, pa rangiranje kvaliteta vazduha na prisustvo PM2,5 čestica izgleda ovako:

  • “Dobar” 15,01-30
  • “Prihvatljiv” 30,01-55
  • “Zagađen” 55,01-110
  • “Jako zagađen” preko 110 (mikrograma po kubnom metru)

Prostim poređenjem dve tabele, jedne iz zvaničnog dokumenta SEPE, a druge sa zvaničkog sajta iste te državne Agencije, vidi se da su kriterijumi, pogotovo za suspendovane PM čestice ublaženi! Ove čestice inače stručnjaci nazivaju nevidljivim ubicama, predstavljaju smešu najgorih otrova u vazduhu koje su toliko male da prodiru u najdublje delove pluća, a prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, odgovorne su za oko 4.000 smrti godišnje u Srbiji.

Na promene uočene na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine u odeljku koji se tiče kvaliteta vazduha i trenutnog praćenja nivoa aerozagađenja u Srbiji, ukazalo je više nevladinih organizacija i neformalnih grupa građana, poput Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI), Beogradske otvorene škole (BOŠ) i Grupe građana “Eko straža”.

Bio „zagađen“ sada je „prihvatljiv“

Svi oni su upozoril je da je Agencija “bez najave i objašnjenja promenila kriterijume za ocenu kvaliteta vazduha”, pa je od sada vazduh koji je do nedavno bio ocenjen kao „zagađen“, kvalifikovan kao „prihvatljiv“.

Kako su ukazali, promene se odnose i na kvalitet vazduha za vrednosti koncentracije PM2,5 i PM10 čestica, koje, kako pokazuje izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine, čine čak 77 odsto ukupnog udela zagađujućih materija u vazduhu, a najopasnije su za ljudsko zdravlje jer pored respiratornih, izazivaju i kardiovaskularne i maligne bolesti.

Podstimo, prema zvaničnom izveštaju, tokom prošle godine, u svim gradovima Srbije u kojima se meri prisistvo ovih polutanata, vazduh je bio prekomerno zagađen upravo usled visoke koncentracije PM10 i ili PM2.5 čestica.

U objavi na svojoj Fejsbuk stranici povodom ovih promena, “Eko straža” zaključuje da se problem zagađenja vazduha u Srbiji “rešava tako što prosto edituješ tabelu”, a na osnovu kojih propisa je to Agencija za zaštitu životne sredine učinila, postavili su pitanje RERI i BOŠ.

Šturo saopštenje

Kako je i zašto došlo do ove izmene koja će nam u nekim narednim izveštajima, ako izmenjeni kriteriju ostanu, pokazati kako zapravo uošte ne dišemo zagađen vazduh, iako se, evidentno, trujemo svakodnevno naročito zimi i ako se osim izmene na pipiru zapravo suštinski ništa nije promenilo? Agencija je tim povodom objavila na svom sajtu šturo saopštenje:

– Kriterijumi koji se danas mogu pronaći na sajtu Agencije razlikuju se od onih koji su korišćeni u izveštaju za zaštitu životne sredine objavljenom u septembru ove godine. Ovi kriterijumi se, svakako, razlikuju i od onih koje koristi Evropska agencija za zaštitu životne sredine koja ima značajno strožije standarde za ocenu kvaliteta vazduha, a čija je saradnica i država Srbija – navodi se u saopštenju ove dve organizacije.

Iz Agencije za zaštitu životne sredine nije bilo detaljnih objašnjenja šta se i kada dogodilo. Međutim, na njihovom sajtu se, u odeljku koji se tiče vazduha, u međuvremenu pojavila vest u kojoj se pokušava objasniti da su indeksi koji definišu monitoring vazduha različiti od kriterijuma za ocenjivanje kvaliteta vazduha.

– Monitoring vazduha se definiše indeksom CAQI (The Common Air Quality Index), razvijenim u okviru projekta Evropske komisije (European regional development fund). CAQI indeks, za razliku od kriterijuma za ocenjivanje kvaliteta vazduha, nije obuhvaćen nijednom zakonskom regulativom u Republici Srbiji. Indeks predstavlja mehanizam na osnovu kojeg se široj javnosti može na jednostavan način staviti na raspolaganje pravovremena i opšta informacija o kvalitetu vazduha u realnom vremenu, u cilju podizanja svesti o zaštiti životne sredine – piše u toj vesti na sajtu Agencije.

Dodaje se da Agencija za zaštitu životne sredine “prezentuje rezultate automatskog monitoringa kvaliteta vazduha u realnom vremenu”, te da se radi o “preliminarnim, neverifikovanim vrednostima parametara kvaliteta vazduha”, dok su “verifikovane vrednosti i ocena kvaliteta vazduha u aglomeracijama i zonama date u Godišnjem izveštaju o stanju kvaliteta vazduha u Republici Srbiji”.

Suspendovane PM čestice su prašina manja od 10, odnosno 2,5 mikrometara, koja predstavlja smešu dima, čađi, kiseline i teških metala, a nastaje kombinovanim uticajem grejanja, industrije i saobraćaja. Ove čestice zbog svoje veličine predstavljaju veliku opasnost po zdravlje, jer se dugo zadržavaju u vazduhu i mogu prodreti do krvotoka i pluća, gde izazivaju velike zdravstvene probleme.

Prema najnovijem izveštaju SZO „Stanje globalnog vazduha 2020“, zagađenost vazduha bilo je četvrti vodeći faktor rizika za prevremenu smrt u svetu, čineći skoro 12 odsto svih smrtnih slučajeva, sa više od 6,67 miliona samo u 2019. godini. U Srbiji, prema podacima SZO, samo od prekomerne koncentracije PM2,5 čestica prevremeno umre oko 3.600 ljudi, a više od polovine tog broja su prerano umrli stanovnici Beograda.

Čitajte Luftiku na Google vestima

500.000 tek rođenih beba umrlo je zbog zagađenja vazduha tokom 2019. godine

Bojana Savić

Zaštitnica šuma i živog sveta u njima. Neprijatelj bahatih, pohlepnih, moćnih. Naturam expellas furca, tamen usque recurret!

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
114 Shares
114 Shares
Share via
Copy link