Nedavni slučaj kada je nakon intervencije nameštanja prvog vratnog pršljena kod kiropraktičara u privatnoj klinici u centru prestonice Beograđanin, Milan Đurić ostao paralizovan, a nakon tri meseca preminuo, nametnuo je pitanja koliko su zapravo ove intervencije opasne, kako da znamo da li smo u rukama stručnjaka, kao i šta je to što pacijenti pre odlaska na takve zahvate moraju da znaju.
Prema rečima ginekologa Dejana Dimitrijevića, kada je nameštanje materice u pitanju, to je jedna intervencija koja ne spada ni u jednu granu medicine, već u “nadrilekarstvo koje može da dovede do teških posledica i koje treba izbegavati”.
“Ovde je reč o jednom starinskom metodu, koji se nipošto ne tiče medicine. Takozvano nameštanje materice ne proučava se ni na jednom fakultetu, niti se o tome može učiti u knjigama, te ga, samim tim, uopšte ne podržavam. To je nešto čime svako ko poželi može da se bavi, dok se u mnogim slučajevima radi o tehnikama koje se prenose s kolena na koleno, a koje, nagalašavam, nisu pouzdane”, kaže Dimitrijević za Blic.
Dodaje da takve nepouzdane intervencije mogu dovesti do pogoršanja stanja.
“Ukoliko se misli na promenu prirodnog položaja materice, nema nikakvih dokaza da takva praksa bilo šta poboljšava. Svaki postupak koji nije deo doktrine savremene ginekologije i akušerstva je u startu rizičan i pripada polju nadrilekarstva. U ginekološko-akušerskoj praksi postoji reponiranje prolabirane materice, kao privremeni postupak neposredne pomoći kod spada materice i pri ginekološkom pregledu ovakvih pacijentkinja. Ovaj postupak neposredne pomoći kod spada materice i pri ginekološkom pregledu ovakvih pacijentkinja. Ovaj postupak nije sporan, ali ne predstavlja trajno rešenje, a ovakve pacijentkinje treba da se jave svom ginekologu radi upućivanja u ustanovu gde njihov problem može biti adekvatno rečen”, kaže za Blic dr Aleksandar Stefanović, direktor GAK Višegradska.
Pored nameštanja materice, još jedna intervencija koja je dostupna i tražena je nameštanje sinusa. Prof. dr Dušan Milisavljević, direktor ORL klinike u Nišu, kaže za Blic da je jedini kome bi pacijenti smeli da se obrate u slučaju problema sa sinusima ORL lekar ili maksilofacijalni hirurg.
“Nameštanje sinusa može da znači jedino ako se nešto polomi. ALi sinusi su koštane šupljine u glavi i one mogu biti meta infekcija . Postoje različiti infektivni mikroorganizmi koji napadaju sluzokožu nosa i sinusa, i virusi i bakterije mogu dati promene. Ali kako nameštati? Postoji mogućnost ako postoji prelom kosti, ali to ne radi niko osim maksilofacijalnog hirurga ili ORL lekara”, ističe Milisavljević za Blic.
Objašnjava da bi “bilo vrlo neozbiljno da lečimo nešto za šta nismo stručni”.
O kobnom nameštanju atlasa u privatnoj klinici u Beogradu dr kiropraktike Vladan Jovićević za Blic kaže da ni nameštanje atlasa, a ni nameštanje želuca nemaju veze sa kiropraktikom.
“Dosta toga se svodi na placebo efekat, ovde je u pitanju alternativna, a ne zvanična medicina. Postupak nameštanja atlasa postoji, ali kod nas u Srbiji ga obavlja jako mali broj ljudi i tada je u pitanju zvanična medicinska tehnika koja se radi samo u neophodnim i retkim slučajevima”, ističe Jovićević.
Preporučuje da, ukoliko postoji bilo kakva potreba za intervencijama, pacijenti treba da provere zvanične registrovane ordinacije u Agenciji za privredne registre.
Izvor: 021.rs
Dodaj komentar