Kamere za video-nadzor do sada su otkrile više od 20.000 automobila koji su voženi bez registracije ili bez polise osiguranja. Jedan čovek iz Smedereva je snimljen u ovom prekršaju čak 84 puta, a zbog toga je morao da plati kaznu od ukupno 755.000 dinara.
Neki vozači su kažnjeni sa samo 5.000 dinara, jer im je registraciona nalepnica istekla manje od 30 dana, a drugi sa 10.000 dinara jer su vozili i više od 30 dana nakon isteka registracije.
Kako se svaki snimak, načinjen različitog dana, tretira kao dokaz za jedan prekršaj jedan Smederevac uspeo je da postavi neslavni rekord.
Naime, njemu su uručena 84 prekršajna naloga, jer je u periodu od četiri meseca u 84 različita dana snimljen da vozi neregistrovan automobil, tako da je na kraju morao da plati ukupno 755.000 dinara.
Osim onih koji voze neregistrovane automobile, policija sa lakoćom otkriva i vlasnike vozila kojima je za više od 60 dana istekla registracija, a nisu vratili registarske tablice nadležnoj policijskoj stanici.
Do sada je otkriveno već više od 17.000 vozača, kojima su naplaćene kazne u rasponu od 10.000 do 20.000 dinara, u zavisnosti od toga koliko je odredio sudija nadležnog prekršajnog suda.
Kako kamere zapravo funkcionišu?
Sve nove saoraćajne kamere opremljene su i softverom za prepoznavanje registarskih oznaka na vozilima, piše Telegraf.
Kada neko vozilo prođe pored kamere, ona skenira i pročita broj, a poseban softver ga uporedi sa takozvanom “crnom listom” na kojoj se nalazi spisak svih vozila kojima su istekle registracione nalepnice, izvađen iz policijske baze podataka.
Kad dođe do ukrštanja, odnosno poklapanja registarskih oznaka, takvo vozilo se automatski izdvaja. Još jednom se proveravaju podatci i štampa poziv sa fotografijom, na kojoj se vidi da neregistrovano vozilo učestvuje u saobraćaju.
Zajedno sa time, vlasniku snimljenog vozila se šalje i prekršajni nalog kojim mu se daje mogućnost da u roku od 8 dana plati samo polovinu predviđenog iznosa kazne.
Šta sve kamere mogu da vide?
Sve nove kamere imaju mogućnost da snimaju i vozače, pa bi teoretski mogle da se koriste i za otkrivanje onih koji u vožnji koriste mobilni telefon ili ne vezuju sigurnosne pojaseve.
Takođe, kamere bi na osnovu položaja vozila i vremena kada su snimci načinjeni, mogle da mere i trenutnu brzinu kretanja, ali takav način merenja nije predviđen našim propisima.
Vozio neregistrovan auto, sa tuđim tablicama, bez vozačke, sa 2,4 promila alkohola u krvi
Jedan vozač u Brusu je u martu postavio neverovatne rekorde. Uspeo je da prekrši bukvalno sve odredbe Zakona o bezbednosti saobraćaja. On je upravljao automobilom sa 2,41 promila alkohola u organizmu i to bez vozačke dozole koja mu je oduzeta zbog ranije izvršenih prekršaja. Ovaj šampion je vozio neregistrovan automobile sa nepripadajućim tablicama.
10 dana zatvora za frulaša iz Knez Mihailove – nepravda je brza i neizbežna
Dodaj komentar