Ukrajinsko Ministarstvo odbrane objavilo je snimak na kojem ukrajinski vojnik rastavlja i analizira “zarobljenu” rusku bespilotnu letelicu.
Pošto su ove dve zemlje u ratu, ovakav potez ne bi bio nimalo čudan, da se ne radi o skupoj letelici na kojem je tehnologija za osmatranje privezana pomoću “štapa i kanapa”. Onako kako bi to učinio neki entuzijastičan tinejdžer ili ekipa koja se iz hobija bavi puštanjem maketa malih aviona.
Video je objavila informativna agencija Army Inform, a prikazuje vojnika koji sedi pored letelice Orlan-10, koja se srušila u Ukrajini.
Ukrajinski vojnik ukazuje na apsurd koliko je vojni dron izrazito primitivno sastavljen. Za snimanje je namenjen foto-aparat Canon EOS Rebel T6i (AKA 750 D), koji je u prodaju pušten davne 2015. godine.
Točkić koji se koristi za izbor režima snimanja fiksiran je lepkom, kako se ne bi promenio u toku leta, a sam aparat je montiran na dasku i pričvršćen čičak trakom.
U daljoj analizi ruske letelice, vojnik pokazuje da je poklopac rezervoara za gorivo u stvari plastični čep za flašu, a izgleda da je i sam rezervoar napravljen od flaše za vodu, na šta ukazuje grlić koji se vidi na snimku.
I drugi delovi drona su fiksirani nekom vrstom izolir-trake, tako da izgleda da je čitava skalamerija na brzinu “nabudžena”.
Ukrajinska novinska agencija UNIAN saopštila je da je dron Orlan-10 razvijen od strane ruskog Specijalnog tehnološkog centra. Ovu vrstu drona Rusija često koristi za izviđanje i konrolu artiljerijske vatre u oblasti Donbasa.
Prema ovoj agenciji, njegova cena iznosi između 87 i 120 hiljada dolara.
Sam dron je proizveden u Rusiji, ali ostale elektronske komponente proizvedene su u Tajvanu. Foto-aparat, naravno vodi poreklo iz Japana.
U odgovoru na rusku agresiju u Ukrajini, Canon Europe je od marta suspendovao isporuke proizvoda u Rusiju do daljnjeg. Međutim, to ne znači da Rusija neće nastaviti da koristi proizvode ove kompanije kako bi opremala svoje dronove.
Izvor: PetaPixel.com
Dodaj komentar