Na obali gruzijskog grada Batumi postavljene su neobične čelične skulpture koje predstavljaju tragičnu ljubavnu priču iz poznatog romana azerbejdžanskog pisca Kurbana Saida, objavljenog 1937. godine o gruzijskoj princezi i mladom muslimanskom Azerbejdžancu koje je rat odvojio. Ove skulpture dizajnirala je gruzijska vajarka Tamara Kvesitadze 2007. godine sa imenom Žena i muškarac, instalirane su 2010. godine, a potom preimenovane u Ali i Nino.
Ovo grandiozno umetničko delo napravljeno je prema likovima priče ‘Ali i Nino’ koje mnogi nazivaju gruzijskim ‘Romeom i Julijom’.
Reč je o tragičnoj ljubavi između Azerbejdžanca muslimana – Alija i Gruzinke hrišćanke – Nine. Kada su konačno uspeli da se izbore sa svim nedaćama ‘mešovite veze’ počeo je Prvi svetski rat u kome Ali gubi život.
Njihova ljubav bila je ‘tako blizu, a tako daleko’ što simbolizuju i ove dve pokretne skulpture, koje iako prolaze jedna kroz drugu – zapravo se nikad ne dodiruju.
View this post on Instagram
Dve skulpture su visoke 8 metara. One nisu samo zapanjujući primer mehanike i dizajna, već i prikaz večne ljubavi između nacija. Noću je njihov ples osvetljen šarenim valovitim svetlima, stvarajući emocionalno raspoloženje i uzbudljiv pogled na primorski bulevar Batumija.
Svako veče u 19 časova, dve figure počinju da menjaju položaje, kreću se jedna prema drugoj dok se ne sretnu u kratkom zagrljaju, pre nego što se mimoiđu i odlaze na suprotne strane. Njihovo kretanje traje 10 minuta.
Kakva ljubav ?
Između nacija ?
Nemojte ljudi bratstvo i ubistvo, mnogo boli kad vezuju žicom pa kolju.
Ima takvih iskustava po svetu.