Magazin

Nišlija čisti ribu na Aljasci za 9 dolara po satu, presrećan radi i 18 sati dnevno

Tranziranje-ribe-Aljaska

Četvrto leto zaredom Nišlija Saša Stamenković provodi radno i to na Aljasci u fabrici za preradu ribe. Nedavno se vratio sa Aljaske gde je radno proveo ceo svoj godišnji odmor.

Saša je po struci inženjer mikroelektronike i stalno je zaposlen u Gradskoj opštini Crveni krst. Međutim, njegov avanturistički duh i želja da vidi taj deo Sjedinjenih Američkih Država, ali i želja za dodatnom zaradom, motivisali su ga da se 2018. godine prvi put otisne preko okeana.

Za ovaj posao se dobija sezonska radna viza, a od agencije preko koje se odlazi na posao dobija se plaćena povratna karta, smeštaj i hrana na Aljasci. Prednost prilikom zapošljavanja imaju ljudi koji u Srbiji imaju stalni posao i porodicu jer je to Amerikancima garancija da će se po završetku sezone vratiti u zemlju, piše Mondo.

– Kompanija za koju sam radio organizuje proizvodnju samo mesec i po dana tokom leta dok traje mrešćenje i lov lososa što meni odgovara jer mogu to vreme da pokrijem godišnjim odmorom i slobodnim danima – objašnjava Stamenković.

Prema njegovom iskustvu, na Aljasci ima fabrika koje prerađuju morske plodove i više vrsta ribe, a ne samo losose, i organizuju proizvodnju tokom čitave godine.

– U fabrikama za preradu riba nema izuzetno teškog fizičkog posla. Međutim, smene su od 12 do 18 sati i radi se bez slobodnog dana u nedelji i to je ono što je izuzetno teško, i fizički i mentalno iscrpljujuće – naglasio je Stamenković.

Kako je rekao, radnici iz Srbije su na Aljasci veoma cenjeni jer su pokazali da mogu da izdrže tempo rada koji se od radnika zahteva. Ipak, niko od naših tamo ne ide da bi se dokazao ili da bi uživao. Ide se zbog plate.

– Sat rada plaća se bruto 12,36 dolara, odnosno neto nešto više od devet dolara. Svaki sat prekovremenog rada plaća se 50 odsto više, a prekovremeni radom se smatra rad duži od 40 sati nedeljno. Pored toga, svi oni koji su sezonski radili u Americi počev od 2018. godine dobili su od američke države 3.200 dolara, na ime pomoći zbog epidemije kovida – objašnjava Stamenković.

Stiglo novo meso: Radnici iz Šri Lanke za 300€ – jer smo tako u mogućnosti

Čitajte Luftiku na Google vestima

Luftika

komentar

Klikni da objaviš komentar

  • ,,Stalno je zaposlen u Gradskoj opštini Crveni krst,, – Svaka cast pravdo od drzave! Neko nema posla ni za lek muci se a neko radi u Gradskoj upravi i jos mu je dozvoljeno da dodatno odlazi za zaradom. Sramota – i posle nema veze a svi rade preko veze!

217 Shares
217 Shares
Share via
Copy link