Gradska vlast Beograda planira da promijeni imena ulica dobijena po toponimima zaostalim iz SFRJ, pa se razmišlja i o promjeni imena Sarajevske i Mostarske ulice.
Nove table, kako pišu Novosti, osvanuće i na još nekim ulicama glavnog grada.
Biće promijenjeni nazivi ulica Porečka, Hvarska, Hrvatska, Splitska, Podravska, Bjelovarska, Šibenička, Ljubljanska, Bledska, Bosanska, Mariborska, Celjska, Lopudska, Murska, Zenička, pišu Novosti.
Tako će Zagorska ulica u Zemunu postati Ulica Blagoja Jovovića, po imenu atentatora na ustaškog vođu Antu Pavelića.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić rekao je da ulice u Beogradu treba da nose nazive ljudi koji koji su zadužili Srbiju, kao i po prijateljskim zemljama i narodima, te onima koji su zadužili čovječanstvo.
– Zato ćemo nastaviti da menjamo imena svih ulica koje nose naziv po onima koji više nemaju veze sa Srbijom, kao i po sredinama u kojima bilo šta što dolazi iz Srbije nije dobrodošlo – istakao je Vesić.
On je podsetio da je Beograd kao glavni grad imenima ulica ili spomenicima predstavljao čitavu nekadašnju Jugoslaviju, ali da nije normalno da nijedan grad u bivšim republikama nema Beogradsku ulicu, osim Podgorice i Skoplja.
Vesić je za “Večernje novosti” rekao da se naziv Kumanovske ulice neće menjati, jer Kumanovska bitka svedoči i o srpskim herojskim podvizima.
Ranije su promenjeni nazivi ulica Zadarska u Dobrice Ćosića, Zagrebačka u Koče Popovića, Travnička u Milorada Ekmečića, Pohorska u General Ždanova
Šta kažu na društvenim mrežama?
Mišljenja su podeljena.
Pojedini korisnici Tvitera, baš kao i Stojanović, preimenovanje vide kao skretanje pažnje sa aktuelnih problema.
– Promena naziva ulica je dimna zavesa za gradnju u sred Košutnjaka, za bahate kupovine rejndž rovera, zidanja po Fruškoj gori… – smatra korisnik @bircuz.
Promena naziva ulica je dimna zavesa za gradnju u sred Košutnjaka, za bahate kupovine Range Rovera, zidanja po Fruškoj gori…
e moja džirlo rajo…— Dejan Petrović (@bircuz) July 27, 2020
Bivši ministar kulture Ivan Tasovac podsetio je da je od 2000. godine više od 9.000 ulica promenilo nazive, čime je izazvao oprečne reakcije.
Од 2000. године до данас више од 9000 улица у Београду је мењало своје називе. #самокажем
— Ivan Tasovac (@IvanTasovac) July 27, 2020
– Nemojte, Ivane, unapred da pravdate neopravdive nasilničke poteze, stvarno. Ovoga puta, kao i mnogo puta do sada, promene nemaju smisla. Uopšte – napisao je @baneraicevic.
Nemojte Ivane unapred da pravdate neopravdive nasilničke poteze, stvarno. Ovoga puta (kao i mnogo puta do sada) promene nemaju smisla. Uopšte.
— Kralj Bane Raičević #KraljBR (@baneraicevic) July 27, 2020
– Zašto nemaju smisla? Šta će u Kotežu Hrvatska ulica – ističe @joe__bgd.
Zašto nemaju smisla? Šta će u Kotežu Hrvatska ulica???!
— Joe (@joe__bgd) July 27, 2020
Neki su bili izričito protiv:
HOĆU I SARAJEVSKU, I ZAGREBAČKU, I SVE ONE ULICE KOJE SMO IMALI I ČIJI NAS NAZIVI PODSEĆAJU DA SMO NEKAD U TIM ULICAMA POD TIM I TIM BROJEM IMALI NEKOG.
NE VRAĆAJ MRŽNJU VESIĆU.
— SEDMA SILA (@novinarica) July 27, 2020
Pismo Vesiću iz Maribora
Rade Bakračević, predsednik Srpskog kulturnog društva Štajerska zajednica iz Maribora, uputio je otvoreno pismo gradonačelniku Beograda, prenosi Tanjug.
Pismo je upućeno povodom informacije o promeni imena nekoliko ulica u srpskoj prestonici, među kojima je i Mariborska ulica, ističući da u Mariboru postoji Beogradska ulica.
– Poštovani gradonačelniče Beograda i svi ostali, koji donosite istorijske odluke za dobro žitelja Srba i ostalih državljanja naše Matice. Samo da vas obavestim da u Mariboru postoji Beogradska ulica, mada ste Vi napisali da ne postoji! – navodi Bakračević u pismu i izražava iznenađenje da predstavnici Beograda žele da promene ime Mariborskoj ulici u Beogradu.
On kaže da u Mariboru živi već 60 godina, kao i da u tom gradu živi oko 8.000 Srba.
– Imamo i svoju crkvu Ćirila i Metodija, koju smo podigli u ovom sadašnjem vremenu. Pre 15. godina u Mariboru smo među prvima u Sloveniji organizovali učenje srpskog jezika- navodi Bakračević.
Godinama je Maribor, kako dodaje, bio pobratimljen sa Kraljevom, a posle raspada Jugoslavije, pre 15. godina ponovo je, kaže, uspostavljen bratski i prijateljski odnos dva grada, Maribora i Kraljeva.
Prema njegovim rečima, Srbe koji žive u slovenačkoj pokrajini Štajerskoj, Slovenci su uvek primali sa dobrodošlicom.
Te odnose, kaže Bakračević Srbi u slovenačkoj Štajerskoj ne žele da se kvari, a već se, kako navodi u pismu, čuju negativni odgovori pojedinih Mariborčana, koji predlažu da se, zauzvrat, preimenuje Beogradska ulica u Mariboru.
Šta vi mislite o ideji promena naziva ulica?
Nikako to da radite sljamovi jedni