Postoje te neke priče koje nas šokiraju, rastuže, nasmeju, razneže, pa ih delimo bez provere, verujući ili želeći da verujemo da je to istina.
Evo najnovijeg primera ‘domaćih’ korisnika interneta, koji, u osnovi, baš i nije tako nov.
“Prošlo je 23 dana, a niko od porodice nije došao da pita za njegovo zdravlje. Samo jedan golub je dolazio redovno i skakutao po njegovom krevetu.
Kasnije smo otkrili da je čovek sedeo svaki dan na klupi u parku blizu bolnice i hranio golubove.“ pic.twitter.com/vncOXwWdBN— Ceca ☃️ (@Ceca2103) January 19, 2021
Sama po sebi, i slika i priča su dirljive, a činjenica da, kako reče ova korisnica Tvitera koja je priču preuzela sa Fejsbuka, gde smo inače u brojanju šerova ove objave stali negde kod sto i kusur, ruke utrnule, ‘ljudi ljude zaboravljaju – životinje nikada’ je nepobitna.
Problem je samo što ovu istu sliku sa modifikovanom pričom možete videti i ovde:
Zatim, ovde, ako vas interesuje prevod, razlika u odnosu na ‘naš’ post je samo u broju dana – ‘3 dana pacijenta niko nije obilazio’:
जिस नर्स ने ये तस्वीर बनाई है उसने बताया कि इस बूढ़े मरीज़ को 3 दिन हो गए अस्पताल में इलाज के लिए भर्ती हुए और इन 3…
Posted by Kavita aggarwal Gyaan ki batein on Friday, September 25, 2020
Pa ovde:
😭😭😭
Posted by Rose Ann Bino on Tuesday, September 29, 2020
Da ne pominjemo još hiljade i hiljade šerova i objave na Tviteru i Instagramu.
Upecali su se na priču i mnogi mediji, pa su je delili kao životnu, tužnu i istinitu. Na ovakve priče pecamo se svi, jer su, prosto, realno moguće i reflektuju naše osećanje empatije, naše saosećanje, naše biće u suštini.
Ali, prosto, ova priča nije istinita.
A šta je istina?
Autor ove viralne fotke koja godinama kruži lagumima interneta je Grk, fotograf i korisnik Flickr servisa za fotografije Ioanis Protonotarios ( Ιωάννης Πρωτονοτάριος ) koji je ovu fotografiju napravio još u oktobru 2013. godine, kada mu je otac bio u bolnici.
Kako je izjavio portalu The Quint, fotografija je snimljena u bolnici u Atini.
Dok je sedeo uz svog oca, primetio je goluba koji je uleteo kroz prozor i sleteo na usnulog pacijenta. Pošto je golub bio miran, a pacijent spavao, iskoristio je tu priliku i fotografisao ovaj prizor.
Pacijenta je video na kratko, i čitavo vreme je spavao, tako da priča o tome da je napušten i da ga redovno posećuje golub, može biti samo plod nečije mašte, jer daljih podataka o tome nema.
Ali, tako viralane priče i nastaju najčešće: slučajno, izgrađene maštom, prepletene emocijama, ili sa namerom da iste izazovu.
Ipak, lepo je verovati da će, ukoliko nas svi zaborave, makar životinje biti tu za nas, naročito ako smo i mi tu za njih.
Dodaj komentar