Bez obzira da li nadograđujete vaš računar ili kupujete kompletnu novu konfiguraciju, jedna od komponenti kojoj treba posvetiti posebnu pažnju je grafička kartica. Izuzetno važan hardverski deo za gejmere i za korisnike koji se profesionalno bave uređivanjem video sadržaja, renderingom, modeliranjem ili grafičkim dizajnom.
Odluka koju grafičku karticu odabrati često nije laka, pogotovo za početnike, a dobar izbor je od ključne važnosti za kvalitet rada, brzinu kojom ćete moći da obavljate složene poslovne zadatke, ali i za korisničko iskustvo igranja video igara, ako ste gejmer. Kada je reč o izboru konkretnog modela, ponuda je zaista ogromna, s tim da tržište gotovo potpuno pokrivaju dva vodeća proizvođača NVIDIA i AMD.
Ako izuzmemo odabir modela, jedna od ključnih dilema korisnika koji žele da nadograde svoj računar je da li kupiti novu ili polovnu grafičku karticu. Naravno, nova komponenta je uvek najbolji izbor, ali i kupovina polovne grafike može imati svoje pozitivne strane. U tekstu koji je pred vama predstavićemo glavne prednosti i nedostatke obe opcije.
Prednosti i nedostaci kupovine nove grafičke kartice
Bez ikakve dileme, kupovina nove grafičke kartice je daleko bolja opcija i ima mnogo više prednosti nego nedostataka (ako ih uopšte i ima). Garancija je svakako jedna od najvažnijih prednosti. Druga i verovatno najveća prednost su fantastične performanse koje imaju najnovije grafičke kartice poput Gigabyte AORUS GeForce RTX 4090 MASTER 24G, modela koji bez problema može podržati sve najzahtevnije softvere i ispratiti sve inovacije u gejmingu.
Sa druge strane, većina korisnika prilikom donošenja odluke o kupovini bilo kog dela hardvera, pa tako i grafike, vodi računa i o ceni. Sve su to faktori koje morate uzeti u obzir kada kupujete novu grafičku karticu.
Garancija i pouzdanost u radu
Garancija koju dobijate kada kupite novu grafičku karticu je jedan od glavnih benefita koji ide uz proizvod. Prodavac, odnosno proizvođač, garantuje kvalitet proizvoda i ukoliko se pre isteka garantnog roka dogodi neki nepredviđen kvar koji nije uzrokovan vašom greškom, karticu možete vratiti prodavcu i dobiti zamenu ili besplatnu popravku.
Sigurno je da garancija znači mir i sigurnost. U našoj zemlji minimalan garantni rok za sve tehničke uređaje, pa tako i za grafičke karte, je dve godine. Međutim, neki modeli dolaze i sa dužom garancijom, pa je potrebno za svaki pojedinačno proveriti garantni rok.
Bolje performanse
Ključna prednost novih grafičkih kartica je mogućnost obrade ogromnog broja podataka u jako kratkom vremenskom intervalu. Novi modeli dolaze sa više RAM-a, ali i sa jačim GPU grafičkim procesorom, što je presudna karakteristika kada je brzina obrade podataka u pitanju. Tako na primer, već pomenuti model NVIDIA AORUS GeForce RTX 4090 MASTER ima čak 24GB RAM-a, sa taktom procesora od 2550MHz, rezolucijom od čak 7680×4320 i brzinom memorije od 21Gbps. Potpuno impresivno!
Naravno da se može pronaći i polovna grafička kartica sa dobrim GPU-om i većim RAM-om od 8 ili 12GB, čak i sa standardom magistrale PCI Express 4.0, ali je pitanje koliko će njena cena biti povoljnija od cene potpuno novog modela istih ili sličnih karakteristika, i da li se uopšte isplati kupiti je.
Najsavremenija tehnologija
Modeli grafičkih kartica koji su novijeg datuma proizvodnje poseduju podršku za najnovije drajvere i softvere, što je od presudnog značaja za sve koji se bave renderingom, grafičkim dizajnom, a posebno za ljubitelje gejminga.
Recimo, kartice relativno novijeg datuma proizvodnje, poput MSI GeForce RTX 4060 Ti GAMING X 16G GDDR6 modela, podržavaju Ray Tracing (realističnije prikazivanje svetlosti i senke u realnom vremenu) i DLSS tehnologiju (omogućava renderovanje fotografija niže rezolucije i skaliranje na višu bez gubitka u kvalitetu). Takođe, najnovije grafičke kartice imaju efikasnije sisteme hlađenja, ali i mogućnost podržavanja izuzetno visoke rezolucije.
Veća cena – mana koja to ne mora biti
Ako se može reći da nove grafičke kartice uopšte imaju neku manu, onda je to njihova cena. Činjenica je da ćete za novu grafiku morati da izdvojite više novca nego za polovnu. Najnoviji modeli grafičkih kartica mogu koštati i par hiljada evra, kao što je to slučaj sa Asus ROG Strix GeForce RTX 4090 OC Edition 24GB GDDR6X ili modelom MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G GDDR6X. Međutim, ako uzmete u obzir šta za taj novac dobijate, onda se sa pravom može postaviti pitanje da li su one zaista skupe. Veća cena novih modela grafičkih karti je opravdana pre svega boljim karakteristikama i performansama.
Naravno, ukoliko ste prosečan korisnik računara, neće vam biti neophodni najnoviji i najkvalitetniji modeli, već možda grafička kartica iz srednjeg cenovnog ranga. Takođe, uzmite u obzir činjenicu da se tehnologija veoma brzo razvija i da stalno izlaze novi, još bolji modeli grafike, koji podržavaju nove drajvere i zahtevne softvere i igrice. To znači da će posle nekoliko godina vaša kartica već početi da zastareva. Šta tek onda reći za polovnu grafičku karticu? Uvek imajte na umu da su veće šanse da će vas bolje i duže služiti nova grafička nego polovna, čak i ako je polovna nešto boljih karakteristika.
Prednosti i nedostaci polovnih grafičkih kartica
Kupovina polovne grafičke karte može biti isplativija opcija, ali morate biti svesni da nosi određene rizike. Sagledavanje prednosti i nedostataka kupovine polovne kartice i upoređivanje sa sličnim novim modelima vam može dosta pomoći u donošenju prave odluke.
Povoljnija cena kao najveća i verovatno jedina prednost polovne grafičke kartice
Činjenica je da ćete polovnu grafičku karticu platiti manje u poređenju sa novom istih ili sličnih performansi. Procentualno gledano, ne postoji neki standardni odnos cena polovnih i novih grafičkih kartica. Sve zavisi od konkretnog modela, ponude na tržištu, starosti, stanja u kome se polovna grafička nalazi, i na kraju, od međusobnog dogovora prodavca i kupca.
Veći rizik od kvarova i nedostatak garancije
Jedan od najvećih rizika kupovine polovne grafičke kartice je mogućnost kvarova. Polovni ili korišćeni delovi hardvera mogu imati skrivene mane i probleme koji se mogu ispoljiti odmah, ali i nakon dužeg korišćena računara. S obzirom da je kartica polovna, garancija za njen ispravan rad ne postoji. To je rizik koji ćete morati da prihvatite ukoliko se odlučite za kupovinu polovnog hardvera. Popravka grafičke kartice može biti skupa a ponekad i nemoguća, pa se često ispostavi da je kupovina nove grafike zapravo ekonomičnija i jeftinija opcija.
Ograničena podrška za nove tehnologije
Korisnici najčešće menjaju grafičke kartice iz dva razloga. Prvi je taj što žele jači model, koji će skratiti vreme rada i ubrzati modeliranje i renderovanje, iako sve zadatke mogu obaviti i sa starom grafikom, ali sporije. Drugi razlog je jako stara grafička kartica koja više jednostavno ne može da izvrši ni osnovne operacije koje joj se zadaju.
Ukoliko razmišljate o kupovini polovne grafičke kartice, morate znati koliko je model star, kakve su joj trenutne performanse, koliko je korišćena, da li ima nekih oštećenja i da li će moći da podrži sve drajvere i tehnologije koje su vam potrebne. Stariji modeli grafičkih kartica koje se uglavnom prodaju kao polovne u najvećem broju slučajeva ne podržavaju novije tehnologije. Takođe, morate proveriti mogućnost instaliranja na matičnoj ploči koju posedujete.
Da zaključimo, kada se odlučujete za kupovinu između nove i polovne grafičke kartice, važno je da uzmete u obzir vaše korisničke potrebe, želje i na kraju budžet koji vam stoji na raspolaganju. Obe opcije imaju svoje prednosti i nedostatke, ali treba istaći da je mnogo više benefita na strani novih grafičkih kartica, od performansi do garancije.
Ukoliko vam novac nije zaista veliki problem, nemojte se nikada voditi isključivo cenom! Grafiča kartica spada u najvažnije računarske komponente i na njoj ne treba štedeti. Osim toga, toliko je puno modela na tržištu da smo sigurni da ćete za novac koji ste namenili kupovini pronaći odgovarajući model. Imajte na umu da vašu staru grafičku karticu možete dati na otkup i tako obezbediti dodatni budžet za kupovinu nove.
Dodaj komentar