Magazin Zdravlje

Povišen očni pritisak – kako prepoznati simptome?

ocni pregled
Foto: Pixabay

Da bi oko funkcionisalo, mora da ima odgovarajući pritisak. Kako se očni pritisak održava, ima li simptoma kad je povišen i šta je važno znati kako bi funkcija oka bila normalna?

Očni pritisak je pritisak koji održava oblik oka. Pritisak se održava tako što oko pravi očnu vodicu, koja u isto vreme konstantno otiče iz oka.

Kada se ova ravnoteža poremeti može da dođe do niskog odnosno visokog očnog pritiska, a to remeti funkciju oka.

Simptomi koji ukazuju na visok očni pritisak

Veoma često visok očni pritisak nema simptoma, jer ne boli. U početku ne smeta vidnoj oštrini, a takođe nema ni značajnih promena u vidnom polju kojih je pacijent svestan.

Kada bolest uznapreduje, odnosno kada dođe do značajnog gubitka vlakana očnog živca javljaju se simptomi koji se manifestuju prvo slabijim vidom, a zatim i problemima povezanim za snalaženje u prostoru.

U slučaju naglog porasta očnog pritiska simptomi su veoma izraženi, od bola do gubitka vida, a ponekada su povezani i sa mučninom i povraćenjem. Ovo je hitno medicinsko stanje i traži neodložan tretman.

Kako se meri očni pritisak?

Visina očnog pritiska je važan parametar ne samo za postavljanje dijagnoze već i za praćenje kliničkog toka glaukomske bolesti oka.

Merenje očnog pritiska odnosno tonometrija bi trebalo da bude sastavni deo oftalmološkog pregleda. Najčešće se koristi instrument koji se zove aplanacioni Goldmanov tonometar, uz prethodnu primenu anestetika.

Dobijene vrednosti mogu da budu normalne ili povišene. Povišen očni pritisak ukazuje da pacijent najverovatnije boluje od glaukoma.

Normalan očni pritisak je najčešće u rasponu od osam do 22 mm Hg. Pri tom svako ima svoj „normalan“ očni pritisak.

Postoji određeni procenat ljudi koji imaju pritisak viši od 22 i da pri tom nemaju nikakvih problema povezanih za očnim živcem. To stanje se zove očna hipertenzija. Ipak, svaka vrednost viša od 30 mm Hg se smatra patološkom i sigurno dugoročno dovodi do oštećenja.

Šta je glaukom i koji su faktori rizika?

Očni pritisak je glavni faktor rizika za nastanak glaukoma i potrebno je već nakon 40. godine uraditi očni pregled sa merenjem pritiska.

Glaukom, povećan očni pritisak ili „zelena mrena“ je ozbiljno oboljenje oka. Ovu bolest karakteriše povremeno ili trajno povećanje očnog pritiska, oštećenje vidnog živca i propadanje vidnog polja.

Ako se bolest ne leči, završava se slepilom. I pored razvoja medicine, pa i oftalmologije, glaukom danas spada u vodeće uzroke slepila.

Samo rano otkriveni glaukom, sa rano započetim lečenjem i redovnim kontrolama ima izgleda za uspeh u očuvanju vida.

Izvor: N1

Ispovesti o životu sa oftalmološkim oboljenjima: Samostalnost i nezavisnost životu daju novu dimenziju

Ekipa Luftike

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

Share via
Copy link