Na društvenoj mreži osvanula je fotografija iz novobeogradskih blokova koja je mnoge ostavila u šoku. Autor pomenute fotografije kaže da je nastala u bloku 23 i da je završila u kolekciji pod nazivom “Urban Hell”.
A da li ovaj “urbani pakao” zaista i postoji, pitali smo Ivanu Milenković, ženu koja više od osam godina živi baš u bloku 23.
“Apsolutno. Ovo je svakodnevnica. Šta da vam kažem, kada sedim u trpezariji, tačno znam kada je komšinica izbacila novu turu šarenog veša. Ne mogu da kažem da mi to smeta, ali nije higijenski, a i u bloku ima toliko toga važnijeg da se reši, tako da na ovaj rašireni veš skoro više niko i ne obraća pažnju.”
Nas je zanimalo pa kako taj veš uopšte kače i skidaju sa štrika, razapetog između dve zgrade. Deluje kao da može da bude i jako opasno.
“To je neki italijanski sistem, sa spregama. Ne znam tačno da vam objasnim, ali znam da razvlače taj kanap od terase do terase”, rekla je Ivana za portal Blic žena.
I komentari na “Reditu” ispod fotografije bili su šaroliki. Ipak, najviše je bilo onih koji su u neverici da to uopšte i dalje postoji. Ovo misli jedan Amerikanac.
“Ma da li je moguće da Srbi rizikuju život samo da bi okačili veš”.
Bilo je i onih kojima se prizor dopao “O, prelepo, stavljam ovu fotografiju kao volpejper na telefon i ne, nisam sarkastičan.”
Neki su se, dok su gledali, dobro uplašili “Dok gledam ovaj veš kako leluja među zgradama, dobijam ozbiljan napad panike.”
Nakon svih ovih kometara, oglasio se i autor fotografije, koji je napisao da je ipak možda malo preterao što je ovu sliku stavio baš na stranicu “ubran hell”.
“Da, ovo možda jesu brutalne blok zgrade izgrađene za vreme socijalističke Jugoslavije, ali u bloku 23 stanovi su veliki, prostrani, a u samom bloku ima mnogo zelenila, tu su i pijaca, vrtić i škola.”
Inače, sušenje veša na terasama koje gledaju na ulicu u Srbiji je zabranjeno, a za to su propisane i kazne od 2.500 dinara.
Kvadrat košta 10.000 evra: Ne u Parizu, već na Novom Beogradu
Blok 23 mozda vizuelno ne izgleda najbolje ali u njemu imate parkove za decu, cetiri teniska terena, terene za mali fudbal, tri terena za basket, teren za fudbal u sklopu skole, dva velika vrtica sa ogromnim dvoristem, supermarket, postu, banku, mesnu zajednicu, male prodavnice, jednu od najboljih osnovnih skola “Laza Kostic” koja izmedju ostalog ima ogromno dvoriste, dve sportske sale i jedan bazen gde smo ja i moji vrsnjaci naucili da plivamo. Takodje ispod bloka se nalaze tri ogromne garaze i dva atomska sklonista. Stanovi su velicine od 60 do 100 kvadrata, veoma funkcionalni. Blok se nalazi pored Sava Centra, do centra grada je potrebno 10-15 minuta voznje autobusom. Ko zeli moze uvek licno da se uveri. Sto se nas tice, mi smo imali lepo detinjstvo. Pozdrav hejterima! 🙂
A pozorisna sala u skoli, sala za ples i stoni tenis, parking na obe strane ulice koja okruzuje blok, teren za odbojku kod petice. I nije to izmedju 2 zgrade, to je jedna zgrada, a to je tzv. svetlarnik. A teren za boćanje.
I nema vozila unutar bloka.
Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda dodelio je Bloku 23 status kulturnog dobra. Naselje Cerak Vinogradi i Blok 23 su uvrsteni u stalnu postavku muzeja moderne umetnosti u Njujorku koji se smatra za jedan od nauticajnijih muzeja moderne umetnosti u svetu.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3701415239901930&id=1487903497919793
https://www.rts.rs/page/stories/ci/story/8/kultura/3650738/blok-23-i-cerak-deo-stalne-postavke-u-muzeju-moma.html