Na početku 2023. godine, priča o zagonetnom Hrvatu, poznatom samo pod pseudonimom Niko Tosa, čija slika nikada nije objavljena, odjeknula je u međunarodnim, regionalnim i lokalnim medijima.
Fascinacija oko njega premašila je i najkompleksnije zaplete iz holivudskih trilera, a da sažmemo njegov podvig u jednoj rečenici, reklo bi se – „pobedio je rulet i samog Stivena Hokinga“.
Tajanstveni Tosa je rodom iz malenog obalnog sela južno od Dubrovnika, gde ga je pronašao novinar Bloomberga, Kit Šelel. Na intervju je pristao samo ako može anonimno da učestvuje i da se njegove fotografije ne objavljuju.
Opisali su ga kao muškarca u pedesetim godinama.
Novinar je poštovao te zahteve, otkrivši samo da Tosa dolazi iz poznate porodice.
Tosa je objasnio da je koristio lažne identitete i perike kako bi neopaženo obilazio kazina širom sveta, a nekoliko puta bio je i prebijen zbog svoje „neverovatne sposobnosti da pobeđuje u ruletu“, izvestio je Daily Mail.
Igrao je u zemljama poput Rumunije, Poljske, Slovačke, pa čak i u Keniji, uvek uspevajući da ostane „ispod radara“, piše B92.
Sve do incidenta u kockarnici Ritz Club, u londonskom West Endu. Ovaj događaj bio je povod novinaru Bloomberga da potraži glavnog aktera, i to nakon 19 godina!
Priča počinje jedne prolećne večeri 2004. godine, kada su u pomenuto kazino ušla dvojica muškaraca i jedna žena. Medijski izveštaji navode da su sa Hrvatom bili „srpski biznismen Nenad Marjanović i 32-godišnja Mađarica, Livija Pilisi“.
Osoblje je preko kamera primetilo kako Tosa, delujući kao „lider“, pregleda prostoriju čim uđe, a zatim bira određeni sto.
Bloomberg izveštava da je Hrvat posetio Ritz nekoliko puta u prethodne dve nedelje, „zapanjujući osoblje svojom veštinom u ruletu“ i svaki put odlazeći sa nekoliko hiljada funti dobitka. Menadžer je kasnije izjavio da je reč o „najuspešnijem igraču kojem je svedočio u 25 godina karijere“.
Kako je tačno uspeo, ostalo je nepoznato. Kockarnica je pregledala rulet na kojem je igrao tražeći bilo kakve znakove varanja ili zloupotrebe, ali nije pronašla ništa…
Sve u svemu, trojac je ukupno osvojio 1,3 miliona funti i najavio osoblju Ritza da će se vratii naredne večeri.
To su i učinili, ali su odmah sprovedeni u privatnu sobu, gde ih je sačekala ekipa londonske metropolitanske policije.
Obavljen je pretres, oduzeti su im telefoni i uređaj tipa PalmPilot, ali ništa sumnjivo nije otkriveno. Niko Tosa je bio smiren i nije želeo da odgovara na pitanja.
Prilikom pretresa njihove hotelske sobe pronađeno je nešto novca i spisak kockarnica s označenim simbolima, poput kvačica i krstića.
Istražitelji su rasklopili sto za rulet u potrazi za skrivenim uređajima, pregledali snimke sigurnosnih kamera, ispitali krupijea… i ostali praznih ruku.
U međuvremenu, policija je obavestila Ritz da zaustavi isplatu dobitka, a slučaj je preuzelo odeljenje za suzbijanje pranja novca.
Nakon devetomesečne istrage nisu pronađene dokazi da su Tosa, Marjanović i Pilisijeva varali, tako da su dobili svoj novac.
Šira javnost je saznala pozadinu priče tek kada je Tosa pristao na intervju i otkrio kako je “pobedio rulet”. Devetnaest godina kasnije iznova je odbacio svaku mogućnost da je varao.
– Da imam takvu napravu, zvali bi me Nikola Tesla – kazao je.
A, kako mu je pošto za rukom da osvoji pare?
Bloomberg prenosi da je pronašao “rupu u sistemu”, ili “Ahilovu petu ruleta”. Na savršenom točku kuglica uvek pada nasumice, ali tokom vremena razvijaju se nedostaci, dolazi do habanja materijala, koji se pretvaraju u šablone.
Točak koji je, recimo, neznatno nagnut mogao bi da razvije takozvanu zonu pada, mada razloga može da bude mnogo.
Tosa tvrdi da je to shvatio. Čak i da izgubi na određenom točku, koji ima nagib ili neki drugi nedostatak, “znao je da će pobediti čim ih identifikuje”.
Tosa tvrdi da je sve stvar prakse, pažljivog posmatranja točka, registrovanja sitnih “štucanja”. Iz tog razloga je u Ritzu skenirao prostoriju i odabrao određeni sto (prethodnih večeri ga je izdvojio kao “dobitni”).
Bloomberg piše da se Tosa izdvaja od drugih kockara jer je spreman da ide na veliko, a njihov sagovornik ističe da bi “sledeće noći zaradio 10 miliona funti, da ga nije sačekala policija”.
Treba napomenuti da su kockarnice širom sveta shvatile u čemu je problem, pa su ruleti unapređeni, a “falični” stolovi se redovno zamenjuju.
Na početku teksta smo naveli da je Niko Tosa “pobedio rulet i Stivena Hokinga”.
Zašto spominjemo slavnog fizičara? Samo zato što je jednom napisao:
– Praktično je nemoguće predvideti broj koji će se pojaviti u ruletu. Inače bi fizičari zaradili bogatstvo u kockarnicama.
Fizičar Dojn Farmer smatra da je moguće „provaliti“ rulet bez uređaja, odnosno da je to stvar talenta.
– Mislim da je moguće, pod uslovom da je točak nagnut i da se ne kreće prebrzo – rekao je Bloombergu.
On je uporedio taj kockarski talenat s muzičkim talentom, sugerišući da „takt točka“ može da aktivira slične delove mozga, one posvećene zvuku i ritmu.
Dakle, igra jeste dizajnirana da bude nasumična – haos koji je elegantno prikazan u kružnom kretanju – ali…
Srbin poginuo igrajući ruski rulet u Kolumbiji
Dodaj komentar