Magazin Srbija

Komunalci nemaju rešenje za komšijsko nasilje, jedini način da vratite svoj mir je tužba

Zgrada ulaz kućni red
FOTO: A. PAUNKOVIĆ / RAS SRBIJA

Gotovo da nema stambene zgrade u kojoj se bar jednom mesečno ne desi neki vid nasilja ili uznemiravanja. Kako to obično biva, uvek je u pitanju jedna osoba ili porodica koja pravi probleme ostalima. 

Stanari u svakoj zgradi moraju da poštuju kućni red. Ako to nije slučaj sa nekim od stanova i ako se neko od drugih stanara požali na buku, nasilje ili nešto slično  upravnik je dužan da upozori bučnog stanara. Ako se buka ili drugi problemi nastave  upravnik je u obavezi da pozove policiju i prijavi problem. 

Novosađanka koja živi na Novom naselju je u razgovoru sa našom redakcijom podelila svoje loše iskustvo sa komšijama.

– Svakodnevno smo izloženi problemima u našoj zgradi od strane jedne porodice. Sve im smeta. Jako su neprijatni i prave velike probleme. Policija je intervenisala nekoliko puta ali džaba. Dođu, upozore ih, i na tome se završi. Mi upravniku prenosimo sve informacije ali smo nemoćni – kaže ona.

– To traje već nekoliko godina i predstavlja ozbiljan problem svim stanarima u našoj zgradi. Gotovo svakodnevno smo izloženi uznemiravanju, lupanju, vikanju…

Kako rešiti ovakvu situaciju?

U ovakvim i sličnim situacijama stanari treba najpre da obaveste upravnika svoje zgrade, koji im je dostupan do 15 časova. Ukoliko se bilo kakvo remećenje javnog reda i mira dešava nakon tog vremena, stanari mogu pozvati kol centar i nakon toga operateri najčešće pozivaju komunalnu policiju.

Zatim, komunalna policija izlazi na lice mesta i najčešće izriče opomenu ili novčanu kaznu.

Koliko će to sve rešiti problem, pitanje je. Ponekad, hoće, veća je verovatnoća da se neće desiti ništa.

Možda je jedini siguran način, koji ne uključuje nasilje, tužba. Mežutim, malo ko se odlučuje na ovaj korak, jer poznato je koliko su srpski sudovi efikasni. Velika je šansa da višemesečnu parnicu prekratite još intenzivnijim incidentima sa komšijom kog srećete svakodnevno.

Ono što bi moglo zaista rešiti problem su izmene regulative i zakonskih okvira koji se tiču stambenih zajednica.

Koliko je ovo pitanje važno govori i nedavna vest da je Dušan Zagorac (72) iz Zaječara ubio svoju komšinicu Veru (62). On je 20 godina maltretirao ceo komšiluk, a posebno Veru.  Često joj je lupao šakom, pa i stolicom o vrata, tražeći od nje da isključi grejanje, bacao je smeće kroz prozor, od čega je veći deo završavao na Verinoj terasi.

Ona se nadala da će se on smiriti.

On je, kažu komšije i mediji, bio prek, bezobrazan i sklon svađama.

Komunalna policija dolazila je na vrata ubice. Ali samo to. U očiglednom nemaru ili nemogućnosti da reše problem, komunalni policajci su molili Veru da proba sa njim još malo “na lepo”.

U krvavom piru, pored Vere, ubio je i policajca.

Važno je da svi znamo da  nije Vera ubijena zbog masne supe, već zato što je s ludakom ‘probala lepo’

To je samo jedan slučaj u kom je komšijski problem eskalirao do smrtnog ishoda. Dobar primer nefunkcionisanja institucija, ali i opomena svima da ne odustaju i ne idu “na lepo” sa problematičnim ljudima sa kojima dele ulaz.

Reagujte odmah. Nemamo baš mnogo opcija na raspolaganju, ali koristite bar te koje imate – upravnik zgrade, komunalna policija, prijava MUP-u.

Na kraju, ostaće da visi u vazduhu ono pitanje – Kako smo živeli bez komunalne policije i upravnika zgrada? Posrnulo društvo prepoznaćete po potpunom odsustvu empatije i uvažavanja drugih.

Lana je prošetala u tuđim cipelama i podsetila nas šta to znači empatija

Irena Bjelić

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

33 Shares
Share via
Copy link