Jugoslovenska brutalistička arhitektura svakako je imala neka veoma interesantna rešenja, ali da o ukusima ne vredi raspravljati svedoči tretman Nacionalne biblioteke Kosova, izrazito prepoznatljive zgrade, koja se već tri puta našla na listi najružnijih u Evropi.
Britanski “The Telegraph” ju je 2011. stavio na treće mesto na listi najružnijih zgrada, a pre tri godine dospela je na neslavno prvo mesto na stranici “Spotted by Locals”.
Sa svojih 99 staklenih kupola, protkanih belim mrežastim okvirima i gvozdenim poklopcem, Nacionalna biblioteka Kosova i nakon 50 godina od izgradnje ostaje nezamenjiv simbol Prištine.
Naime, ova građevina više puta je završila na ne tako laskavim listama koje su se bavile najružnijim objektima širom sveta.
Prvi put je 2009. zauzela deveto mesto na spisku koji su sastavili korisnici sajta „Virtualtourist.com“, a drugi put ju je 2011. britanski „The Telegraph“ rangirao kao treću na listi sa 21 najružnijom zgradom na svetu.
Pre tri godine zazuzela je neslavno prvo mesto na sajtu “Spotted by Locals“, prenosi City Magazine.
Moderna verzija kombinacije otomanskog i vizantijskog stila
Narodna bibiloteka Kosova nalazi se u centru Prištine i zvanično je završena i otvorena 1982. godine, a projektovao ju je hrvatski arhitekta Andrija Mutnjaković.
Kada je Mutnjaković dobio zadatak da osmisli biblioteku, napetost između albanskog i srpskog stanovništva na Kosovu je već bila opipljiva, pa je on tražio simbol koji bi mogao da zadovolji obe strane.
Opredelio se za kocku i kupolu, kao zajedničke karakteristike otomanskog i vizantijskog arhitektonskog stila, koji su definisali izgled čitavog regiona.
Ipak, i dan danas su na ovom objektu najupečatljivije kupole od pleksigasa, kojih ima ukupno 74, a za koje se priča da predstavljaju keče, tradicinalnu albansku kapu.
Ipak, to nije zvanično potvrđeno, a postoje oni koji smatraju da ove kupole treba da asociraju na mozak.
Pored kupola, upečatljivo je i to što je čitav objekat prekriven metalnom konstrukcijom, koja neke podseća na mrežu, a neke na saće.
Mnogi ovu biblioteku porede i sa iskrivljenim Tetrisom i video-igrom Minecraft, zbog činjenice da se sastoji od niza kockastih jedinica, koje se spajaju u jednu celinu.
Lista 12 najružnijih zgrada u Evropi
Na ozloglašenoj listi našla se i Geneks kula iz Beograda a u nastavku otkrijte celu listu.
- Narodna biblioteka, Priština
- The House of Time, Beč
- Zgrada slovačkog radija, Bratislava
- Narodna biblioteka Belarusije, Minsk
- Romanita, Kišinjev
- Žižkov toranj, Prag
- Toranj Velaska, Milano
- Hotel Inntel Amsterdam, Zandam
- Palace of Rituals, Tbilisi
- Crkva Johana XVIII, Keln
- Piramida, Tirana
- Geneks kula, Beograd
Izvor: City Magazine
Ko je Aca Bosanac, vlasnik više BG lokala, ortak Velje Nevolje i novi vlasnik Geneks kule?
Dodaj komentar