Pre nešto više od 500 godina, u julu 1518. godine stanovnike francuskog grada Strasbura, koji je tada bio deo Svetoga Rimskog Carstva, zahvatila je neobjašnjiva manija.
Naime, uhvatila ih je iznenadna, nekontrolirana i po svemu sudeći nezaustavljiva želja za plesom, a sve je započela žena koja je u istoriji ostala zapamćena kao Frau Trofea, a koja je izašla na ulicu i počela se polako tresti i vrteti.
To je trajalo čak nedelju dana, a vrlo brzo društvo joj je počelo praviti još oko 300 građana koji su usred leta počeli spontano plesati nasred javnog trga. Gomila plesača rasla je iz dana u dan, a ko god bi joj se previše približio, bivao je uhvaćen u to vrzino kolo, koje je do avgusta odnelo čak 400 žrtava.
Lokalni lekari, nemajući legitimno objašnjenje, za to su krivili “vruću krv” i predložili su da oboleli jednostavno izbace groznicu.
Izgrađena je pozornica i dovedeni su profesionalni plesači te je grad čak angažovao i skupinu muzičara za muzičku pratnju, ali nije prošlo dugo pre nego što je plesni maraton počeo uzimati danak. Ta pomalo zastrašujuća epizoda nije završila sve do septembra, kada su plesači bili odvedeni u svetište na vrhu planine da se mole za odrešenje.
Iako ovo sve zvuči kao legenda ili kao neka epizoda Martija Misterije, takozvana plesna kuga u Strasburu je detaljno i precizno dokumentovana u istorijskim izvorima iz 16. veka, a slične manije su se, prema pouzdanim izvorima, dogodile i u nekim drugim tadašnjim državama.
Prema itoričaru Džonu Veleru, objašnjenje se najverojatnije može naći povezano sa svetim Vidom, katoličkim svecem za kojeg su pobožni Evropljani iz 16. veka verovali da ima moć proklinjati ljude plesnom kugom.
U kombinaciji s užasima gladi i bolesti kuge koje su harale Strasburom rečene godine, praznoverje svetog Vida moglo je pokrenuti histeriju izazvanu stresom koja je zahvatila veći deo grada. Neke druge teorije sugerišu da su plesači bili pripadnici verskog kulta ili čak da su slučajno progutali ergot, otrovnu plesanj koja raste na vlažnoj raži i proizvodi grčeve i halucinacije.
Nekad možda ipak nije dobro plesati bez kraja i konca. Pazite šta želite!
Izvor: Klubikon
Doktori će uskoro prepisivati muziku, ples i pevanje kao lek
Dodaj komentar