Magazin Zdravlje

5 saveta stručnjaka za mentalno zdravlje koji će vam pomoći da dete odvojite od mobilnog telefona

mobilni telefon deca saveti stručnjaka
Foto: Freepik

U današnje vreme, kada tehnologija sve više preuzima primat u našim životima, zaista je teško reći „ne“ detetu koje želi da se zabavi uz pametni telefon. Sa druge strane, roditelji širom sveta traže načine da zaštite svoju decu od štetnosti korišćenja ovih uređaja.

Zato je u Velikoj Britaniji nedavno osnovana organizacija „Smartphone Free Childhood“, koja ima za cilj da ujedini roditelje koji svojoj deci ne daju pametne telefone.

Naime, pokazalo se da su deca koja su dobila mobilni telefon pre desete godine slabijeg mentalnog zdravlja.

Istovremeno, najmanje 42 odsto dece dobije pametni telefon pre polaska u četvrti razred osnovne škole, prenosi Index.

Neki roditelji daju svojoj deci mobilne telefone iz bezbednosnih razloga, uključujući mogućnost da ih kontaktiraju i prate njihovu lokaciju kada su daleko od kuće, ali to može da šteti njihovom mentalnom zdravlju.

Profesorica psihologije Ketlin Pajk i naučnik Zak Rauš podelili su sa CNBC pet saveta kako da izbegnete da svojoj deci date pametni telefon.

Povežite se sa drugim roditeljima

– Ukoliko ste jedini roditelj koji odbija da svom detetu da pametni telefon, to može predstavljati izolaciju i za vas i za vaše dete – rekao je Rauš.

On smatra da je najbolje povezati se sa roditeljima detetovih drugara i tako zajedno pokušati doneti odluku o odlaganju kupovine mobilnog telefona.

– Kada nijedno dete nema mobilni telefon, vašem detetu će biti mnogo lakše. S druge strane, ako je vaše dete jedino bez pametnog telefona, to može da stvori čitav niz dodatnih izvora stresa za vaše dete – dodaje Pajk.

Kreirajte zabavan sadržaj

Deca koja nemaju pametni telefon moraće da ga zamene drugim oblicima zabave.

Prema Raušu, deci treba pokazati kako da se igraju napolju i rizikuju, što je ključno za razvoj.

– Nije dovoljno samo ukloniti tehnologiju, roditelji treba da obezbede detetu načine da izrazi svoju kreativnost.

Možete se povezati sa drugim roditeljima i dogovoriti vreme za zajedničko druženje, igru u parku, izlazak na picu – predlaže Rauš.

Započnite razgovor

Pajk i Rauš savetuju da razgovor o pametnim telefonima započnete u ranom detinjstvu, kako vaše dete kasnije ne bi bilo iznenađeno.

Objašnjavaju da je teško odvojiti dete koje ne razume motive svojih roditelja od pametnog telefona.

Model odgovornog korišćenja pametnog telefona

– Deca uče od svojih roditelja, tako da je važno modelirati dobro ponašanje, da bi im pokazali kako izgleda odgovorno korišćenje pametnih telefona – kaže Rauš.

– Fokusirajte se na ono što možete da kontrolišete. Ako držite svoj telefon van spavaće sobe noću, to je nešto što deca mogu da vide.

Ili, za večerom, nikada nemojte donositi mobilni telefon na sto – naglašava on.

Postavite granice

Vaše dete ili tinejdžer će verovatno imati izliv besa, ili protestovati, zato što im niste dali pametni telefon.

Međutim, važno je da ne popuštate.

– Da li biste svom mališanu dali cigarete ili alkohol ako bi to tražio? Ako je odgovor ne, onda se ista logika mora primeniti na korišćenje pametnog telefona.

To je kao i svaki drugi proizvod koji nosi rizik. Konflikt će se verovatno desiti, ali kao roditelji, imamo odgovornost da kažemo „ne“ i odložimo davanje pametnog telefona detetu – zaključio je Rauš.

Izvor: Index

Mobilni u kutiju: Novosadske škole zabranjuju upotrebu pametnih uređaja u toku nastave

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link