Magazin Novi Sad

Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta pozivaju na bojkot sednice Saveta: “Stanite u odbranu integriteta”

medicinski fakultet
Foto: Luftika

Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta pozvali su predstavnike studenata, nastavnog i nenastavnog osoblja na bojkot sednice Saveta koja će se održati u četvrtak, 4. decembra, na ovom fakultetu.

Oni pozivaju na skup u 12.30 časova ispred zgrade Medicinskog fakulteta, jer će se na dnevnom redu sednice Saveta naći i treći, poslednji krug izbora za novog dekana.

“Stanite u odbranu integriteta univerziteta i očuvanja ugleda našeg visokog obrazovanja. Vaš izbor danas može sprečiti dalje urušavanje principa na kojima univerzitet počiva”, navode studenti.

Kako ističu, Statut Medicinskog fakulteta nije usklađen sa izmenama Zakona o visokom obrazovanju.

Naime, broj članova saveta visokoškolske ustanove čiji je osnivač Republika je neparan broj ne manji od 17, u skladu sa statutom te visokoškolske ustanove.

Od ukupnog broja članova saveta univerziteta fakulteta predstavnici visokoškolske ustanove čine 60 odsto, predstavnici osnivača 25 odsto i predstavnici studenata 15 odsto.

Studenti objašnjavaju i šta trenutni Statut predviđa:

– 13 predstavnika fakulteta (po zakonu bi trebalo biti 14)
– 7 predstavnika osnivača (po zakonu bi trebalo biti 6)
– 3 studenta – to je u skladu sa zakonom (15 odsto)

“Dakle, Savet po Statutu nije usklađen sa trenutno važećim Zakonom. Do izmene Statuta bi trebalo primenjivati Zakon direktno. Budući da su izmene Zakona o visokom obrazovanju novijeg datuma, oni imaju prednost. Neka vaš izostanak bude poruka odgovornosti”, zaključuju studenti.

Izvor: 021.rs

Novi štrajk u BioSensu 3. decembra: Zaposleni traže povratak u legalne tokove

Ekipa Luftike

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

Share via
Copy link