Demanti kompanije Rio Tinto, koja odbacuje optužbe da ne vodi računa o svojim bušotinama i sada već zagađuje okolinu u Srbiji, objavljen je u štampanom izdnju tabloida Informer od srede.
Konkretne optužbe iznela je Marijana Petković iz udruženja „Ne damo Jadar“ u viralnom video-snimku, u kom prikazuje istražnu bušotinu u dolini Jadra koja je okružena područjem na kom vegetacija ne raste.
Proteklih dana snimak „Da li su ovo standardi i garancije Rio Tinta?“ na kom Marijana Petković iz udruženja „Ne damo Jadar“ snima jednu od istražnih bušotina (konkretno pijezometar; vertikalni cilindrični objekat za osmatranja podzemnih voda u bušotini) Rio Tinta u dolini Jadra, postao je viralan. Ona tvrdi da bušotina curi, a na snimku se vidi da oko nje usevi ne rastu.
Petkovićeva je izrazila zabrinutost za životnu sredinu i zdravlje ljudi i upitala po kojim standardima će kompanija Rio Tinto da rudari litijum u Srbiji, ako pet godina ne uspeva da zatvori bušotinu sa video-snimka.
Rio Tinto je istog dana reagovao na te optužbe, saopštivši da su tvrdnje da je tečnost iz bušotine uništila useve netačne. Kao mogućeg uzročnika suše naveli su vremenske uslove, ekstremnu temperaturu i to što je reka Korenita presušila. Takođe su naveli da je oprema na istražnoj bušotini bila vandalizovana.
Demanti Rio Tinta preneo je i tabloid Informer u jučerašnjem štampanom izdanju, u tekstu pod naslovom „Zašto se plasiraju laži o projektu Jadar: „Izmislili da Rio Tinto truje okolinu“, piše Raskrikavanje.
Rio Tinto je medijima dostavio fotografije za koje tvrdi da su sa pomenute lokacije iz aprila 2024, kada su usevi bili u dobrom stanju. Informer je jednu od tih fotografija iskoristio za ilustraciju zaglavlja svog teksta, dok su u samom tekstu priložene dve fotografije.
Na fotografijama nije navedeno autorstvo niti je objašnjeno šta one predstavljaju. Na jednoj se vidi oštećen deo opreme oko bušotine koja je primetna na viralnom video-snimku, prenosi Raskrikavanje.
Druga fotografija prikazuje iskopinu većih dimenzija okruženu nepreglednim zelenim prostranstvom, snimljenu iz ptičje perspektive. Pretragom ove fotografije na Guglu Raskrikavanje je došlo do njenog izvora – na njoj je prikazana lokacija probnog rudnika grafita „Vittangi Graphite Project“ u Švedskoj, koji pripada australijskoj kompaniji Talga.
S obzirom na to da Informer u tekstu ni u jednom trenutku ne pominje tu fotografiju, niti navodi da je ona snimljena u Švedskoj, postoji mogućnost da ona manipulativno utiče na percepciju čitalaca.
Spornu fotografiju možete videti na portalu Raskrinkavanje.
Ekološke studije o iskopavanju litijuma naručuje Rio Tinto, a ne država Srbija
Dodaj komentar