Roditelji učenika osnovne škole „Dositej Obradović“ u novosadskom naselju Detelinara, nezadovoljni su hranom koji mališani dobijaju u produženom boravku. Na žalbe koje su preko Saveta roditelja upućivali upravi škole, dobijali su, prema njihovim rečima, odgovor da se za „22 godine niko još nije otrovao“.
Ljuto, kiselo, bajato, decu boli stomak
Redakciji Luftike se javila mama deteta koje ide u produženi boravak i požalila se da je stanje sa hranom vrlo nezadovoljavajuće, ali da na to niko ne reaguje.
– Odgovor direktora je bio da se za 22 godine niko još nije otrovao, i poslao nam je izveštaje inspekcijskog nadzora da je na taj dan, kad je uzet uzorak hrane i posuda iz kojih se služi sve bilo ispravno. Sam sastav jelovnika neće da komentarše, ali je objasnio da je to javna nabavka na nivou škole, što znači da je lično on odgovoran za odabir firme koja isporučuje hranu – kaže naša sagovornica.
Cena, prava sitnica
Cena produženog boravka sa ishranom je 5.320 dinara, ali nema opcije da dete ide u produženi boravak, a da se ne hrani u školi.
– Deca su gladna, žale se na bol u stomaku, a roditelji pored toga što plaćaju, svaki dan šalju deci hranu, jer ne postoji opcija da ide u boravak bez obroka. Niko ne očekuje lukuz, ali se očekuje da za te pare bude jestivo, a ne bajato, bljutavo, sir kiseo, kobasica ljuta, sve neko testo od kog decu boli stomak – očajna je ova Novosađanka.
Ova tema je bila predmet rasprave i na roditeljskim Viber grupama, gde se vidi da ima više roditelje koji su nezadovoljni. Jedan tata je čak slikao i sendvič koji je njegovo dete donelo kući iz škole, a koji je dobio u produženom boravku, uz sarkastičan komentar: „…dva parčeta leba i unutra ništa“.
Tragom ovih žalbi, obratili smo se i direktoru škole Stanimiru Pauniću.
Revizor nek proveri „bljutavost hrane“
– Na primedbu da je hrana bljutava mogu samo da izjavim da, po našem saznanju ima i učenika koji nešto ne jedu, ali isto tako ima i učenika, a to je velika većina, koji traže još jer im se kvalitet hrane dopada. Najbolje je da nezavisni posmatrač prisustvuje ishrani dece i sam se uveri o mojim navodima tj „o bljutavosti hrane“. Normalno je da deca nešto više vole, a nešto manje. Trudimo se da jelovnik bude što raznovrsniji i prilagođavamo ga ukusu i željama dece – istakao je direktor Paunić.
Hrana se, prema rečima direktora, priprema u školi, u školskoj kuhinji, a namirnice dobavljaju od strane dobavljača koji se javio na tender koji je škola postavila na Portalu javnih nabavki Republike Srbije.
U ovoj novosadskoj školi, produženi boravak pohađa 220 učenika, gde imaju doručak, ručak i užinu. Kvalitet i ispravnost hrane kontroliše Institut za javno zdravlje Vojvodine, a Sanitarna inspekcija vrši redovne i vanredne preglede.
Da li će roditelji dece i uprava škole uspeti da usaglase „ukuse“, ostaje da se vidi.
Vaspitačima novosadskih vrtića oduzeti daljinci za klime da ne greju učionice, deca se smrzavaju
Dodaj komentar