Nebična priča o ljudskoj civilizaciji dolazi nam sa krajnjeg severa Evrope.
Drevno groblje u Finskoj već decenijama zbunjuje arheologe zbog toga što u njegovim humkama nije pronađen nijedan ljudski posmrtni ostatak.
Groblje se nalazi na ivici arktičkog kruga u mestu Tainiaro gde su zime duge i izuzetno oštre. Lokalitet je prvi put otkriven 1959. godine, a detaljno proučavan krajem 80-ih, prenosi RTS članak sa sajta „Science alert„.
Hiljade predmeta je opisano, a arheolozi su kasnije utvrdili da se radi o peščanom tlu, izmešanom sa pepelom.
Nijedan ljudski posmrtni ostatak nije otkrivek u desetinama plitkih humki, zbog čega su stručnjaci bili zbunjeni šta je dovodilo ljude da se okupljaju na šumovitim obalama arktičkog estuara.
Nova studija, međutim, predvođena arheologom Akijem Hakonenom sa Univerziteta Oulu potvrđuje da se radi o groblju sa oko 200 humki koje su iskopale nomadske zajednice iz kamenog doba pre oko 6.500 godina.
– Iako nije otkriven nijedan ostatak kostiju, Tainiaro jeste bilo groblje – kaže Hakonen.
Tu tvrdnju on i njegov tim zasnivaju na opsežnim otkopavanjima, pa onda uporednim poređenjima sa oblikom, veličinom i sadržinom drugih lokaliteta iz tog doba u Finskoj.
Kiselo zemljište tog područja tokom hiljada godina je razgradilo kosti pokopane u humkama, ali su hiljade kamenih predmeta i delova grnčarije ostali netaknuti.
Dodaj komentar