Novi novosadski Građanski pokret „Bravo!“ nastao je od pojedinaca okupljenih na Limanu, Novom naselju i Telepu, preko slobodnih mesnih zajednica i protesta protiv Rio Tinta, Generalnog urbanističkog plana i uništavnja Šodroša. Kako su saopštili, pokret će biti predstavljen u sredu, 1. februara, na Dan Grada Novog Sada.
– Organizovanjem u građanski pokret, borci i borkinje žele da uz pomoć i podršku građanja izađu na crtu ljudima koji znaju samo za uništavanje i nasilje, navode iz Pokreta.
U programu Pokreta dostavljenom medijima, navodi se da je njihova vizija „slobodno, pravedno i solidarno društvo“, te „Novi Sad kao mesto za dostojanstven život svih njegovih građana i građanki“, piše 021.rs.
Programska platforma GP Bravo!, kako navode, zasnovana je na vrednostima slobode, dostojanstva, odgovornosti, solidarnosti, pravde, ravnopravnosti, hrabrosti i antifašizma.
Kao prioritete navode socijalnu i zdravstvenu politiku, zaštitu prirode, urbanizam, kulturu i obrazovanje, rodnu ravnopravnost, podsticajno okruženje za decu i omladinu, antifašistički i slobodarski duh Novog Sada.
Ističu da žele da nađu rešenja za iskorenjivanje siromaštva i beskućništva i da uspostave inovativne usluge koje doprinose dostojanstvenom životu osetljivih grupa u lokalnoj zajednici.
– Omogućujemo dostupne i poboljšane zdravstvene usluge u svim domovima zdravlja na teritoriji grada, uz pokretanje i kontinuirano sprovođenje programa zdravstvenog prosvećivanja i prevencije hroničnih nezaraznih bolesti, navodi se u programu.
Životna sredina važna je stavka u programu, a u prvi plan ta platforma stavlja očuvanje biljnog i životinjskog sveta i ugroženih „pluća Novog Sada“ – Dunavca, Šodroša i Kameničke Ade, sa ciljem da se zaustavi „betonizacija grada“. Na listu prioriteta stavljaju rešavanje dva višedecenijska problema Novog Sada – preradu otpadnih voda i upravljanje komunalnim otpadom.
Kako se navodi u programu, žele da odbace dominantni model „investitorskog urbanizma“ i uključe građane i strukovna udruženja u donošenje urbanističkih planova.
Cilj je i da se kulturni i obrazovni sadržaji učine dostupnim najširem krugu građana i građanki Novog Sada, ali i da se sprovode „transformativne lokalne politike koje menjaju stare, okoštale obrasce i obezbeđuju ravnomernu uključenost žena i muškaraca iz različitih društvenih grupa u donošenje odluka i razvoj Novog Sada“.
– U prvi pan stavljamo prilagođavanje grada potrebama dece i mladih i stvaramo uslove za harmoničan razvoj svakog dečaka i devojčice, mladića i devojke, navodi se u programu.
Na kraju, ističu da teže da vrate antifašistički i slobodarski duh Novog Sad u prvi plan, uz pojačanu brigu za spomenike i mesta stradanja i „suprotstavljanje svim pokušajima falsifikovanja istorije i normalizacije ideologije zla“.
Izvor: 021.rs
Dodaj komentar