Viša savetnica za zaštitu životne sredine kompanije Rio Tinto Margareta Milosavljević i aktivista Podrinjskog antikorupcijskog tima (PAKT) Miroslav Mijatović žustro su debatovali o izgradnji rudnika litijuma u dolini Jadra, u jutarnjem programu televizije Nova S.
Margareta je razgovor započela isticanjem transparentnog poslovanja ove kompanije uz optimističan stav da će projekat izgradnje rudnika biti sproveden uz saglasnost svih zainteresovanih strana. Ona je podvukla da Rio Tinto posluje u skladu sa svim zakonskim odredbama naše zemlje, poštujući pritom sve moderne ekološke standarde.
Mijatović je, sa druge strane, pokazao dokument koji u sebi sadrži markirane delove koji se tiču finansijske konstrukcije projekta, uz tvrdnju da je ovo „transparentnost na koju se pozivaju iz kompanije“. Građani, kako kaže, nisu ljuti na Rio Tinto već na državu i njene institucije koje ne štite interes svojih građana, već investitora.
– Mi nismo ljuti na Rio Tinto, oni se ponašaju kako im institucije dozvoljavaju. Elaborat kompanije je jedan od najboljih koji su stručnjaci videli, ali njihov izveštaj o ekonomskoj efikasnosti, o vrstama aktivnosti je skoro ceo zatamnjen. Skoro sve je zatamnjeno o troškovima, nije transparentno, a uložili su 209 miliona dolara – započeo je Mijatović.
On je javno upitao zašto se kriju imena profesora sa Rudarsko-geološkog fakulteta koji su radili studije za Rio Tinto, pritom još jednom podsećajući da je ugovor i dalje nedostupan široj javnosti jer se drži pod velom tajne.
Milosavljevićeva je uporno tvrdila da kompanija koju predstavlja radi sve po slovu zakona, transparentno i da ona može da govori o zaštiti životne sredine, a ne o finansijskom delu i zatamljenim odeljcima koje je prikazao Mijatović.
– To su podaci o ekonomskim brojkama, a ja sam ovde zbog zaštite životne sredine. Uradili smo onako kako treba, nemoguće je da je problem transparentnost ako već kažu da je naš elaborat najbolji – rekla je ona.
Mijatović je rekao da u elaboratu ne postoji odgovor na pitanje kako rešiti problem evakuacije podzemnih voda koje u sebi sadrže velike količine arsena, hlorida i sulfata.
– Ta voda će ići u procesna postrojenja, odnosno u dalju preradu – rekla je Milosavljevićeva na šta je Mijatović rekao da je “to laž”.
– Kako ćete da uklonite taj arsen? Nemaju rešenje za to. Šta će biti u toj jalovini? Pokušavaju da je premeste na 100 metara od reke Jadar jer im je to isplativije. A juče smo tamo imali poplave od sitne kiše – rekao je Mijatović.
Multinacionalna kompanija Rio Tinto u svetu je izazvala mnogo ekoloških katastrova i građanskih ratova, a uništavali su i kulturne spomenike stare gotovo 50.000 godina o čemu je naš portal ranije pisao.
Rio Tinto dobio dozvolu za trovanje i “najsnažniju podršku Vlade Srbije”
Dodaj komentar