Magazin Srbija

Ako postanete donor neće vas kidnapovati i povaditi organe: Evo me žive, a donor sam 18 godina

bolnica

Ovogodišnji Dan donora 8. oktobar dočekali smo sa dramatičnim padom broja transplatacija organa koji mogu da spasu ljudske živote. Samo jedno DA može da spase čak osam života.

Međutim čak devet puta čula se reč NE tokom jula i avgusta. Toliko je ljudi bilo na intenzivnim negama u zdravstvenim ustanovama u Srbiji u stanju moždane smrti.

Međutim, ni u jednom od slučajeva porodica nije dala saglasnost da budu donori organa.

Lekari kažu da nisu imali ovakvu situaciju od 2013. kada je obnovljen program transplatacije. Organi preminulih jedini su lek za oko 2000 pacijenata koji čekaju transplataciju u Srbiji. Oni čekaju da zazvoni telefon, da ih lekari obaveste da je stigao organ, ali nažalost, mnogi od njih ne dočekaju taj spasonosni poziv.

– Transplatacija mora da se dogovara u kontinuitetu a država treba da napravi prvi korak, da pokrene nacionalnu kampanju. Na lekarima je da pojasne sam pojam moždane smrti. Ta tema treba što više da bude u fokusu da bismo dobili više potvrdnih odgovora od porodica pokojnika – rekla je predsednica udruženja „Donatorstvo je herojstvo“ Ivana Jović, koja i sama čeka donora.

Ivana Joksić iz udruženja „Zajedno za novi život“, koja je priliku za novi život dobila zahvaljujući doniranoj jetri, smatra da je jako mnogo neznanja i predrasuda koji prate transplataciju organa.

– Kada sam bila bolesna nailazila sam na razne komentare, od toga da vam neće biti ukazana medicinska pomoć ako imate donorsku karticu, do toga da će ti organi biti prodani nekom, da će završiti na crnom tržištu. Neinformisanost naroda kao i to što ta tema nije u fokusu je veliki problem – zaključila je Joksić.

Kako postati donor organa u Srbiji?

„Gde se registruje doniranje?“ pitanje je koje i dalje zbunjuje mnoge naše državljane, a da bismo pronašli odgovor, potrebno je poznavati prilično jednostavan proces kako se postaje donor u Srbiji.

U Srbiji se svaka preminula osoba po zakonu smatra potencijalnim donorom organa osim ako tokom života nije iskazala suprotan stav, a u praksi se još uglavnom traži i pristanak porodice.

To znači da za doniranje organa posle moždane smrti nigde ne treba da se registrujete, jer će ono biti pretpostavljeno, ali ako želite postati donor, korisno je da pričate sa svojim bližnjima kako biste ih na to pripremili i kako bi oni mogli ispoštovati vaše želje nakon smrti.

Detaljan uvid u zakone u vezi sa doniranjem organa pogledajte OVDE.

I ne, niko vas neće kidnapovati i povaditi organe, ako sazna da ste donor, niti će vam uskratiti lekarsku pomoć.

Podaci o donorima delova ljudskog tela predstavljaju profesionalnu tajnu. Lekari identitete otkrivaju tek ako postoji medicinski opravdan razlog kako bi omogućili uvid u zdravstvene podatke donora.

Izvor: Nova

Čitajte Luftiku na Google vestima

Nina je donirala bubreg, Anđela kožu, a njihov čin je podsetnik šta znači biti čovek

Redakcija

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
37 Shares
Share via
Copy link