Magazin Srbija

Doktorku Mirjanu deca obožavaju – kod nje odlaze bez straha, suza i višesatnog ubeđivanja

doktorka mirjana
Foto: društvene mreže/printscreen

Doktorku Mirjanu Mićović, pedijatra u Domu zdravlja Stari grad u Beogradu, najmlađi pacijenti obožavaju. U njenu ordinaciju deca odlaze s radošću, bez straha, suza i višestanog ubeđivanja.

– Deca su poseban, zanimljiv i neiscrpan izvor inspiracije za lekara. Rad sa njima oplemenjuje i dovodi do pokretanja svih unutrašnjih potencijala lekara. Dolazi do izražaja njegovo medicinsko, ali i kreativno znanje. Dok sam bila na studijama, želela sam da budem psihijatar. Međutim, analizirajući pedijatriju, shvatila sam da radeći sa decom, moram poznavati svaku oblast medicine, uključujući i psihijatriju. Nikad se nisam pokajala – s osmehom ističe dr Mićović.

Zagrljaji leče, to i sami osećamo, a dodir je čulo koje se prvo stimuliše nakon rođenja. Zato je veoma važno da novorođena beba odmah oseti dodir svoje mame, jer se u tim trenucima luče hormoni zadovoljstva i to je nešto što ostaje duboko ukorenjeno u našem fizičkom i mentalnom sistemu.

– Taj efekat prvog dodira, kroz psihološku analizu ličnosti u kasnijim godinama, ima za svakoga od nas ogroman značaj, jer predstavlja dobrodošlicu na ovaj svet i ako izostane, možemo se celog života osećati odbačeno i neželjeno – naglašava dr Mićović i dodaje:

– Reči nikada ne mogu da budu toliko iskrene kao dodir. Kroz iskreno rukovanje, zagrljaj, tapšanje, maženje mi prenosimo drugoj osobi, nesvesno, sadržaje svog mentalnog programa koji su vezani za nju, a to je kada su dragi ljudi u pitanju, čista ljubav.

Zbog snage dodira dr Mićović se odavno zainteresovala za metode alternativnog lečenja i isceljivanja.

– Imala sam sreću da u životu nailazim na učitelje koji su me nesebično podučavali različitim tehnikama lečenja i isceljivanja, gde su glavni instrumenti za rad ruke, odnosno dodir. Gendai reiki ho je metoda samoisceljivanja u kojoj kroz meditativnu praksu, muzikoterapiju, ples, dodir ima veoma važnu ulogu. Čitav proces isceljivanja prenosi se kroz dlanove sa čoveka na čoveka. Da bi se neko bavio ovakvom vrstom rada potrebno je da se suštinski i dubinski bavi sobom, prevazilazi izazove i razvije empatiju. Vremenom sam razvila svoju tehniku, koju sam nazvala “Dodiri duše” u kojoj posebno obraćam pažnju da moj odnos prema pacijentima bude što je moguće više neutralan, bez posebnog obraćanja pažnje na njihove dijagnoze i stavove u životu. Druga metoda, bazalna stimulacija, je praktična metoda nege bolesnika sa najtežim neurološkim problemima. Kao pedijatar, primenujem je kod beba koje su rođene sa rizikom, ali i kod potpuno zdravih za stimulaciju pravilnog psihomotornog razvoja – upoznaje nas Mira sa svojim radom.

– Uvek kažem roditeljima da ne zaborave da njihova deca ne slušaju vesti i ne čitaju novine. Nelagodu i strah upijaju samo od odraslih kojima su okruženi. Taj stres može kod svakog deteta izazvati pad imuniteta, te je za očekivanje da dobiju virusnu ili bakterijsku infekciju “ničim izazvanu – objašnjava dr Mićović i dodaje da je važno da roditelji nađu način da u kući vlada mir, uz što više bezbrižne igre i ishrane bogate vitaminima.

Izvor: Facebook/Niste znali

Ahmed iz Gaze stažira u Novom Sadu: Srbija je raj, ironično je što lekari odlaze odavde

Redakcija Luftika.rs

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

98 Shares
Share via
Copy link