Balkan Vesti

Ako Bugarska zatvori Balkanski tok, Srbija ostaje bez gasa

Gasovod Balkanski tok (2)
Copyright AP/Pavlo Palamarchuk

Srbija se ruskim gasom snabdeva iz dva pravca – prvi je Balkanski (turski) tok, preko Bugarske, a drugi je preko Ukrajine, kroz Mađarsku.

Oba su trenutno pod velikim znakom pitanja. Prvo zbog toga što su i Bugarska i Mađarska članice Evropske unije, te su kao takve stavljene na „listu neprijateljskih zemalja“ od strane Rusije zbog uvođenja sankcija. Drugi je taj što su Mađari i Bugari nezadovoljni odlukom Moskve da im tu uslugu plaća u rubljima.

Iako zvanična Sofija ćuti na tu temu pojedine nevladine organizacije u toj zemlji smatraju da bi vlasti Bugarske trebalo da obustave tranzit ruskog „plavog energenta“ ako Gasprom plati svoje transportne obaveze u rubljama umesto u dolarima.

Ekspert za energetiku nevladine organizacije Centar za proučavanje demokratije Martin Vladimirov tvrdi da Bugarskoj preti gubitak od milijardu evra u slučaju da ruski državni gigant tranzit gasa ka Srbiji plati u rubljama.

Ekspert za energetiku Velimir Gavrilović kaže za Danas da bi u slučaju odbijanja Budimpešte i Sofije da Gaspromu naplati tranzit u rubljama Srbija ostala bez bilo kakve alternative u snabdevanju tim energentom.

– Zemlje Evrope nemaju dovoljno gasa da bi mogli da budemo snabdevani iz trećeg pravca na kontinentu ako bi do ovakve situacije došlo. Što se tiče tečnog prirodnog gasa on ne može da predstavlja zamenu ruskom u datom trenutku jer ne postoje morski terminali koji bi omogućili njegov prijem i uslove za dalji transport do potrošača u evropskim zemljama. Dakle, tečni prirodni gas može biti alternativa ruskom gasu tek u budućnosti a ne u ovom trenutku – navodi Gavrilović ističući da bi takav scenario za Srbiju predstavljao pravu katastrofu.

– Naša industrija koristi gas tokom cele godine i našla bi se u nezavidnoj situaciji, odnosno suočila bi se sa nedostatkom tog energenta potrebnog za njeno funkcionisanje. Stvar bi mogla da se premosti prelaskom na upotrebu mazuta i uglja u proizvodnim pogonima. Međutim, zamena tehnologije bi izazvala velike finansijske troškove a sa druge strane povećalo bi se zagađenje životne sredine – kaže Gavrilović.

Direktor Javnog preduzeća „Srbijagas“ Dušan Bajatović rekao je da je mala verovatnoća da Bugarska zaustavi protok gasa ka Srbiji, da je taj energent berzanska roba i da ima vrednost novca i da Rusija transport kroz tu zemlju može da plati kompenzacijom.

Čitajte Luftiku na Google vestima

Bajatović kaže da ne brinemo za gas, jer zavisimo od Bugarske, a ministarka turizma da nam je mnogo bolje nego u EU

Ana Marković

Štreber i boem. Bosanka i Banaćanka. Novinar. Hodajući detektor laži i emiter istine. Omiljenost - miris uštipaka u 9 ujutru, selo, leto i grlati petao, crk'o dabogda.

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link