Magazin

Azija će obeležiti 21. a Afrika sasvim sigurno 22. vek

kids-smiling-e1541763755361
Foto: https://www.ubongo.org/can-we-motivate-caregivers-in-africa-to-stop-beating-children/

Umesto prirodnih predodređenja da bude najveća svetska sila, Afrika je kontinent koji se vekovima koristi za eksploataciju kako ljudi, tako i plemenitih metala, ruda i svih resursa koji se obilato u njoj mogu naći.

Vekovi ropstva načinili su nenadoknadivu štetu, a kolonijalne uprave i osvajački pohlepne nacije stavili su Afriku u podređeni položaj u odnosu na ostale delove sveta.

Teško da ćete naći objektivnu analizu u kojoj se Evropa već danas neće svrstati u muzejsku kategoriju koja je izgubila dominaciju i čija sudbina će u narednim vekovima zavisiti od odnosa drugih velikih sila. Takođe, projekcija Azije kao kontinenta 21. veka i rast Kine i Indije, ali i Vijetnama pored već etabliranog Japana, ali i Južne Koreje, dovodi do zaključka da će po svemu sudeći Afrika biti kontintent 22. veka i da se na njenoj teritoriji nalazi najveći prostor za sveukupni ekonomski, infrastrukturni i svaki drugi napredak.

Na Fejsbuk stranici „Niste znali“ objavljen je zanimljiv opis na koji način se sa Afrikom manipulisalo i kako se bogatstvo Afrikanaca koristilo za razvitak drugih krajeva sveta. Ta praksa ne prestaje ni danas, ali umesto SAD-a glavnu reč je preuzela Kina sa svojom „Inicijativom pojas i put“, koji Afriku stavlja u ekonomski zavistan položaj od ove azijske supersile, umesto do sada dominantnog MMF-a i Svetske banke.

Ukoliko na guglu ukucate površina Afrike, izlazi vam podatak da je reč o 30,37 miliona kilometara kvadratna. To je više od Evrope bez Rusije (10,53 miliona km2), SAD-a (9,834) i Kine (9,597) zajedno. Zapravo, Afrika je tri puta veća od Kine, tri puta od Evrope, ali i tri puta od SAD-a.

afrika 2
Foto izvor: orthopediewestbrabant.nl

Zbog čega je onda u gotovo svim mapama sveta afrički kontinent predstavljen kao najmanji? Na ovoj stranici objavljeno je objašnjenje da je to namerno urađeno kako bi se „stvorio vizualni efekat male Afrike za manipulisanje, ispiranje mozga i zavaravanje Afrikanaca gde god se oni nalazili“.

Ukoliko su tačni podaci da Afrika poseduje 60 odsto obradivih površina na planeti, da sadrži čak 90 odsto svih svetskih rezervi različitih sirovina, 40 odsto svetskih rezervi zlata, te 33 posto svih rezervi dijamanata onda se dobija prilično jasnija slika o namerama ostatka sveta prema ovoj ugnjetavanoj rasi i njihovoj prapostojbini.

Takođe, u istoj objavi se može videti da se u Africi nalazi „80 odsto Koltanovih globalnih rezervi, odnosno minerala koji se koristi u proizvodnji telefona i generalno elektronike“ i to uglavnom u Demokratskoj Republici Kongo, kao i da poseduje „60 odsto svetskih rezervi kobalta, minerala koji se koristi za proizvodnju akumulatora”.

Afrika je takođe bogata naftom i prirodnim gasom, Namibija ima najbogatiju morsku obalu na planeti, a ovaj kontinent bogat je i mangom, gvožđem i ima ogromne rezerve drva.

Što se tiče populacije, po nekom poslednjem popisu iz 2016. godine ovde živi oko 1,3 milijarde ljudi, Kina je sama prešla granicu od 1,4 milijarde, ali na tri puta manjoj površini. To dovoljno govori o teritoriji kojom Afrika raspolaže i koliko ima prostora u budućnosti. Naravno, ovome se najmanje mogu radovati životinje koje su već previše ugrožene nasrtajima ljudske civilizacije.

Treba reći da samo obradive zemlje D.R. Konga imaju potencijal da prehrane čitavu Afriku, a celokupna obradiva površina „crnog kontinenta“ sposobna je prehraniti planetu. Kongo takođe ima rečna bogatstva na osnovu kojih bi se mogla proizvoditi eletrična energija za sve Afrikance. Sve ovo zvuči neverovatno ukoliko se zna da svakoga dana, upravo u Africi, deca umiru od gladi, žeđi, ali i zbog drugih vrlo loših životnih uslova.

Jasno je da su ogromnu ulogu u sudbini Afrike odigrale kolonijalne sile, a kasnije i njihove obaveštajne službe. Upravo tu se potencira uloga CIA, zapadnih korporacija, ali i lokalnih korumpiranih vođa koje godinama uništavaju države poput Konga. Danas tu ulogu polako, ali sigurno preuzima Kina sa svojim ulaganjima, pozajmicama i kreditima afričkim zemljama. Mora se reći da Afrikanci obilato koriste ekonomske veze sa Kinom, te da stižu u ovu azijsku zemlju kako bi završili univerzitete i potencijalno pronašli poslovne partnere.

U ovoj misiji veliku prepreku igra prethodna, višedecenijske zatvorenost Kineza, spontano stvoren rasizam koji se manifestuje kroz njihovo zaziranje od “crnih ljudi” i iracionalan strah koji obični Kinezi umnogome nisu prevazišli.

Što se tiče ostalih društvenih sfera, afrička kultura jedna je od najautentičnijih u istoriji čovečanstva, a do danas je ostala raznolika i upečatljiva sa svojim egzotičnim plesovima, muzikom, arhitekturom, vajarstvom i drugim oblicima kreativnog izražavanja.

Na ovom kontinentu nalazi se mnoštvo lekovitih biljaka, te više od 30.000 recepata koje Zapad već dugo koristi i modifikuje u svojim labaratorijama, te na njima zarađuje milijarde dolara.

Očekuje se da će Afrika do 2050. godine dostići neverovatnu cifru od 2,5 milijardi ljudi koji ovde žive, naravno pod uslovom da se ne desi neki veliki rat ili neka zlokobna i „slučajna“ pandemija koja će dramatično redukovati broj stanovnika.

Bez svake sumnje, Afrika po svim parametrima zaslužuje da bude kontinent, predvodnik, razvoja civilizacije i predstavlja jasnu i nedvosmislenu budućnost čovečanstva.

Afrikanci na granici Ukrajine: Tretiraju nas kao životinje! (VIDEO)

Antonije Kosanović

Traži smisao u vreme besmisla, rečima potkradajući emocije.

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

16 Shares
Share via
Copy link