Rimokatolička crkva, protestantske i Anglikanska crkva, kao i neke pravoslavne crkve koje su prihvatile novo računanje vremena, proslavljaju Božić, praznik Hristovog rođenja.
Prema jevanđeoskom predanju, Isus Hristos je rođen 25. decembra u Vitlejemu pa se, uz razlike u kalendarima, taj datum kao početak nove ere i nove istorije čovečanstva poštuje u celom hrišćanskom svetu.
U hrišćanstvu se veruje da je Hristovo rođenje donelo svetlost istine ljudskom rodu i da je tim događajem ispunjeno starozavetno proročanstvo o rođenju Spasitelja.
Vernici u katoličkim i drugim crkvama zapadnog obreda na Božić se klanjaju jaslama, u kojima je simbolično predstavljena scena rođenja sa Bogomladencem, Marijom i Josifom.
Običaj da se u crkve postave jasle, sa figurama koje dočaravaju siromašne uslove staje u kojoj je Hristos rođen, potiče iz 13. veka.
Takve jasle u svojim domovima danas imaju i vernici.
U kućama vernika Rimokatoličke crkve venac-advent je ispleten od slame i borovih grančica, ukrašen purpurnim vrpcama i ima četiri crvene sveće, zbog četiri nedelje posta, koje se pale jedna po jedna, svake nedelje uoči Božića.
Božićno slavlje kod Rimokatolika traje nekoliko dana, od 25. decembra pa sve do praznika Sveta tri kralja 6. januara.
„Mir nam je potreban, zato su i anđeli na rođenju Isusa samo o miru pevali“
Beogradski nadbiskup Ladislav Nemet večeras je prvi put predvodio misu polnoćku na Badnje veče u Katedrali uznesenja blažene device Marije, kada je između ostalog, pored značaja Božića, dana rođenja Hristovog, podsetio i na značaj mira, prenosi Telegraf.
Nemet je poručio da mi proslavljamo Božić u miru, a da puno naroda u svetu, ovaj praznik zajediništva i veselja, dočekuju u nesigurnosti i ratu.
Svečanu misu uoči Božića nadbiskup Nemet služio je u prisustvu novog apostolskog nuncija Svete stolice, nadbiskupa Santa Ganđemija, vikarnog epsikopa patrijarha srpskog Porfirija i župnika Mihaela Sokola.
Uz brojne vernike, ne samo iz Srbije, na polnoćki su bili i predstavnici institucija Srbije i drugih verskih zajednica.
Ladislav Nemet, koji je početkom decembra zamenio beogradskog nadbiskupa Stanislava Hočevara, koji je je u Beogradu proveo dve decenije, podsetio je na značaj Božića, rođenja isusa Hrista, spasitelja, istine, ljubavi, zajedništva i mira.
„Anđeli su na rođenju sina božjeg pevali o miru“, ne o otpustu poreza ili crkvenoj restituciji, podsetio je nadbiskup i naglasio da bi upravo zato svi sebi trebalo da postavimo pitanje da li svojim rečima, mislima i delima širimo mir ili dovodimo do podela, mržnje i na kraju, rata.
Kao sramotu ocenio je to što danas dva hrišćanska naroda nisu u stanju da zaustave rat ni na ovaj veliki dan, prenosi Tanjug.
Na kraju svete miste, nadbiskup Nemet rekao je da je prvi put za Božić u Beogradu i “da još ne zna sve kao kod kuće“.
– Kod mene u Bačkoj i Banatu idemo nakon mise odmah kući, gde popijemo nešto da nas otrezni i ojača, pa pojedemo dobru stvar poput sarme – dodao je Nemet i poželeo svima ugodan i mirom ispunjen Božić. Poručio je vernicima da poklone dele još jednom, ako su ih već podelil.
Velečasni Sokol pozvao je sve vernike da se sutra priključe misama u svojim župama, koje će se odvijati po nedeljnom rasporedu i podsetio je da će nadbiskup beogradski misu služiti u Crkvi Krista kralja u Krunskoj ulici od 10 sati.
Nadbiskup je podsetio i na delove Božićne poslanice u kojoj je naglasio da u ovom svetu „krhke“ ljubavi posebnu pažnju treba da obratimo na božansku ljubav i iz nje učimo kako je moguće vredno paziti, poštovati i voleti jedni druge i težiti mirnom suživotu.
Podsetio je da je naše društvo danas puno laži i prevara „čega je izvor strah“, dodajući da se laži šire svim kanalima, pa društvenim mrežama i pokušavajući da naša srca učine tvrdim, nesrećnim i nemirnim.
Zato, kako je rekao, svi treba da kažemo „ne“ lažima koje truju naše živote.
Papa Franja večeras je služio misu u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu kada je rekao vernicima da pohlepa i glad za još više moći navodi neke da „konzumiraju svoje susede“, praveći aluziju na rat u Ukrajini i druge konflikte u svetu.
Papa Franja je upozorio na pohlepu i konzumerizam u raznim oblicima i pozvao vernike na povratak izvornim vrednostima slavljenja Božića i solidarnost sa žrtvama rata i siromašnima.
Dodaj komentar