Magazin Srbija

7 čuda prirode i graditeljstva u Srbiji

uvac
Foto: Printscreen/Pinterest

Od sedam svetskih čuda danas su ostale samo piramide u egipatskom gradu Giza. Međutim, mnogi su čuli i za čuvenu statuu Kolos sa Rododa, Artemidin hram i Semiramidine viseće vrtove, što su samo neka od čuda starog sveta.

Povedene tom idejom, „Nove otvorene svetske korporacije“ (NOWC – New Open World Corporation), a po inicijativi osnivača Bernarda Vebera, kako navodi „Vikipedija“, organizovale su takmičenje na međunarodnom nivou 2007. i proglasile Novih sedam svetskih čuda. Uz to takmičenje bilo je organizovano i ono, koje se odnosilo na proglašenje sedam svetskih čuda prirode.

I mada su pravo učešća imale sve građevine koje su do početka veka završene, odnosno do 2000, postojao je jedan uslov. Morale su da budu očuvane da bi mogle da učestvuju u tom takmičenju.

Uz spomenik voljenoj ženi – indijski Tadž Mahal i Kineski zid, u Sedam svetskih čuda novog sveta su uvrštene i statua Hrista Spasitelja iznad Rio de Žaneira, Koloseum u Rimu, Maču Pikču i drevni grad Petra u Jordanu, te arheološko nalazište Čičen Ica u Meksiku, prenosi Ona.rs.

Čuda graditeljstva i prirode u Srbiji

Kada je bilo organizovano takmičenje sa ciljem proglašenja 7 svetskih čuda prirode, jedan od kandidata bila je i Đavolja varoš u Srbiji, ističe „Vikipedija“.

Iste godine kada je NOWC pokrenuo pomenuto međunarodno takmičenje, to je učinjeno i u Srbiji.

Tom prilikom je napravljena anketa u „Politikinom magazinu“, kako bi čitaoci odabrali ne samo sedam srpskih čuda graditeljstva, nego i sedam srpskih čuda prirode.

Sedam srpskih čuda graditeljstva

Izuzev velelepnog hrama Svetog Save na Vračarskom platou u Beogradu, među sedam srpskih čuda graditeljstva našla se i još jedna građevina u glavnom gradu naše zemlje – Beogradska tvrđava.

Takođe, na listu su uvrštena i dva srednjevekovna manastira i to Visoki Dečani i Studenica.

Gradska kuća u Subotici takođe je okarakterisana kao jedno od sedam srpskih čuda graditeljstva, ali i Šarganska osmica i arheološko nalazište Gamzigrad, koje krije ostatke nekadašnje carske palate Feliks Romulijane.

Sedam srpskih čuda prirode

S obzirom na to koliko naša zemlja obiluje prirodnim lepotama, možemo da pretpostavimo da nije bilo tako lako odabrati samo sedam srpskih čuda prirode.

Lista izgleda ovako:

1. Reka Drina sa vrelom

2. Kanjon reke Uvac

3. Đavolja varoš

4. Nacionalni park Tara

5. Đerdapska klisura

6. Prerasti na reci Vratni

7. Fruška Gora

Izvor: Ona.rs

Đavolja varoš krije drevnu priču, a godišnje u potrazi za lepotom poseti je 40.000 turista

Ekipa Luftike

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

Share via
Copy link