Magazin

5 najstrašijih bića srpske mitologije

veštica
Foto: Pixabay

Srpska mitologija obiluje fascinantnim pričama i legendama o bićima koja su vekovima bila deo narodnih verovanja. Ona su, vekovima uterivala strah u kosti, ali i budila maštu naših predaka.

Predstavljamo pet mitoloških stvorenja koja i danas intrigiraju maštu i izazivaju divljenje.

1. Babaroga

Jedno od najpoznatijih bića srpske mitologije, Babaroga, sinonim je za strah i kaznu. U narodnim pričama često se opisuje kao zastrašujuća starica sa oštrim kandžama i prodornim očima koje sijaju u tami. Veruje se da obitava u mračnim mestima poput pećina i napuštenih kuća.

Njena uloga u pričama bila je da zastraši neposlušnu decu i nauči ih važnosti dobrog ponašanja. U nekim predanjima prikazana je kao pravedna, kažnjavajući samo one koji su ozbiljno grešili. Babaroga simbolizuje tamnu stranu ljudske psihe i strah od nepoznatog, ostavljajući dubok trag u srpskom folkloru.

2. Drekavac

Drekavac je jedno od najsloženijih bića u srpskoj mitologiji, sa pričama koje variraju od regije do regije. Prema narodnim verovanjima, ovo biće je manifestacija duše umrlih koji ne mogu pronaći mir – bilo da je reč o dušama nekrštene dece, utopljenika, samoubica ili onih sahranjenih van tradicije.

Opisivan je kao krzneno stvorenje sa sposobnošću promene oblika, a njegova pojava i zastrašujući krici često najavljuju nesreće ili smrt. Ponekad se opisuje kao malo dete čija duša ne može da se smiri posle smrti, ali postoje i verovanja koji ga opisuju kao biće koje liči na psa ili neku vrstu ptice. U svakom slučaju, jedna od njegovih glavnih osobina je to što može da ispušta veoma neprijatne zvukove. Verovalo se da napada noću, posebno tokom „nekrštenih dana“ i da samo dnevna svetlost ili psi mogu rasterati njegovu pretnju. Brojna narodna objašnjenja drekavčevih napada zapravo su povezana s prirodnim fenomenima i zvukovima noćnih životinja.

3. Karakondžula

Karakondžule su zla bića ženskog oblika, prepoznatljiva po gvozdenim zubima i dugim noktima. Verovalo se da lutaju noću tokom nekrštenih dana, napadajući ljude i mučeći ih fizički ili psihički. Ove priče su bile toliko snažne da su ljudi izbegavali noćne izlaske tokom zime.

U narodnim predanjima spominju se različiti načini zaštite od karakondžula, uključujući predmete poput soli, hleba ili specifičnih ritualnih predmeta. Iako su u stvarnosti delovi ovih priča možda proizašli iz susreta sa stvarnim opasnostima, karakondžule i dalje zauzimaju značajno mesto u narodnim verovanjima.

4. Vila

Vile su natprirodna bića poznata širom slovenske mitologije. Prikazuju se kao prelepe žene zlatne kose, odevene u prozračne haljine, sa moćima lečenja i proricanja. Njihova posebnost leži u magiji vezanoj za njihovu kosu, koja im daje snagu i mladost.

Verovalo se da vile žive daleko od ljudi, najčešće u planinama, pored izvora ili u oblacima. Iako naklonjene ljudima, vila može biti nemilosrdna ako je uvređena. Njihove priče su duboko ukorenjene u narodnim pesmama i legendama, gde se često pominju kao zaštitnice junaka.

5. Bauk

Bauk je biće koje se krije u tami, najčešće u šumama ili napuštenim kućama. U narodnim predanjima opisivan je kao strašilo životinjskog oblika sa oštrim zubima i ružnim licem. Njegov prepoznatljiv „bau“ zvuk i način kretanja poznat kao „bauljanje“ ostavili su traga u jeziku i tradiciji.

Iako simbol straha, bauk se smatra metaforom za stvarne opasnosti u prirodi, poput medveda ili drugih grabljivica. Njegovo ime i danas se koristi u izrekama i toponimima širom Srbije.

Ova stvorenja su neizostavan deo srpskog folklora i simboli narodnog pogleda na svet. Njihove priče nastavljaju da inspirišu i podsećaju na duboku vezu između mitologije i ljudske mašte.

Izvor: Euronews.rs

Ekipa Luftike

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link