Praznična trpeza daleko je bogatija od one redovne pa je pravi izazov u tim danima zadržati kilažu. Hrana je kaloričnija i rizik od dobijanja „salčića“, posebno na stomaku i kukovima raste.
Nutricionistkinja Lara Bojanić kaže, međutim, da višak kilograma nije jedini problem koji se javlja posle uživanja u prazničnoj trpezi.
– „Tihi ubica” usled preteranog unosa hrane jeste sve veći broj kardiovaskularnih bolesti – upozorava Lara Bojanić, piše Ona.rs.
Kad sednemo za novogodišnju ili božićnu trpezu, uglavnom ne razmišljamo o posledicama uživanja u đakonijama koje se nađu pred nama. Ipak, Larinih 10 zlatnih pravila mogu vam, ukoliko ih se budete pridržavali, pomoći da izbegnete nagomilavanje viška kilograma tokom predstojećih novogodišnjih i božićnih praznika.
1. Jedite redovno
U prazničnim danima jedite u uobičajenom ritmu. Nemojte se „čuvati“ za novogodišnju večeru ili božićni ručak, jer ćete uneti mnogo više kalorija nego što biste to inače učinili.
2. Preskakanje obroka je loše za varenje
Ukoliko preskočite doručak ili ručak, pa unesete veliki broj kalorija za večeru, varenje će biti narušeno. Zbog toga mogu da se jave mučnina, nadutost, pa i bolovi u želucu, jer unos veće količine hrane za kratko vreme može da optereti sistem za varenje.
3. Salata pre svega
Pravilo koje važi i inače – započinjanje obroka svežom salatom važno je i u danima praznika. Od trenutka kad unesemo neku namirnicu u želudac do trenutka kad mozak to registruje potrebno je oko 20 minuta. S obzirom na to da su sve sveže salate, počev od zelene salate, preko kupusa, paradajza, krastavaca, cvekle ili šargarepe pune vode, one će napuniti želudac, pa ćemo imati utisak da smo siti i poješćemo manje druge hrane koja je bogata kalorijama.
4. Bez repete
Đakonije sa praznične trpeze mame da se opustimo i ono što nam se dopada sipamo više puta. To je velika greška, kao što je i velika psihološka zamka ako se u danima praznika ustručavamo da pojedemo ono što volimo. Uživajte u hrani, ali ne preterujte sa količinom. Na tanjir stavite ono što želite, ali nemojte sipati dva ili više puta. I praznici i hrana su radost za nas. Ako izbegnemo da probamo ono što volimo, nećemo se opustiti, nećemo uživati, a veliki je rizik da kad praznici prođu jedemo lošu hranu kao vid kompenzacije za onu hranu koju smo sebi uskratili u prazničnim danima.
5. Psihološki trik sa priborom
Muzika, svečano dekorisan ambijent, veselo društvo, opuštanje… Sve nas to inspiriše da u danima praznika pojedemo više nego što nam je potrebno. Jedan trik može sprečiti prejedanje. Između svakog zalogaja spustite pribor. To će vas usporiti, mozak će dobiti informaciju da ste siti, pa nećete pojesti više nego inače, ma koliko da je hrana ukusna i lepa „na oko“.
6. Dobro žvaćite
Nepisano je pravilo da bi svaki zalogaj trebalo sažvakati 32 puta. Osobe koje brzo jedu ne stižu da žvaću, pa unesu mnogo više hrane od onih koje pažljivo jedu i uživaju u svakom zalogaju. Neka vam postane praksa, ne samo u prazničnim danima već i inače da ne gutate hranu. Žvaćite lagano, uživajte u ukusima.
7. Izazov sa slatkišima
Završiti praznični trpezu bez slatkiša na našim prostorima je gotovo nezamislivo. Ali ako želite da sačuvate dobru liniju, to ne znači da bi trebalo da odustanete od kolača ili parčeta torte. Pojedite jedan, najviše dva kolača i birajte one za koje znate da imaju manje margarina, šećera i industrijskih dodataka. Ukoliko kolače spremate sami, neka to budu oni sa urmama, orašastim plodovima i kokosovim uljem; zasladićete se, a nećete uneti u organizam transmasti. Parče voćne torte ima manje kalorija od one sa čokoladom, jajima i velikom količinom šećera.
8. Pijte više vode
Praznična trpeza često podrazumeva alkoholna pića – od onih „kratkih“ i žestokih, do piva i vina. Nazdravite, ali ne preterujte. Alkohol sadrži mnogo šećera i ujedno „izvlači“ vodu iz organizma. Ne dozvolite da dehidrirate; u prazničnim danima pijte više vode, posebno ako ćete popiti i malo alkohola.
9. Isključite sokove
Kaloričnija hrana, posebno crveno meso, opterećuje sistem za varenje, pa neretko posežemo za gaziranim sokovima za koje verujemo da će nam doneti olakšanje u želucu. Gazirani sokovi su puni šećera, izazivaju nadimanje stomaka i doprinose lakom dobijanju viška kilograma. Izbegavajte ih u širokom luku i zamenite ih običnom vodom.
10. Šetnja, šetnja, šetnja
S obzirom na to da ćemo u prazničnim danima zasigurno uživati u kaloričnoj trpezi, ono što bi trebalo da uvedemo posle obilnijeg obroka je fizička aktivnost. Ukoliko se prejedete, izađite napolje i prošetajte 45 minuta brzim hodom da biste lakše svarili hranu i smanjili osećaj nadutosti i nelagode. Bez fizičke aktivnosti kilogrami će se brže „lepiti“ posle uživanja u prazničnoj trpezi.
Ne zaboravite da uživate sa svojom porodicom i prijateljima, jer je to suština slavlja, a ne da se fokusirate samo na hranu. Jer posle prazničnih đakonija možete imati probleme ne samo sa viškom kilograma na stomaku, već i sa celim probavnim sistemom i to može potrajati i danima.
Izvor: Ona.rs
Ruskinja objavila recept za rusku salatu i zabila prst u oko gospodarici trpeze kakvu znamo (VIDEO)
Dodaj komentar