Vlada Srbije donela je zaključak kojim se Ministarstvu prosvete nalaže da se prvo polugodište završi u ponedeljak, 23. decembra, potvrdio je za N1 izvor iz resornog ministarstva.
U zaključku Vlade, u koji je N1 imao uvid, stoji da se Ministarstvu prosvete nalaže „da u skladu sa svojim zakonom utvrđenim nadležnostima, obezbedi da zimski školski raspust u školskoj 2024/2025 godini organizuje jednako za osnovne i srednje škole na celoj teritoriji Republike Srbije, i to tako da se prvo polugodište završi u ponedeljak, 23. decembra 2024. godine, a da drugo polugodište počne u utorak, 20. januara 2025.“
Direktorka beogradske osnovne škole „Banović Strahinja“ Tatjana Novosel izjavila je da ta škola nije obaveštena da se prvo polugodište u osnovnim i srednjim školama završava u ponedeljak, 23. decembra.
Novosel je za FoNet rekla da u školu nije stigao zaključak kojim se skraćuje prvo polugodište. „Eto, i mi saznajemo stvari iz medija“, kazala je Novosel.
Član Upravnog odbora Društva direktora škola Srbije i direktor Prve ekonomske škole Milibor Saković rekao je za FoNet da nije stigao bilo kakav zvaničan dopis i obaveštanje Ministarstva o ranijem završetku polugodišta.
Podsetimo, reprezentativni sindikati zaposlenih u prosveti odlučili su da će zaposleni u prosveti sutra obustaviti rad, u znak solidarnosti i podrške studentima u borbi za bolje i pravednije društvo.
Reprezentativni sindikati su poručili i da će se od 23. do 27. decembra sprovesti štrajk na teritoriji Srbije zbog nepoštovanja potpisanog Protokola, ali budući da je Vlada sada „pomerila“ zimski raspust, poslednji radni dan u prvom polugodištu biće ponedeljak, 23. decembar.
Maturanti više srednjih škola u Srbiji pridružili su se studentskim blokadama, što je naišlo na oštru osudu predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je kritikovao ministre, ali i direktore škola što ne reaguju na to što maloletnici učestvuju u protestima.
UNICEF je, međutim, za N1 saopštio da u skladu sa Konvencijom o pravima deteta, deca imaju pravo da slobodno izražavaju svoje mišljenje o svim pitanjima koja ih se tiču (član 12), pravo na slobodu izražavanja (član 13) i pravo na slobodu udruživanja i slobodu mirnog okupljanja (član 15).
Izvor: N1
Dodaj komentar