Magazin

Zgrada šuma izgleda super moćno i sutra bismo se preselili u nju

ccc
Printscreen

Savremena arhitektura u normalnom svetu nezamisliva je bez zelenih površina.

Na međunarodnom takmičenju u dizajniranju solitera u Milanu 2008. godine odneli su ubedljivu pobedu.

Njihov predlog za izgradnju solitera koji će nositi naziv Bosco Verticale (Vertikalna šuma) jednoglasno je dobio nagradu za najinovativniji i najlepši projekat.

– Reč je o vrlo radikalnoj, ali hrabroj ideji za gradove budućnosti. Ona predstavlja i pravi model na koji način bi trebalo unositi promene u urbane i prenaseljene evropske gradove – rekao je Kristof Ingenhoven, predsednik žirija.

Odmah po okončanju takmičenja, krenulo se u realizaciju. Zgrada je izgrađena 2014. godine kompletno, a sam projekat je vredeo 65 miliona evra (87,5 miliona dolara)

Ovakvo mesto za život doprinelo je pošumljavanju metropole i urbanoj raznolikosti. Kako su i želeli kreatori, ovakva zgrada kao jedan ekosistem povezuje urbani život i prirodu.

Inspiracija i karakteristike Vertikalne šume

Dizajneri su bili inspirisani tradicionalnim zgradama u Italiji koje su prekrivene bršljanom. Ova ideja je samo unapređena, pa su umesto bršljana na terase postavljene razne biljke i drveće.

Vertikalna šuma se sastoji od 2 stambene kule koje su visine 110m i 80m. Prostiru se na 27 spratova sa ukupnom izgrađenom površinom od 40.000m². Stanovi zgrada se kreću od kompaktnih dvosobnih do penthausa i dupleksa.

Balkoni zgrada su debljine 28cm. Napravljeni su od armiranog betona i u njima se nalazi 800 stabala, 4.500 grmova i 15.000 cvetnih biljaka. Visina biljaka kreće se od 3 do 9 m.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LorenzoMasotto_ph (@lorenzomasotto)

Biljni svet je jednak 10.000 m² šume na ravnom zemljištu. Održavanje postrojenja je povereno centralizovanoj agenciji. Za održavanje vegetacije postoje dve centralizovane stanice za nadzor i 280 sistema za kontrolu vode (po jedan za svaku terasu).

Zgrade imaju sofisticirane sigurnosne sisteme. Ulaz i izlazak vozila kontrolišu kamere za prepoznavanje registarskih tablica. U predvorju je dostupan sistem za nadzor, koji se povezuje sa sistemom TV kamera zatvorenog kruga.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Chloé 🦋 (@chloe__cdr)

Najtraženiji stan je svakako Penthouse na 26. spratu

Penthaus sa tri spavaće sobe površine 493m² nalazi se na 26. spratu zgrade i nudi panoramskih pogleda na grad.

Penthaus ima dve zone, jednu za spavaće sobe i drugu za rad i rekreaciju, kao i šest terasa koje pokrivaju više od 171m² površine.

Ova zgrada inspirisala je ljude širom sveta pa se sad mogu naći na nekoliko lokacija. Nakon uspeha svog revolucionarnog projekta Bosco Verticale najavljuje nove projekte koji će Milano pretvoriti grad koji „diše punim plućima“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by A Travel Lucky (@travelucky)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Matt (@matt_hnrt)

Izvor: Švrćkanje

Čitajte Luftiku na Google vestima

Žbun je kuća na Avali koja svojom autentičnošću okreće leđa životu na betonu

Luftika

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link