Kroz centar grada Vrbasa protiče najzagađeniji vodotok u Evropi u koji se slivaju kanalizacija i otpadne vode iz industrijskih postrojenja. Prečistač otpadnih voda plaćen 23 milona evra, je prestao da radi pre mesec dana. U okolnim selima, prema zabrani sanitarne inspekcije, voda nije za piće još od 2006. godine ali najverovatnije nije bila ni pre toga. Divlje deponije na više lokacija direktno ugrožavaju zdravlje stanovnika.
Građani Vrbasa imaju lokalnu TV stanicu koja se finansira delom iz opštinskog budžeta, ali podatke o zagađenju Vrbašani tamo ne mogu da saznaju zbog apsolutne kotrole medija.
– U Vrbas nekad zaluta televizijska ekipa koja prenese kako je grad zagađen, ali niko ne dobija pravu sliku, da kanal protiče pored kuća, zgrada, blokova – kaže predstavnik udruženja “Lokalna Alternativa” Jovan Radović, povodom ekološkog ustanka koji je u javnost izneo probleme zagađenja vode i vazduha koji više decenija pogađaju Vrbas.
Zbog toga je udruženje “Lokalna Alternativa” tokom ekološkog ustanka prošle nedelje, počelo prikupljanje potpisa za peticiju za uspostavljanje kontrole kvaliteta vazduha i vode za piće.
Akciju su započeli okupljanjem na dan “Ekološkog ustanka” u znak podrške zajedničkoj borbi za zdravu životnu sredinu.
– Vrbas je malo specifična sredina i posle svih ovih godina zavladala je apatija ali baš to hoćemo da promenimo, da se ljudi zainteresuju za neke osnovne stvari. Bez obzira na koronu moraćemo ovo da dignemo na viši nivo jer imamo ozbiljnih problema sa ekologijom već duže vreme a ništa ne radimo po tom pitanju- rekao je za Luftiku Jovan Radović član udruđenja “Lokalna alternativa” iz Vrbasa.
Vrbas više decenija trpi negativne posledice po životnu sredinu i zdravlje stanovnika.Ovim okupljanjem aktivisti žele da najave početak ekološkog buđenja u Vrbasu i beskompromisne borbe za zdravu i bezbednu životnu sredinu.
Jovan Radović kaže da je reakcija njegovih sugrađana sasvim zadovoljavajuća i naglašava da su pokušavali da do rešenja za ekološke probleme ovog grada dođu preko institucija. Kako nisu naišli na podršku, rešili su da pritisak izvrše na drugi način i da pokažu sugrađanima da je to zajednički problem.
– Samo zajednički se možemo izboriti za čist vazduh i ispravnu vodu za piće, uređenu deponiju i funkcionalan sistem upravljanja otpadom, kanalizacionu mrežu, čist Veliki bački kanal, više zelenih javnih površina za nas i našu decu- navodi se u saopštenju udruženja Lokalna Alternativa.
Šta bi rekao Jozef Kiš?
Veliki bački Kanal je najzagađeniji vodotok u Evropi. Ovu ocenu je na jesen 2004. godine prvi put dao Norveški institut za istraživanje voda NIVA, koji je uradio opsežno istraživanje kvaliteta voda i mulja u kanalu, kao i otpadnih voda iz industrija na potezu Crvenka–Kula–Vrbas.
Kanal je izgrađen u periodu od 1794. do 1802. godine i predstavljao je važnu transportnu vodenu vezu kojom se dopremala so sa Karpata ka Beču. Transport se skraćivao za nekoliko nedelja.
U to vreme kanal je predstavljao najveći graditeljski poduhvat u Austrougarskoj. Količina iskopane zemlje bila je ravna iskopu Sueckog kanala.
Spomenik graditelju Velikog bačkog kanala, Jozefu Kišu, gleda na prevojnicu koja je je sada neprohodna za plovila i predstavlja najzagađeniju deonicu kanala.
Na Kišovom nadgrobnom spomeniku stoji natpis na latinskom “Ovaj mermer svedoči o njegovom smrtnom telu, a onaj tamo kanal o njegovom besmrtnom delu”.
Besmrtno delo velikog graditelja se godinama skrnavi toliko da kanal nije prohodan skoro 30 godina, na pojedinim deonicama ima svega 20cm dubine i u njemu skoro da nema živog sveta.
– Dođu ponekad reporteri ali nikad se ne prenese glavna poruka, šta je suština sem toga što je zagađen: Taj kanal se nalazi na kilometar od samog centra Vrbasa, ceo grad živi oko tog kanala.-
Radović ističe da su više puta dolazili predstavnici Ministarstva i da su građani pokušali da pokrenu pitanje uticaja zagađenog kanala na životnu sredinu, što je vešto izbegavano, jer bi to verovatno bio osnov za sudski postupak protiv upravljača Voda Vojvodine i zagađivača.
Prečistač ne radi
Udruženje građana “Lokalna alternativa” iz Vrbasa obavestilo je javnost da je Centralno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda (CPPOV) prestalo sa radom. Nakon prestanka rada prečistača, voda se hemijski ne tretira i takva ne tretirana voda se ispušta i zagađuje čist deo kanala.
Ovaj projekat koji je najavljivan na sva zvona trebalo je da zaustavi katastrofalno zagađivanje Velikog bačkog kanala.
Radović smatra da zagađenje mora da se zaustavi odmah.
– A to je i jedan od preduslova iz projekta čiščenja VBK da bi se uopšte pristupilo izvođenju projekta što industrija koristi dok se studije i tenderi ne privedu kraju. Sa druge strane upravljač prečistača otpadnih voda je to počeo takođe da čini.
Takođe, dodaje da se projekat prečistača vode “godinama vuče”, još od 2007. godine i da je pre mesec dana prestao sa radom.
“Po isteku ugovora sa Veolia Water Solutions and Technologies koje je upravljalo prečistačem, u tom postrojenju su ostali samo portiri i predsednik Upravnog odbora preduzeća koji samostalno nadgleda osnovne procese na postrojenju.”
“Rad u ovakvom režimu podrazumeva sakupljanje fekalnih i industrijskih otpadnih voda iz Crvenke, Kule i Vrbasa. Nakon taloženja, otpadna voda se hemijski ne tretira i kao takva ispušta u Kucurski kanal (kanal Bogojevo – Bečej)” navodi se u saopštenju “Lokalne alternative”.
Radović kaže da se ovim pored Velikog bačkog kanala, zagađuje kilometar kanala koji je bio čist, na kojem su uvek bili ribolovci ali da ih sada najverovatnije više nema.
– Umesto da pričamo o čišćenju mi smo se vratili 20 godina unazad, i ne smemo da zagađujemo. To su razlozi koji su nas podstakli da se ozbiljnije bavimo ovom temom, da prestanemo da pišemo dopise več da konačno okupimo nezadovoljne građane i organizujemo nekakav vid ekološkog ustanka, bunta. Da pre svega informišemo javnost o problemima i počnemo javno da pričamo o njima.
Javno komunalno preduzeće “Prečistač Vrbas – Kula” su osnovale opštine Kula i Vrbas, 2018. godine ali do danas preduzeće nije preuzelo upravljanje nad postrojenjem.
“Postrojenje ne poseduje upotrebnu dozvolu, niti dovoljan kapacitet otpadnih voda kako bi JKP Prečistač radilo optimalno. Razlog tome je što Opština Vrbas nije u stanju da samostalno dovrši izgradnju kanalizacione mreže i priključenjem naseljenih mesta obezbedi potreban kapacitet.”
“Kao prelazno rešenje, da se ne bi zaustavio proces prečišćavanja otpadnih voda i kupilo vreme, postrojenje je 2020. godine predato na upravljanje privatnoj kompaniji “Veolia” koja je održavala rad do isteka ugovora u februaru ove godine. Od tada do danas otpadne vode se ne prečišćavaju, a od nadležnih se niko ne oglašava.”
Novčana sredstva za angažovanje privatne kompanije koja bi upravljala postrojenjem nisu obezbeđena a investicija EU vredna preko 23 miliona evra propada, jer postrojenje niko ne održava.
Čišćenje kanala
Najznačajniji projekat za zaštitu životne sredine grada Vrbasa je čišćenje Velikog bačkog kanala.
Prvi korak je priprema tenderske i tehničke dokumentacije odnosno izrada Studije uticaja na životnu sredinu projekta čišćenja.
– Izradu studije su na sebe preuzeli delegacija EU u Srbiji i Ministarstvo za evropske integracije preko programa PPF8 koji je finansiran od strane Evropske unije. Predstavnici PPF8 programa su dali uveravanja da će taj posao biti obavljen do juna 2020. godine i da će sva projektna rešenja koja se usvoje za čišćenje VBK biti u skladu sa evropskim standardima- kaže Radović.
Studija je trebala da bude završena prošle godine u Junu. Udruženje je slalo zahtev za dostavljanje informacija od javnog značaja vezano za status ove studije na koji nisu dobili odgovor.
Voda nije za piće
Jedan od glavnih zahteva sa eko protesta je redovna kontrola nivoa štetnih materija u vodi iz seoskih vodovoda.
Komunalno preduzeće koje isporučuje vodu, nikada nije obavestilo korisnike da je voda zabranjena za upotrebu, niti objavljuje rezultate njene analize, koju potrošači plaćaju kroz cenu vode.
Projekat izgradnje vodovoda za Kusuru i Savino selo se finasira iz kredita koji je omogućen 2010. godine Ukazom o proglašenju zakona o potvrđivanju ugovora o zajmu između KFV i Republike Srbije.
– Krenuo je u realizaciju u junu prošle godine i sada je u završnoj fazi. Međutim ovaj projekat rešava problem samo Kusure i Savinog sela koji će biti povezani na gradski vodovod. Dok će preostala tri sela, ako se bude radilo ovim tempom, pijaću vodu dobiti za 20 godina- kaže Radović.
– Kredit otplaćuje javno komunalno preduzeće “Komunalac” koje distrubuiše vodu a plaća ga tako što se obavezalo da će cenu vode da povećava nekih 6 do 7 godina. To praktično znači da svi oni koji koriste vodu u Vrbasu plaćaju taj kredit, i oni koji koriste neispravnu vodu a plaćaju je kao pijaću praktično finansiraju vodovod za dva sela a za preostala tri ćemo videti…
Emisija sumpornih gasova
Industrijska zona se nalazi na kilometar od centra grada i ceo grad je izložen aero zagađenju.
– Industrijska postrojenja su locirana u severnoj zoni grada, odakle vetrovi nose zagađujuće materije ka urbanoj centralnoj i južnoj zoni grada. Ostali negativni uticaji na kvalitet vazduha potiču od kotlarnica, individualnih ložišta, saobraćaja, zagađenog VBK i neuslovne javne deponije- naveo je Radović.
Radović zaključuje da je poslednje merenje aerozagađenja u vrbaškoj opštini sprovedeno 1989. godine, a da je, prema pokrajinskoj studiji iz 2012, Vrbas po emisiji sumpornih gasova, koja je iznosila 297 tona, bio odmah iza Pančeva i Kovačice.
Bahatost i bezobrazluk ubijaju sve pred sobom, a Veliki bački kanal je zbog toga pocrveneo
Dodaj komentar